VLAN Trunking Protocol (VTP) VLAN - VTP Server - Client -Backbone
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.
VLAN Trunking Protocol (VTP) VLAN - VTP Server - Client -Backbone

selamlar. ekteki örneği eğitim amaçlı olarak tasarladım.bu yapı içine birde misafir vlanı eklemeye kalkarsam (misafir vlanından hiçbir şekilde lokaldeki bilgisayarlara erişim olmayacak.lokaldeki pclerden de misafir vlanındaki kullanıcılara erişim olmayacak) nasıl

ensar isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart VLAN Trunking Protocol (VTP) VLAN - VTP Server - Client -Backbone

selamlar. ekteki örneği eğitim amaçlı olarak tasarladım.bu yapı içine birde misafir vlanı eklemeye kalkarsam (misafir vlanından hiçbir şekilde lokaldeki bilgisayarlara erişim olmayacak.lokaldeki pclerden de misafir vlanındaki kullanıcılara erişim olmayacak) nasıl bir yöntem izlemeliyim. ayrıca bu tasarıma packet tracer ortamında router veya g.hdsl modem kullanarak internet erişimi verilebilirmi?

hakan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

şuan bilgisyarda packet tracer yok, dosyayı açıp bakamıycam ama şöyle anlatıyım;

misafir vlanı oluşturduktan sonra sadece misafir vlanının kullanıcağı bir dhcp poll oluştur bunu yaptıktan sonra zaten farklı vlanları birbiriyle konuşturabilmen için layer3 tipi bir cihaz üzerinde inter vlan yapman gerek bunu yapmazsan zaten konuşmazlar. Bazı bilgisayarlar erişsin bazıları erişmesin diyorsanda access-list yazman gerek.

packet tracer üzerinden real internet erişimi veremezsin

Alıntı hakan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şuan bilgisyarda packet tracer yok, dosyayı açıp bakamıycam ama şöyle anlatıyım;

misafir vlanı oluşturduktan sonra sadece misafir vlanının kullanıcağı bir dhcp poll oluştur bunu yaptıktan sonra zaten farklı vlanları birbiriyle konuşturabilmen için layer3 tipi bir cihaz üzerinde inter vlan yapman gerek bunu yapmazsan zaten konuşmazlar. Bazı bilgisayarlar erişsin bazıları erişmesin diyorsanda access-list yazman gerek.

Reel internetten kastım örneğin bir router üzerinden internete bağlanılacaksa nasıl bir router kullanabilirim.?

Standart resim ekte

Alıntı hakan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

resim eklenmiş halidir

GhoSt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Misafirler için bir vlan tanımı yapacaksınız ve o vlan ı layer 3 switch te acccess-list yazarak diğer vlan lara erişimini engelliyceksiniz sadece internete çıkışı olacak
    İnternet içinse 1800,2600,2800 tüm router lar kullanılabilir,birbirlerinden farkı işlemci/ram hızı ve modüler yapılarının daha geniş olmasıdır
    Mr.google knows everything , ask to him...

+ Konuyu Cevapla