VLAN Nedir , VLAN Konfigurasyonu
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 9 sonuçtan 1 ile 9 arasındakiler gösteriliyor.
VLAN Nedir , VLAN Konfigurasyonu

Merhaba arkadaşlar,Switch0 ve Switch1'de ilgili vlan tanımlamaları yaptıktan sonra,Switch0 ve Switch1 in Switch2 'ye bağlı portlarını trunk yaptım.Ancak aynı VLAN daki bilgisayarlardan birbirilerine ping çekemiyorum. Switch2 'yi kaldırıp Switch0 ve

thrillercd Guest

Standart VLAN Nedir , VLAN Konfigurasyonu

Merhaba arkadaşlar,Switch0 ve Switch1'de ilgili vlan tanımlamaları yaptıktan sonra,Switch0 ve Switch1 in Switch2 'ye bağlı portlarını trunk yaptım.Ancak aynı VLAN daki bilgisayarlardan birbirilerine ping çekemiyorum. Switch2 'yi kaldırıp Switch0 ve Switch1 arasındaki bağlantıyı trunk yaptığımda çalışıyor.Üç switch şekildeki gibi birbirine bağlı olduğunda ancak şu koşullarda aynı vlandaki hostları haberleştirebiliyorum.Switch2'de de VLANA ve VLANB oluşturduğumda birbirilerini görebiliyorlar.Benim sormak istediğm şey ise Switch2 de hiç vlan oluşturmadan(vlan1 hariç) neden biribirilerni görmüyorlar ? Switch2 ye bağlı iki portu zaten trunk yapıyoruz bir daha Switch2 de de aynı vlanları tanımlamaya ne gerek varki ?

ercanusa isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Bir portu trunk yapmak ustunden butun vlanlari gecirecegi anlamina gelmez.Trunk port sadece bagli bulundugu switchdeki vlanlari gecirir.Sizin yasadiginiz probelemde tam olarak bundan kaynaklaniyor.Switch2 ustunde vlan tanimlamasi yapmadan trunk port olusturdunuzmu ustunden sadece vlan1 paketleri gecer.Bunu cozmenin iki yolu vardir.

1)Trunk port ustunden gececek vlanlari tanimlayabilirsiniz;
    #interface f0/1
    #switchport mode trunk
    #switchport allow vlan 1,10,20 ....

2)Vtp mesajlarini kullanablirsiniz.Bu seneryoya gore en iyisi tepedeki switch2 yi server moda cekip diger iki switchi client moda cekebilirsiniz;
    switch2 (server oldugu icin vlanlari bunun ustunde tanimlamak yeterli olur)
    #vtp mode server
    #vtp domain cisco
    #vtp password ciscotr

bu iki switchde vlan olusturmaya gerek yok, server olan switchden vlan bilgilerini alirlar
    switch0
    #vtp mode client
    #vtp domain cisco
    #vtp password ciscotr

switch1
    #vtp mode client
    #vtp domain cisco
    #vtp password ciscotr

umarim yanlisim yoktur aksam aksam aceleyle yazdim
    kolay gelsin

GhoSt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Alıntı ercanusa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir portu trunk yapmak ustunden butun vlanlari gecirecegi anlamina gelmez.Trunk port sadece bagli bulundugu switchdeki vlanlari gecirir.Sizin yasadiginiz probelemde tam olarak bundan kaynaklaniyor.Switch2 ustunde vlan tanimlamasi yapmadan trunk port olusturdunuzmu ustunden sadece vlan1 paketleri gecer.Bunu cozmenin iki yolu vardir.

1)Trunk port ustunden gececek vlanlari tanimlayabilirsiniz;
    #interface f0/1
    #switchport mode trunk
    #switchport allow vlan 1,10,20 ....
    switchport mode trunk dediğiniz anda bütün vlan ları tagleyip gönderir default olarak , eğer sınırlamak istenirse yukardaki komutlarla izin verilenler belirlenir , arkadaşın topolojisinde switchlerde vlan tanımı yapmamış olması tek sorun...
    Mr.google knows everything , ask to him...

thrillercd Guest

Alıntı ercanusa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir portu trunk yapmak ustunden butun vlanlari gecirecegi anlamina gelmez.Trunk port sadece bagli bulundugu switchdeki vlanlari gecirir.Sizin yasadiginiz probelemde tam olarak bundan kaynaklaniyor.

umarim yanlisim yoktur aksam aksam aceleyle yazdim
    kolay gelsin
    Hocam,cevabınız çok açık teşekkür ederim.

Alıntı GhoSt84 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    switchport mode trunk dediğiniz anda bütün vlan ları tagleyip gönderir default olarak , eğer sınırlamak istenirse yukardaki komutlarla izin verilenler belirlenir , arkadaşın topolojisinde switchlerde vlan tanımı yapmamış olması tek sorun...
    Arkadasim bende zaten switch2 ustunde vlan olusturmayacaksa birinci yontemi onerdim.Eger switch2 de vlan tanimlamasi yapilmamissa trunk port defaultda sadece vlan1 paketlerinin gecmesine izin verecektir.Bunu cozmenin bir yolu yukarda anlattigim gibi trunk portdan gececek vlanlari tanimlamaktir.Lutfen daha dikkatli okuyalim

GhoSt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

1.yolu anlatırken vlan tanımından bahsetmemişsiniz , ben orayı okuyunca vlan tanımına gerek olmadan tagleyince vlan10-20 paketleri geçirir anladım...
    Mr.google knows everything , ask to him...

Yanlis anlasilmadan dolayi ozur dilerim.Ilk mesajimda da dedigim gibi aceleyle yazmistim.Simdi soyle bir dikkatli baktimda allow vlanlari yazmaya gerek yok .Ancak arkadas butun swichlere vlanlari tanitmadan nasil yaparim demis.Bu durumda ikinci yontemi uygulamasi gerekir.Switchlerden birini server yapacak vlanlari server olan switchde tanimlamasi gerekir.Diger iki switchi de client moda cekecek.Client olan switchlerde vlan tanimlamasina gerek yok.Bu durumda sadece bir switchde vlan olusturarak topolojideki cihazlarin birbirine erismesi saglanir.

dani06 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

vtp domaini oluşturmak en iyisi... böylece her switch üzerinde vlan oluşturmaya da gerek kalmaz...

ccnamcse Guest

Tşk. .

+ Konuyu Cevapla