Metro Ethernet, G.Shdsl Sonlandırma
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.
Metro Ethernet, G.Shdsl Sonlandırma

Selam Arkadaşlar, Bir adet cisco 3560 24 port switch'imiz mevcut bu cihaz ile 10 Mbps metro hattı kullanacağız. Bu hattın 5 Mbps'i internet diğer 5 Mbps'i ilede 10 adet mağazamızdaki

ioztekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart Metro Ethernet, G.Shdsl Sonlandırma

Selam Arkadaşlar,
    Bir adet cisco 3560 24 port switch'imiz mevcut bu cihaz ile 10 Mbps metro hattı kullanacağız. Bu hattın 5 Mbps'i internet diğer 5 Mbps'i ilede 10 adet mağazamızdaki Cisco 878 G.SHDSL bağlantılarını sonlandıracağız. Bu senoryaya yakın örnek 3560 Switch ve 878 Router konfigürasyolarını paylaşabilirseniz sevinirim.
    Yardımlarınız için teşekkürler.

Kaya ATABEY isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

http://www.ciscotr.com/forum/cisco-g...t-g-shdsl.html

Burada bayağı ayrıntılı tartışıldı konu. Hatta hem bridge interface ile hemde atm route bridge ile çözüm örneği var.

Kaya Bey,
    Örnekleri inceledim fakat anladığım kadarı ile arkadaşın durumu biraz farklı, Onun yapısında merto internet ve magazaları sonlandırdığı cihazlar farklı. Ben hem internet hamde mağaza baglantılarını Cisco 3560 üzerinden yapacagım ve buna ayrı ayrı 5 Mbps baglantıyı nasıl saglayacağımı tam kurgulayamadım.
    Yapıma uygun örnek bir konfig varsa paylaşırsanız sevinirim.
    Kolay gelsin.

Cagdas Yalman isimli Üye şimdilik offline konumundadır Moderator

öncelikle projelendime konusunda bazı eksikliklerin var. veya bilgilendirme eksik. TT den aldığınız hizmet nelerdir.

10Mbit internet hizmetimi aldınız. eğer öyleyse GSHDSL hatları sizde sonlandıramazlar. bunun yerine tt ye bu internet hizmetini 5 mbit e düşürmesi için başvuruda bulunursunuz. size derler M. Eth. SW in 1. portu internet portu ortan internete çıkarsınız. Mağazaları sonlandırmak içinde 5 Mbit port Alırsınız ( eğer hepsi şehir içi ise veya Ş.dışı ise bildiğim kadarıyla Ş. içi ve şehirler arası portları ayrı veriyor ama yinede konuşmak lazım. ) bu portuda size 3. porttan TT nin deyimiyle tagli yani vlanli olarak size teslim etmesini istersiniz. sw üzerindede vlan tanimi yaparak bu mağazaları sonlandırırsınız. yapıyı anlattığım senaryoya benzetirseniz veya sizin kafanızdaki senaryoyu birazdaha açarsanız daha fazla yardımcı olmaya çalışırız.

Yapı aynen şöyle hat 5 mbps internet ve 5 mbps 9 adet şehir içi magaza sonlandırmak üzere telekom tarafından sağlandı. Ben bu iki eylemide sonuçlandırmak için Cisco 3560 Layer3 switch'i kullanacağım.

Cagdas Yalman isimli Üye şimdilik offline konumundadır Moderator

Tam olarak topolojiniz olmasada benzer yapıda bir topoloji hazırladım 2811 leri gshdsl gibi düşünün bir yerde Telekom da toplanıp size tt tek porttan sürecektir. sizde bunları vlanlı olarak sisteminize dahil edeceksiniz. 3560 tarafındaki conflar hemen hemen aynı sadece tt den alacağınız vlan değerleri farklıdır.

birde eğer dslamlar ipdslam ise hat oturur ama trafik gecmez bu konuda ise 878 ve merkez tarafında basit conf teğişikliklerine gidilmes gerekmektedir.
    Eklenmiş Dosya Eklenmiş Dosya

emre01 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Lütfen yardım edin.
    PACKET TRACERDA Metro ethernet ile switchler de konfigürasyon yapmam lazım ama yapamıyorum.
    Bana pacet tracerda yaptıgınz örnek bi konfigürasyon veya bnm yapabilecegim bi konfigürasyon gönderirseniz çok sevinirim.ama metro ehternet ile olcak unutmayın
    Lütfen acil olarak yardım edin şimdiden tşk ediyorum yardımlarınız için

Yardımlarınız için tekrar tşk

+ Konuyu Cevapla