Cisco ME 3400-24FS Routing Ethernet Access Switch
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.
Cisco ME 3400-24FS Routing Ethernet Access Switch

Ben oldukça yeniyim.Bana yardımçı olursanız çok memnun olurum. -Elimde Cisco switch ler mevcut.4 adet.Bunlar 24 port FastEthernet 2 Adet GigabitEthernet portlu -Bu switchlerin herbirinde aynı isimli VLAN oluşturarak ve bunların

black hawk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart Cisco ME 3400-24FS Routing Ethernet Access Switch

Ben oldukça yeniyim.Bana yardımçı olursanız çok memnun olurum.

-Elimde Cisco switch ler mevcut.4 adet.Bunlar 24 port FastEthernet 2 Adet GigabitEthernet portlu
    -Bu switchlerin herbirinde aynı isimli VLAN oluşturarak ve bunların herbirine birine farklı bir ip atıyarak Gi0/1 ve Gi0/2 trunk mode yapıp birbirleriyle F/O üzerinden haberleştirdim.
    -Fast ethernet portlarını açtım.

Yapamadığım:FastEthernet portlarının herhangi birinden bağlanıp switch lere verdiğim ip lere ulaşmak.
    -FastEthernet portlarını default olan VLAN1'e atarsam.Şartmıdır?
    -VLAN1'e atadığım her bir FastEthernet porta bir ip mi vermeliyim?
    -VLAN1 ile 2 adet GigabitEthernet portlarının olduğu VLAN arasında nasıl ilişki kuracağım.
    -Kısaca herhangi bir FastEthernet portundan GigabitEthernet lere verdiğim ip lere nasıl ulaşıp ping atabileceyim.
    -Uygulamam gereken komutları kısaca olsada belirtirseniz çok memnun olurum.

Yardımlarınız için teşekkürler.

root Guest

Merhaba,
    switche nasil ip veriyorsunuz? Asagidaki gibi degil mi? Bir de switchlerin modellerini buraya yazarsaniz ne is yapabildiklerine bakariz. (ornegin 2950 ise farkli vlanlardan route edemez.)

Switchlere su sekilde ip verin;

cisco2950(config)# int vlan 1
    cisco2950(config-if)# ip address 10.0.0.1 255.0.0.0
    cisco2950(config-line)# no shutdown
    cisco2950(config-line)# exit
    cisco2950(config)# ip default-gateway 10.0.0.1

Bu sekilde her switche ayni ip blogundan ip verirseniz birbirleri ile haberlesirler. Yani ikinci switche de su sekilde ip vereceksiniz.

cisco2950(config)# int vlan 1
    cisco2950(config-if)# ip address 10.0.0.2 255.0.0.0
    cisco2950(config-line)# no shutdown
    cisco2950(config)# ip default-gateway 10.0.0.1

Butun portlarin vlan 1'de oldugunu varsayacak olursak herhangi bir switchin portuna baglanarak ve kendinize de yine bu ip blogundan ip alarak switchlere ulasabilirsiniz.

Bu arada sunlari da yapmayi unutmayin.

cisco2950(config)# line vty 0 15
    cisco2950(config-line)# password abc123
    cisco2950(config-line)# login

ve

cisco2950(config)# line con 0
    cisco2950(config-line)# password abc123
    cisco2950(config-line)# login

Bu komutlar sayesinde hem telnet hem de konsoldan switchlere belirtilen password ile ulasim imkani sagliyorsunuz.

Bu 2950 switchler layer 2 switch oldugundan sadece vlan 1'lerine management icin ip verebilirsiniz. ve sadece tek bir ip verebilirsiniz. Butun portlari vlan 1'de olmali ki birbirlerine ulasabilsinler. Yoksa farkli vlan'dan route edemeyecegi icin ulasamazsiniz.

Cozum olarak ortaya bir router koyup switchlerin router a bakan portlarini trunk yapar, vlanlari router uzerinde tutarsaniz o sekilde birden fazla vlan yapabilir ip verebilir, subnet ayirabilirsiniz. router olmadan vlanlar arasi paket gecisi saglanamaz. Bazi switchler de layer 3 calisirlar bunlarda bu router'a gerek kalmaz. kendisi bu isi halleder.

VLAN 1 ile gbic portlarin oldugu farkli olusturdugunuz vlan arasinda da paket gecisi saglamak iliski kurmak icin dedigim gibi route eden bir mekanizmaya sahip cihaz gerekiyor. Gigabit portlara nasil ip veriyorsunuz?

#int gigabitethernet 0/1
    #no switchport
    #ip address 10.0.0.1 255.255.255.0

seklinde mi? VLAN 1'de olan bir port bu farkli vlana nasil ulassin route olmadan? (ipleri hayali uydurdum ama sonucta layer 2'de sadece fiziksel olarak portlari bolebilirsiniz. bunun disinda portlar ve vlanlar arasi gecis icin routing islemi lazim...)

saygilar..

Öncelikle cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.
    Kullandığım switch ME3400

Aşağıdaki şekilde Gigabit Ethernet adreslerini giriyorum.

#interface GigabitEthernet0/1
    #switchport mode trunk
    #no shut
    #interface GigabitEthernet0/2
    #switchport mode trunk
    #no shut
    #interface Vlan 67
    # ip address 10.1.1.1 255.255.255.0
    # ip default-gateway 10.1.1.10

Ben FastEthernetleri VLAN 67 altında "create" edebilirmiyim.Bunu yaparsam her bir porta farklı bir ip atayabilirmiyim.Bunlar mümkün olabilirse FastEthernet portlardan birine örneğin 10.1.1.50 verip GigabitEthernete verdiğim 10.1.1.1 e ping atıp ulaşabilirmiyim.
    Her bir porta ip atamam mümkün olabilirse bunun komutlarını belirtebilirmisiniz.GigabitEthernete ip atamasındaki aynı mantık ve yapımı?

Benim kafamda netleştiremediğim husus şu.
    - VLAN altına atamasını yaptığım 10.1.1.1 bu VLAN 67 ye ait.Bu bir sanal network oldu.Fakat GigabitEthernet0/1 ve GigabitEthernet0/2 adresleri nedir?
    -Diğer bir switch e gidip onada 10.1.1.2 veriyorum ve aralarında link kuruluyor.Ama ben bu ip lere ping atamıyorum.VLAN hakkında bilgim yetersiz olduğundan olayı netleştiremiyorum.

Saygılarımla

root Guest

sizden ricam VLAN AG MIMARISI makalemi okur musunuz? forumda aratirsaniz bulacaksiniz. Once onu okuyup VLAN mantigini ogrenin ardindan sorulariniza gecelim cunku cevaplarimi anlamadiginizi dusunuyorum kafanizda mantik oturtamadiginiz icin.. ve lutfen okumadan once kafanizda VLAN ile ilgili ne varsa silin, ilk defa ogreniyormus gibi belgeyi acip okuyun. google'da VLAN AG MIMARISI yazarak ta PDF formatina ulasabilirsiniz. okuyun sonra sorulari konusalim.

selamlar

Haklısınız.Belgeyi indirdim.Genel olarak baktım çok güzel ve anlaşılır hazırlamışsınız.Emeğiniz için teşekkürler.Sindirerek okuyup ayrıca elimdeki mevcut switchler üzerindede biraz uygulama yaparak mantıklı sorular oluşturmaya çalışacağım.Oluşacak sorularımı müsait olursanız tekrar size sormak isterim.

Saygılarımla,

root isimli Üye şimdilik offline konumundadır Moderator

tabii ki her zaman sorabilirsiniz. biz buralardayiz

+ Konuyu Cevapla