2 Switch Arası VPN (Virtual Private Network)
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
2 Switch Arası VPN (Virtual Private Network)

İki switch arası vpn kurulumunu nasıl yaparız bunla ılgılı bır ornek yada dokuman varmıdır ..yada 2 swıtch arası vpn olurmu ? tskler

meds Guest

Standart 2 Switch Arası VPN (Virtual Private Network)

İki switch arası vpn kurulumunu nasıl yaparız bunla ılgılı bır ornek yada dokuman varmıdır ..yada 2 swıtch arası vpn olurmu ? tskler
    Konu meds tarafından (22.02.2008 Saat 00:53 ) değiştirilmiştir.

e-mky Guest

bend ebunun cevabını dört gözle bekiyorum bizim gibi yeni başlayanlara ilaç olucak...

root Guest

Merhaba,
    tabii ki iki switch arasi VPN yapabilirsiniz. Ancak switchleriniz Layer 3 calismalidir. Eger oyle degilse ve bu switchler farkli lokasyonlarda ise, switchlerin onune birer router ya da modem kurarak bu isi gerceklestirirsiniz. Ama ben olsam iki switch gibi kucuk bir agda OpenVPN'i Linux uzerine kurup olayi bitirirdim

selamlar

meds Guest

tsk ler bunun la ılgılı elınızde dokumanlar var ıse paylasırsanız sevınırım kolay gelsın.

e-mky Guest

okaratas daha önce bir yerde okumuşdum ama hatırlayamadım linux dergilerinde olabilir.
    bu open VPN iki switch arasında vpn bağlantısı oluşturmaya yarıyor.(küçük ağlarda)
    bunu anlatan bir döküman varmı özellikle sizde olabileceğini tahmin ediyorum çünkü linuxla çok içli dışlısınız bildiğim kadarıyla... )

root Guest

e-mky merhaba,
    ya su aralar o kadar yogunum ki foruma bakip cikmaktan baska birsey yapamiyorum ve bilgisayar basinda pek kalamiyorum. yollarda geciyor omrum su yasimda openvpn ile sadece iki switch arasinda degil iki farkli lokasyonda hic switch router olmadan da vpn baglantisi kurabilirsiniz. bununla ilgili bir howto ilk firsatta burada olacak

gecen arkadas istanbul'da makinesine (linux) openvpn kurdu. bende kurdum. adsl ip'lerimiz uzerinden birbirimize vpn baglantisi yaptik ve sanal interface ve sanal ip adreslerimiz de olustu. sanki localde imis gibi haberlestik

e-mky Guest

çok tşkler.. .. farkında olmadan bile cok yararlı oldu söylediklerin.... bu arada sana msj yazdım bir bakabilrmisin...... kolay gelsin...

root Guest

mesajina baktim ama cevap yazamadim. sanirim seni biraz bekletecegim. bu arada openvpn'in ingilizce belgelerini okursan biraz fikir edinmis olabilirsin VPN mantigi ile ilgili.. cunku VPN'de apayri bir dunya.. birden farkli vpn secenegi var. site to site filan gibi.. Mesela openvpn certificate base calisir ve ipsec & ike filan desteklemez. openswan vardi bir de freeswan, bunlar da ipsec destekli vpn yaparlar. oncelikle bu karmasayi cozmek icin vpn ve modellerini biraz arastirip fikir edinmelisin..

burner Guest

dot1q tunnel ing ine bir bakin derim sorunuzun cevabi orada, Layer 2 veya Layer 3 olabilir...
    birde vpn kavramina bir aciklik getireyim laf acilmisken, acilimi virtual private net. , vpn demek sadece secure(ipsec, crypto,....vs) olanlari kastedmiyor bunun anlami..butun private networklar vpn kapsami icindedir, mesela butun tunell cesitleri (gre, dot11q, ipip, ipv4toipv6, mpls...vs)
    mesela benim iki site m var birisi Trabzon digeride Istanbul, bu iki sitenin networkunu birlestirmek istiyorum ve bu iki network ospf routing protokolu calisiyor, simdi ospf i internet uzerine advertise edemezsiniz, ama gre tunelli yaratarak ospf i internet userinden gecirerek siteden siteye gecirebilirsiniz...
    yada sitelerinizin ikiside ipv6 128bits yada( ipv7 64bits ) kullaniyor tabiki internet ipv4 bu siteleri birlestirmek icin iki optionunuz var ya nat yaparsiniz, yada tunnel yaratirsiniz,(tunel dynamic yada static olabilir...in advance)
    umarim ne demek istedigimi anlatabildim. "?"

bunlarda birkac link dot1q hakkinda arastirmaniza baslamaniz acisindan;

http://ham.kiev.ua/3550/en/US/produc...080115937.html
    http://www.ciscosystems.ch/en/US/doc.../swtunnel.html
    http://www.cisco.com/en/US/products/...8065990b.shtml
    http://cco.cisco.com/univercd/cc/td/...m_inst/atm.htm

burner

Alıntı root Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mesajina baktim ama cevap yazamadim. sanirim seni biraz bekletecegim. bu arada openvpn'in ingilizce belgelerini okursan biraz fikir edinmis olabilirsin VPN mantigi ile ilgili.. cunku VPN'de apayri bir dunya.. birden farkli vpn secenegi var. site to site filan gibi.. Mesela openvpn certificate base calisir ve ipsec & ike filan desteklemez. openswan vardi bir de freeswan, bunlar da ipsec destekli vpn yaparlar. oncelikle bu karmasayi cozmek icin vpn ve modellerini biraz arastirip fikir edinmelisin..

Deep Voice isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Paylaşım için teşekkür ederim

+ Konuyu Cevapla