Vlan tasarım hk
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.
Vlan tasarım hk

Merhaba, Yaklaşık 200 client, yazıcılar,AP ler, serverların olduğu bir ortamda daha verimli bir network için vlan yapılandırmak istiyorum.Yapıda 4 kenar switch cisco 2960-s ve bir core switch 4510-E mevcut. 15

yakaza isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Standart Vlan tasarım hk

Merhaba,
    Yaklaşık 200 client, yazıcılar,AP ler, serverların olduğu bir ortamda daha verimli bir network için vlan yapılandırmak istiyorum.Yapıda 4 kenar switch cisco 2960-s ve bir core switch 4510-E mevcut.
    15 tane AP var ve şirket ve guest yayımlarını yapıyorlar.Wriles clientler şirket yayınından bağlantı kuruyor.
    Üretimde 3 tane cisco 2960-S kenar switch mevcut.Mevcut hali ile yogun kullanılan bir vlan yapısı yok sadece kamera ve turnikeler için ayrılmış vlanlar var.
    Böyle bir yapı için üretim, şirket wriles clietları, kamera, yazıcılaar, serverların daha verimli çalışması için bir vlan tasarımı yapmak istiyorum.
    Mevcut hali ile AP lerden bağlanan kullanıcıların yaptıkları broadcastlerden dolayı kenar switclerle işi olmadığını düşünüyorum bundan dolayı kenar switcleri kendi vlanlarında AP leride kendi vlanlarında olmasının brodcast trafiğini azaltacağını düşünüyorum, tabi bunun için ip blokları ve vlanlar arasında yönlendirmelerde gerekli olacaktır.
    Böyle bir yapı için sizin düşüncelerinizi ve önerilerinizi almak isterim.

Root90 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Merhaba

Merkezdeki switch ve firewall nedir

merkez 4510E friwal Cyberoam

a.guven isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Yapılabildiği kadar küçük hücrelere bölmek yönetebiliyorsanız daha mantıklı olacaktır. Dolayısıyla daha fazla vlan'ı önerebilirim.

Bunun akabinde L2 Security önlemlerini almanız da öneririm. ( 802.1x, dhcp snooping, storm-control )

fikir alabileceğim bir örnek varsa iyi olur

+ Konuyu Cevapla