CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.
Kampus Network Senaryosu hk

Arkadaşlar Merhaba, Ekte Packet Tracer ve Ekran görüntüsünü paylaştığım bir network dizayn eytmeye çalışıyorum. 3 farklı binada Kampüslerimiz var. Merkez binamızdada sistem odamız. Her kampüs kendi arasında ve sistem odası

asetunc isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member asetunc is on a distinguished road

Standart Kampus Network Senaryosu hk

Arkadaşlar Merhaba, Ekte Packet Tracer ve Ekran görüntüsünü paylaştığım bir network dizayn eytmeye çalışıyorum.
    3 farklı binada Kampüslerimiz var. Merkez binamızdada sistem odamız.

Her kampüs kendi arasında ve sistem odası ile haberleşebilmeli, diğer kampüsleri görmemeli.

Sistem Odamızdanda tüm kampüslere erişimimiz olmalı.

Ben bir yere kadar halledebildim. ancak devamını getiremedim. bu hali ile veya router vs ekleyerek istediğim şekilde çalışmasını nasıl sağlarız.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Packet Tracer ekleyemedim. nasıl eklendiğini öğrenince eklerim.

Root90 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member Root90 is on a distinguished road

Merhaba Merkez switchden sonra router veya firewall koyup vlanları onun üzerinde sonlandırabilirsin

5LoTh isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator 5LoTh is on a distinguished road

merkeze bir FW konumlandıracaksınız, bir BB switch olacak VLan ların sonlandığı. BB switcin default route u FW olacak. gidiş gelişleri FW de yöneteceksiniz.

h.a.s.

asetunc isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member asetunc is on a distinguished road

Swicth sonrası Router ekledim. ACL oluşturarak kampuslerin biribirleri ile olan erişimini engelledim. Sadece sistem odasına erişimleri var.
    ACL ile yapmak doğru mantık ise gayet çalışıyor. Belki static routing ilede yapılabilir. Performans olarak daha iyi olabilir diye düşünüyorum.

Teşekkürler.

5LoTh isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator 5LoTh is on a distinguished road

gerçek bir yapıdan mı bahsediyoruz bir simulasyon mu? simulasyonsa router la ACL doğru olanı. gerçek hayatta FW daha mantıklı.

Gerçek hayata uygulanacak. Firewall olarak Fortigate 300 var.
    Forti Packet tracerda olmadığı için router ekleyip ACL ile kuralları oluşturdum.

emrecin isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member emrecin is on a distinguished road

Binalar aynı lokasyonda ise ACL yapabilirsin farklı lokasyonlarda ise FW ile sonlandırman daha mantıklı.

+ Konuyu Cevapla