MPLS Route Target (RT) and Route Distinguisher (RD)
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.
Like Tree3Likes
  • 2 Post By AcLMasteR
  • 1 Post By Nexus
MPLS Route Target (RT) and Route Distinguisher (RD)

Merhaba Arkadaşlar, route target ile route distinguisher arasındaki farkı 2 saattir anlamaya çalışıyorum. Pes ettim artık , anlamıyorum Bide şu import export olayı var. İmport, Export leri İki müşterinin common

nfkengineer isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Standart MPLS Route Target (RT) and Route Distinguisher (RD)

Merhaba Arkadaşlar,

route target ile route distinguisher arasındaki farkı 2 saattir anlamaya çalışıyorum. Pes ettim artık , anlamıyorum Bide şu import export olayı var.

İmport, Export leri İki müşterinin common servera erişebilmesi ama birbirleriyle konuşmamasını istediğimizde mi kullanıyoruz ?

VRF olayı zormuş arkadaş ya

İmdat diyorum

Nexus hocam forma bekleniyorsunuz

AcLMasteR isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

route distingusher ilgili cihaz üzerindeki prefixleri tekilleştirmek için localde atamış olduğun değerdir. Yani sen bir vrf oluşturuyorsun, bu vrf in sahip olduğu unique bir table var bunu diğer oluşturmuş olduğun vrf lerden ayırırken RD değerini kullanıyorsun.

route target ise extended community olarak düşünmen gerekiyor ki öyle.( mpls vpn configine geçtiğinde göreceksin router otomatik olarak send-community extended diye komutu kendisi yazar). bu instance bir routerden digerine ; ilgili vrf in sahip oluğu prefixleri taşırken kullanılır. sen bir prefix i anons ederken route-target i de export değeri ile anons edersin. diğer taraftaki router in hangi vrf ine bu prefixleri girmesini istersen export ettiğin route-targeti import edersin.
    The day that never comes

Route Distingusher olayını anladım. Route Target hala oturmadı. Extended Community nedir ? Biraz daha çalışmam gerek galiba. Okudukça kafam daha çok karışıyo ya neyse

Sağolasın ACL Master

AcLMasteR isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

BGP protokolün de routerler da prefix yönetiminde attributelar kullanır, bunlardan biriside community attribute dur. extended community mplsvpn için kullanılan sayısal ifadelerdir 4 byte yer tutar diye hatırlıyorum.

Sen bir SP ol ve A adında bir müşterin olsun. bu müşterinin fiziksel anlamda farklı lokasyonlarda 2 şubesi olsun. lokasyon isimleri de X ve Y olsun.

senin X lokasyonun da bulunan routerin RX , Y lokasyonundaki de RY olsun. müşteri için oluşturacağın vrf adı VRFA.

NOT:RX ve RY Provider Edge pozisyonundadır

RX te vrf oluşturuyoruz

vrf adı: VRFA
    RD = 100:100( lokal değerdir)
    RT import = 200:200 export 300:300

RY de vrf oluşturuyoruz

vrf adı: VRFA
    RD = 150:100 ( lokal değerdir)
    RT import =300:300 export= 200:200

bu şu anlama geliyor diyorsunki RX senin VRFA daki route ların varya ( tabi bu arada bgp üzerinden PE ler arası vpn kurmuş var sayıyoruz) bunları BGP ile vpn kurduğum RY ye gönderirken 300:300 extended community ile gönder.
    sonra RY ye de şunu demiş oluyoruz. Bak sevgili RY sana 300:300 ile gelen prefixleri VRFA tablosuna al ! aynısı tam tersi içinde geçerlidir, fakat, RY 200:200 ile gönderirken RX 200:200 ile VRFA ya aktaracak.
    Nexus and nfkengineer like this.
    The day that never comes

Valla anladım Allah razı olsun ACL Master, eli öpülesi adamsın .

Nexus isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator - Founder

Mpls vpn aglarda ayni private subnetler kullanilabilir. Bunlari birbirinden ayirt etmek icin rd'yi kullanirsin.

192.168.1.0/24

Rd 192.168.1.0:10 = 96bit vpnv4 ip adresi gibi.

Rt ise Pe routerlar uzerinde export import islemleri icin kullanilir.
    nfkengineer likes this.
    “Bir kez kaçar uçurtman, sonra gökyüzüne küser insan…”

+ Konuyu Cevapla