OSPF Max-LSA
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Reply to Thread
Results 1 to 3 of 3
OSPF Max-LSA

Merhabalar , bilindiği üzere OSPF protokolü çalıştıran routarlar'da LSDB'de biriktirilecek LSA sayısı limitlenebilmektedir. OSPF altında çalıştırılan : # max-lsa ? <1-4294967294> Maximum number of non self-generated LSAs this process can

Nexus is offline Administrator - Founder

Default OSPF Max-LSA

Merhabalar , bilindiği üzere OSPF protokolü çalıştıran routarlar'da LSDB'de biriktirilecek LSA sayısı limitlenebilmektedir. OSPF altında çalıştırılan :

# max-lsa ?
    <1-4294967294> Maximum number of non self-generated LSAs this process can receive

komutu ile router'in diğer routerlardan alacağı LSA sayısı limitlenebiliyor. Amaç daha az lsa ile en iyi rota hesaplama sürecini kısaltmak ve bellek yükünü azaltmak.

Bir sayı ile bu değer limitlendiğinde ve bu limit değeri dolduğunda cihaz ilk olarak LSA üretmeyi bırakıyor. LSA sayısının maximum değerine ulaştığına dair bir hata logu üretiyor. Hata logu üretmeye devam ederken de diğer routarlardan gelen LSA'ları ignore ediyor. Ayarlanabilir olan ignore süresi kadar böyle devam ettikten sonra tüm komşulukları bitirip halihazırda mevcut olan LSBD'yi sıfırdan oluşturuyor.

Durumdan anlaşılacağı üzere LSA sayısı max değerine eriştiğinde problem oluşmakta. Benim bu noktada soracağım soru ise şu şekilde :

Max-lsa değerini hesaplarken hangi hususlara dikkat edeceğiz ? Area'daki toplam router sayısı ( subnet sayısı ) vb gibi girdilerle elde edeceğimiz bir değer mi uygulayacağız yoksa network sağlıklı bir şekilde converge olduğunda gördüğümüz güncel değere mi limitleyeceğiz ?
    Last edited by Nexus; 25.03.2013 at 16:32.
    “Bir kez kaçar uçurtman, sonra gökyüzüne küser insan…”

MCyagli is offline Administrator

normalde Max Lsa limit kısıtlaması yok.

böyle bir kısıtlama yapılması istenirse

iki yerde olabilir

birincisi Sınavda isterler

max lsa şu olsun,
    ignore süresi böyle olsun diye

ikincisi ise piyasada çalışanları ilgilendirir

ben olsam basitçe

ilgili rouetr un LSDB si inceleerim

zaten tüm LSA bilgisi orda var

3 aşa 5 yukarı yazarım bişiler

zaten arada sıkıntılı bir router varsa,
    ve binlerce lsa üretmeye başlarsa ( artık nasıl bir sebep olur bilmiyorum )
    en azından sorundan haberdar oluruz..
    Mehmet Ceyhan YAĞLI
    I learn, I teach

www.mcyagli.com

Nexus is offline Administrator - Founder

Hocam hem öğrenmek için sordum hemde sınava yönelik .

Teşekkür ederim cevap için.
    Last edited by Nexus; 25.03.2013 at 20:33.

+ Reply to Thread

Bookmarks