DSL ve ATM İlişkisi
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 16 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
Like Tree7Likes
DSL ve ATM İlişkisi

Adsl gsdsl konfigrasyonlarında kullanılan atm 0 atm 0.1 gibi oluşturulan interfaceler nedir? Cihaz üzerinde böyle portlar bulunmadığına göre bunlar sanal portlar.Ama ne işe yarıyor? Ornek olması açısından aşağıda ADSL konfigrasyonunda

Access isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Standart DSL ve ATM İlişkisi

Adsl gsdsl konfigrasyonlarında kullanılan atm 0 atm 0.1 gibi oluşturulan interfaceler nedir?
    Cihaz üzerinde böyle portlar bulunmadığına göre bunlar sanal portlar.Ama ne işe yarıyor?

Ornek olması açısından aşağıda ADSL konfigrasyonunda ATM interface ne amaçla oluşturulmuştur?
    Kod:
    int atm 0
    no shutdown
    no ip address
    dsl operating-mode auto
    pvc 8/35
    pppoe-client dial-pool-number 1
    exit

int dialer 0
    ip address negotiated
    encapsulation ppp
    dialer pool 1
    ppp authentication pap callin
    ppp pap sent-username x password x

Teşekkür ederim

thrillercd Guest

Bildiğim kadarıyla gördüğün Atm interface fiziksel bir interfacedir, DSL kartının üzerinde olduğundan cihaza baktığında XDSL port olarak görürsün.
    Bu konfigürasyon XDSL konfigürasyonudur, bu port sayesinde ATM sinyalleri DSL taşıma teknolojisiyle Telekom networküne iletilmesini sağlıyor.
    Benim bildiğim bu.

Access isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Lightbulb

ama o dialer 0 fiziksel interface olmuyor mu

thrillercd Guest

dialer 0 sanal interfacedir.

Nexus isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator - Founder

Bir network içerisinde her zaman bir taşıyıcıya ihtiyaç duyulur daha doğrusu bir taşıma yöntemine. Lan ortamında ethernet bir taşıyıcıdır değil mi ? MAC adresine göre kaynak ve hedef arası veri taşınır. Bunu wan ortamında yapmak zordur belkide imkansızdır. WAN ortamında taşıyıcılar değişir.

DSL ailesinin taşıyıcısı ATM 'dir. Yani ATM bir taşıma sistemidir. Neden ATM ? Bu sorunun cevabı ses+datayı taşıyabilmesidir.

Şimdi diyeceksin ki neden PPP var o nedir ?

Her kabloyu takan nete çıkmasın diye kimlik doğrulama şart koşulmuş bunu ise ppp ile yapmak gerekiyor. Kota hesabı kımlık dogrulama loglama vs..

Aslında burda DSL teknolojisinin ATM ve PPP ile taşındığını da söyleyebiliriz. Ama biz konfigürasyonlarımızda PPP'yi ATM üzerinde taşıyoruz. Ve cihazımızı router olarak yapılandırıyoruz cihaz L3 olduğundan taşıma teknolojisini belirtmemiz gerekiyor bu sebeple yapılandırmada olan pppoe (over eth) veya pppoa (over atm) buradan geliyor.

pvc 8/35 nedir ? Ülkemizde ATM sw'lerda tanımlı VPI/VCI değeridir. Trafik hep burdan akar... Bu bilgi ise her ATM paketinin header'ına işlenir.

Neden atm 0.1 ? ATM birden fazla vc destekleyebilir. Tıpkı trunk protokolu gibi. Bu ise esneklik sağlar, hemde daha kullanışlı olur. Belkide ekonomik

Burayı okuyup konuyu açan arkadaşın yapılandırmasına bakarsak bir int altında ATM , diğer int altında ppp yapılandırıldığı ve birbiri ile ilişkilendirildiği görülür ...
    Konu Nexus tarafından (18.02.2013 Saat 14:13 ) değiştirilmiştir.
    huawei and krcnomer like this.
    “Bir kez kaçar uçurtman, sonra gökyüzüne küser insan…”

thrillercd Guest

Alıntı lDuncl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Aslında burda DSL teknolojisinin ATM ve PPP ile taşındığını da söyleyebiliriz. Ama biz konfigürasyonlarımızda PPP'yi ATM üzerinde taşıyoruz. Ve cihazımızı router olarak yapılandırıyoruz cihaz L3 olduğundan taşıma teknolojisini belirtmemiz gerekiyor bu sebeple yapılandırmada olan pppoe (over eth) ve pppoa (over atm) buradan geliyor.

...
    Bu konu benim de kafamı baya karıştıyor. En başta söylediğinize bakaraktan söylüyorum LAN'da taşıma için ethernet protokolünü DSL kullandığımızda ATM'i taşıma sistemi olarak kullandığımızı söyldeiniz ki ben de böyle biliyorum, işin karışık tarafı şu madem DSL'de taşıma olarak ATM kullanıyoruz bu pppoe de nedir? Burda taşıma yaparken yine ethernet protokolü kullanıyoruz gibi anlıyorum. Hali hazırda zaten ATM ile taşıma yapıyoruz bir daha işin içerisine etherneti karıştırmanın mantığı ne
    Access likes this.

PPPoE veya PPPoA kullanımına biz karar veremiyoruz. Bunu servis sağlayıcıya göre seçiyoruz. Yani DSLAM arkasındaki network ethernet ise PPPoE, ATM ise PPPoA seçmek durumundayız. Bunu DSLam cihaz markasına bağlayanlar var ama yanlış yada doğru soyluyorlar diyemıyorum onlara... Bölgelere göre oa ve ae değişiklik gösterdiğine göre haklı olabilirler mi ? Tartışılır bu

PPPoA protokolünün temel farklı, iletişim sırasında yapılan işlemlerin bir çoğunu donanımlar yapar. Yani donanımsaldır bu sebeple donanımı yorar ve maliyeti artırır. Kullanıcı tarafında bu durumda ATM kart gerekir. Yani fiziksel bir atm interface....

PPPoE ise oA'nın aksine yazılımsal bir protokoldür. Donanıma bağımlı değildir. Donanımdan bağımsız yazılımsal bir çözüm güzel değil mi ? DSL hat mesafesi arttıkça pppoe'nin performansının oa'ya göre daha yavaş olduğu ancak ilave özellikleri sebebi ile veri kaybının daha az yaşandığını söyleyebiliriz. Burada ethernet ile wan'a bağlanırız...
    Konu Nexus tarafından (18.02.2013 Saat 17:46 ) değiştirilmiştir.
    huawei likes this.

thrillercd Guest

Hocam bunu birazcık daha basite çekersem CPE ile CO(POP) arasında(Local loopta) pppoe işime yaramıyor diye anlıyorum. Veri CO'ya geldiğinde ve arkadaki network ethernet networkü olduğu için pppoe devreye giriyor diye anlıyorum. Aklıma şöyle bir soru geliyor veri zaten oraya kadar gelmişse o noktadan sonra ethernet protokolünü kullansın. Neden Local Loop'ta pppoe kullanılyor ki? Belki sorular biraz saçma olabilir ama diğer şekilde tam olarak anlayamıyorum

DSLAM çoklu arayüze sahip olsa da bir müşteri için modeminin karşı ucudur. Mesela PPPoE için ISP'deki yapı bu : http://www.ciscotr.com/forum/attachm...skisi-pppoejpg

Heryerde ethernet kullanılsın diyosun PPPoE sadece iki dsl modem arası lokal diyosun ama öyle değil. PPPoE internet ağını genişletmenin en kolay yolu olan ethernet üzerine kurgulanmıştır.

Dediğin gibi sadece ethernet olsaydı kimlik denetimi , kota , fiyatlandırma ethernet ile mümkün olabilir mi ? Yada kullanıcı bilgisi nereye kadar taşınabilir ? Olaya ticari yönden bakıyor servis sağlayıcı... Bu saydıklarımı mümkün kılayım hemde ethernetten vaz geçmeyeyim demiş. PPP ile etherneti birleştirmişler. PPP'yi ethernet üzerinde çalıştırmışlar.

PPPoA'da durum şu şekilde : http://www.ciscotr.com/forum/attachm...1&d=1361199645
    Eklenmiş Resim Eklenmiş Resim
    Konu Nexus tarafından (18.02.2013 Saat 17:01 ) değiştirilmiştir.
    thrillercd and winermute like this.

thrillercd Guest

Teşekkürler lDuncl, şemadaki iki modem arasındaki PPPoE'in işlevi ne ? Bildiğim kadarıyla eskiden dial up'larda ppp senin söylediğin gibi authentication için kullanılıyordu. Fakat şimdi xDSL'de pppoe oldu. Burada ppp neyi eksik yapıyordu da pppoe'e ihtiyaç duyuldu?

+ Konuyu Cevapla