Birden çok router kullanma
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Reply to Thread
Results 1 to 2 of 2
Birden çok router kullanma

İyi günler.Ben bu konuları yeni öğrenmeye başladığımdan fazla bilgi yok.Biraz yardıma ihtiyacım var.Şimdi aşağıdaki resimde 4 farklı ağımız var ve 2 router koydum.2 routeri kafadan koydum nekadar olacağını bilmiyorum.Şimdi bu

cheleby is offline Member

Default Birden çok router kullanma

İyi günler.Ben bu konuları yeni öğrenmeye başladığımdan fazla bilgi yok.Biraz yardıma ihtiyacım var.Şimdi aşağıdaki resimde 4 farklı ağımız var ve 2 router koydum.2 routeri kafadan koydum nekadar olacağını bilmiyorum.Şimdi bu ağlar birbiri ile haberleşmesi için bağlantıları nasıl yapmam lazım ? Eğer 2 farklı ağ olsaydı router in 2 ayrı bacağınada ip vererek iletişimi sağlıyorum.Böyle bir durumda,birden fazla ağ ve router nasıl kullanabilirim ?

mely is offline Senior Member

routerın bir bacağı altındaki bilgisayarlara aynı alt ağdan ip vermen gerekir. Bu durumda;

PC0 ile PC1 in
    ya da
    PC2 ile PC3 ün aynı ip bloğundan olması gerekir. Seninkinde böyle değil. ( Subneti 255.255.255.0 verdiğini zannediyorum.)
    PC0 a 1.5 vermişsin diğerine 2.7.

Mesela 1.5 ile 1.6 verirsen aynı bloktan olur. Aynı şekilde PC2 ve PC3 için de 3.15 ve 3.16 verebilirsin.

En önemlisi routerların yönlendirmeyi yapabilmeleri için de birbirleriyle konusuyor olmaları gerekir.

Bence sen bu topolojiyi kurmadan önce biraz ders calışıp konuları anla daha sonra konularda ilerledikçe packet tracer da pratik yap.

Bunu söylememin sebebi, bu soruyu sorduğuna göre yönlendirme protokolleriyle ilgili birşey bilmiyorsun suan ama kurduğun networkte routera yönlendirme yaptırman gerekiyor.

Aşağıdaki kaynak çok güzel bir kaynak
    todd lammle ccna 640-802 (7th edition).pdf - 4shared.com - belge paylaşımı - indir

bu kitabı iyice anlayarak oku ya da forumda/internette türkçe ccna notları bulabilirsin, bunları oku. Temel konuları bilmeden bu şekilde packet tracerdan deneme yanılma yöntemiyle kendini geliştiremezsin.

Kolay gelsin.

+ Reply to Thread

Bookmarks