Port Forwarding
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 3 sonuçtan 1 ile 3 arasındakiler gösteriliyor.
Port Forwarding

Benim bu port forwarding mevzusuyla ilgili olarak anlamadigim seyler var. Simdi, NAT/PAT yapan routerin arkasindaki bir private networke veya hostlarina disaridan erisim(connection initation) yapilmak istendiginde bizim port forwarding;e ihtiyacimiz var.

sickness isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Standart Port Forwarding

Benim bu port forwarding mevzusuyla ilgili olarak anlamadigim seyler var.

Simdi, NAT/PAT yapan routerin arkasindaki bir private networke veya hostlarina disaridan erisim(connection initation) yapilmak istendiginde bizim port forwarding;e ihtiyacimiz var. Cunku NAT/PAT yapilinca ingress filtering'den dolayi, private networke dogru akan paketler gecirilmiyor. buraya kadar tamam.

1)Ancak, mesela private networkte server calistiriyoruz diyelim, evet o private network disindaki bir kullanici, server'a erismek isteyecek bu nedenle port forwarding gerekiyor diyoruz AMA eger ben o server'a ayni zamanda PUBLIC ve STATIC IP vermek zorunda degil miyim? BU DURUMDA NAT/PAT'e gerek kalmiyor zaten ve gelen paketler de engellenmiyor. Yaniliyor muyum?

2)Varsayalim ki torrent client indirdik. private network disindaki kullanicilardan(seed ya da leecher) data cekiyoruz. Fakat burada PORT FORWARDING'e ne gerek var ki? Cunku, indiren ben oldugum zaman bu outgoing connection olacak ve router ona musaade ediyor. BASKASI BENIM CEKTIGIMI benden CEKECEGI ZAMAN
    PORT FORWARDING gerekli degil mi, cunku onun bana ulasmasi dolayisiyla benim routerima 'gelen yonunde paket' olmasi ve NAT/PAT'e taiklmasi soz konusu olacak. O halde torrent uygulamalarinda incoming connections icin port forwarding yapmaksizin neden yuksek hizlara cikilamiyor?

3)Online oyunlar. MMORPG tarzi bir oyun dusunelim. Burada da her daim yuksek hiz gerekiyor cunku her daim guncelleme oluyor hedef serverdan. Fakat burada yine ben bir game client'im. game serverla connection establishment olacak. 2.deki gibi, game servera erisirken yine outgoing paketlerine router izin verecek. Dolayisiyla ben servera erisirken sikinti yasamayacagim. O halde port forwarding niye gerekiyor burada?

cobanoglu isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

merhaba,

1.sorunuz; dediginiz gibi degil, server'da calisan application hangi portu kullaniyorsa onu yonlendirmeniz yeterli. ornek verirsek, private network icinde tftp server calisiyor, sadece port 69 u yonlendirmek yeterli. connection request geldiginde router'in WAN arayuzune, destination port numarasi 69 olarak gelecek. port forwarding yaparak router'a diyoruzki, eger port 69a request gelirse su ip'ye ( server'in private ip adresi) yonlendir.

diger sorulariniz;
    bit torrent nasil calistigini biraz incelemenizde fayda var, ozellikle "tracker" ozelligini. bit torrent 6881-6999 portlarini kullaniyor, port lari yonlendirmek demek, sizde birilerine file gonderiyorsunuz demek, siz share ettiginiz icinde, size file gonderen sayisi artiyor ve dolayisiyla speed artiyor. bit torren file indirirken parca parca indiriyor, ve port aciksa eger indirdigi parcalari paylasabiliyor. boyle calistigi icinde hizi degisebiliyor, cunku indirilen kisi sayisi degisebiliyor.

yani bittorren'te the more you upload, the faster you ll dowload kurali gecerli.

umarim yardimci olmusumdur.

sickness isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Alıntı cobanoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba,

1.sorunuz; dediginiz gibi degil, server'da calisan application hangi portu kullaniyorsa onu yonlendirmeniz yeterli. ornek verirsek, private network icinde tftp server calisiyor, sadece port 69 u yonlendirmek yeterli. connection request geldiginde router'in WAN arayuzune, destination port numarasi 69 olarak gelecek. port forwarding yaparak router'a diyoruzki, eger port 69a request gelirse su ip'ye ( server'in private ip adresi) yonlendir.

diger sorulariniz;
    bit torrent nasil calistigini biraz incelemenizde fayda var, ozellikle "tracker" ozelligini. bit torrent 6881-6999 portlarini kullaniyor, port lari yonlendirmek demek, sizde birilerine file gonderiyorsunuz demek, siz share ettiginiz icinde, size file gonderen sayisi artiyor ve dolayisiyla speed artiyor. bit torren file indirirken parca parca indiriyor, ve port aciksa eger indirdigi parcalari paylasabiliyor. boyle calistigi icinde hizi degisebiliyor, cunku indirilen kisi sayisi degisebiliyor.

yani bittorren'te the more you upload, the faster you ll dowload kurali gecerli.

umarim yardimci olmusumdur.
    Cevap yazdigin icin sagol ancak yazdiklarini biliyorum ben. Meseleyi tam izah edemedigim icin haliyle yanlis cevap aldim.

Torrent mantigini iyice okudum. Orada eger download etmek istiyorsan, baskalarinin da senden download etmesine izin vermen KURALMIS! (paylasim esasina gore) Eger yapmazsan yani incoming port'u acmazsan, TRACKERLAR senin o kisiden download etmene izin vermiyor ya da cok dusuruyormus hizi cunku torrentte hizi bu TRACKERLAR kontrol ediyormus.

private network icerisinde server calistirirsam ve bunun public ortamdan erisilebilir olmasini istiyorsam, incoming connections'a izin vermem gerekiyor cunku public ortamdakilerin hedefi benim o serverim. dolayisiyla bana dogru baglanti baslatacak olanlar onlar. Bundan dolayi da internal port'u acmam gerekiyor routerda.

Simdi, baska bir soru sorayim.

SORU A) Source port, destination port, iki uctaki PClerin haberlesmesi falan tamam. Fakat router icerisinde external port ve internal port girmeni isteyen(yine port forwarding ile ilgili) kisimlar var. Benim birbiriyle iliskisini kuramadigim sey source,dest port ve bunun yaninda external internal port.
    Ornegin PCdeki bittorrent client vasitasiyla, benim gibi olan diger clientlarla baglanti kurmak istiyorum. PCden paket cikti diyelim ve bu paketin
    icerisinde source port ve dest port degerleri ne olacak? Source port'u random mu atayacak? yoksa o da mi 6881-6889 olacak? dest port da 6881-6889dan biri mi olacak? Daha sonra bu paket routerin LAN bacagina (gateway)e geldi diyelim. NAT/PAT ile private-to-public donusumu
    gerceklesecek. Buradaki external port(Routerin publice cikis bacagindaki port), PC'deki applicationin kullandigi source port mu?

SORU B) online oyunlarda port forwarding niye yapilmali? Simdi game client'i indirdim kurdum diyelim. game server'a request yapacagim. bu durumda external port kullandik fakat NAT/PAT yapan router arkasinda oldugumuzdan private network'teki hostlar/ben public ortama gorunmuyorum. Ben client olduguma gore, online oyunlarda, disaridan(public) birisinin bana dogru baglanti baslatmasi diye bir durum soz konusu degilse(dolayisiyla incoming connections acilmasi gerekli degilse) port forwarding niye yapiyoruz?

SORU C) private networkte server kurdugumda ve NAT/PAT yapan bir routerin arkasinda ise, port forwarding uygulanacak. Peki boyle bir durumda source portu 80 iken dest.port random mu olacak? External ve internal port degerleri ne olacak?

+ Konuyu Cevapla