OSPF Network Point-to-Point Topology
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Reply to Thread
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Arkadaşlar aşağıda ayrıntılı olarak resmini verdiğim Open Shortest Path First (OSPF) Network Point-to-Point topology çözmem lazım. Çözebilecek bir baba yiğit varsa yardımlarını bekliyorum. Yok eğer çözebilecek yoksa adım adım gidelim

squall059 is offline Member

Default OSPF Network Point-to-Point Topology

Arkadaşlar aşağıda ayrıntılı olarak resmini verdiğim Open Shortest Path First (OSPF) Network Point-to-Point topology çözmem lazım. Çözebilecek bir baba yiğit varsa yardımlarını bekliyorum. Yok eğer çözebilecek yoksa adım adım gidelim şimdiden teşekkürler.

Kurallar

1.Hiper online alt yapısında Open Shortest Path First (OSPF) kullanılacaktır.
    2. Bütün loopbackler Open Shortest Path First (OSPF) 'e Point to Point network olarak gösterilecektir.
    3. Ethernet linkleri 10Mb. seri linkler 1 mbdir
    4. Denizli bölgesindede eski yönlendiriciler olduğu için minimum Open Shortest Path First (OSPF) Point-to-Point Topology veri tabanı oluşturacak şekilde bir bağlantı ile backbone areaya bağlanmalıdır ve kendi içinde Clear text kimilik denetimi yapılmalıdır. (şifre cisco)
    5.İzmir bölgesinde Takasbank bağlıdır ve Takasbank networku (50.0.0.0) sadece R7'se static olarak öğretilmeli kalan bütün network Open Shortest Path First (OSPF) 'ten öğrenmelidir. 50.0.0.0 network metriğitopology boyunca artarak diğer routerlara öğretilmelidir. Ayrıca İzmir sadece harici rotalar (E1,E2) default rota olarak görecek şekilde stub olmalıdır.
    6.İstanbuldaki R1 routerı ABC bank merkezi ile bağlantı sağlanmalıdır. 10.0.2.0/24. 10.0.2.0/24. 10.0.3.0/24 ağları ABC Bank'a aittir ve static routing R1 e tanıtılmalıdır. R1 ise bütün topologye Open Shortest Path First (OSPF) ile minimum boyutta tanılılmalıdır.
    7. Ankara standart bir areadır. Areası içinde Md5 kullanacak şekilde kimlik denetimi yapmalıdır. (şifre: cisco)
    8. Adana bölgesinde 1.0.0.0/24 ve 1.0.1.0/24 networkleri vardır. R5 adana routeri networklerini minimum boyutta özetleyerek kalan Open Shortest Path First (OSPF) bulutuna öğretmelidir

Hedefler:
    R3,R6,R7 yönlendiricileri ABC bankı, Tkas Bankı ve bütün loopback interface IP lerini pingleyebilmelidirler.

Z_THE_TURK is offline Member

Keyifli Lab'mış.

5. maddede "Ayrıca İzmir sadece harici rotalar (E1,E2) default rota olarak görecek şekilde stub olmalıdır." ibaresinin nasıl yapılacağını bilmiyorum.

STUB = E1, E2 almaz
    Totally STUB = IA, E1, E2 almaz
    NSSA = E1 ve E2 olması gerekenleri, kendi içerisinden kaynaklandığı sürece (bu area'dan redist edildiği sürece) N1 ve N2 olarak üzerinden geçirir fakat E1 ve E2 almaz.
    Totally NSSA = NSSA + IA almaz.

Farklı bir yolu varsa paylaşırsanız sevinirim.

Bunun haricinde ABC Bank, Tkas bank route tableda gözükecektir fakat ping'e yanıt alamazsınız çünkü Null'a static yazdım. Tamamlanmış halini Aşağıdaki Link'den indirebilirsiniz. Teşekkürler.

Bir bakalım nasıl oldu. Bir şey yakalarsam buradan paylaşırım.

Teşekkürler...

Bir şey yakalarsanız lütfen paylaşın bilgi seviyemiz artsın. Bir de bu sorunun kaynağı kimdir?

bu bireğitim kurumun verdiği challange lab daha basitide var.istersen onuda paylaşırım. Elimde çok lab var ama çözdüm .

Basit, Zor çok önemli değil ama şu E1 ve E2 olayını nasıl çözmüş ya da çözecek onu paylaşırsanız benim için yeterli. Teşekkürler.

onu bilmiyorum ama eninde sonunda çözülecek ben çözemezsem hoca çözecek

Onu diyorum bende, hoca çözdükten sonra bizimle de paylaşırsanız sevinirim.

kesin paylaşıyorum

trunkmode is offline Administrator

Quote Originally Posted by Z_THE_TURK View Post
    Keyifli Lab'mış.

5. maddede "Ayrıca İzmir sadece harici rotalar (E1,E2) default rota olarak görecek şekilde stub olmalıdır." ibaresinin nasıl yapılacağını bilmiyorum.

STUB = E1, E2 almaz
    Totally STUB = IA, E1, E2 almaz
    NSSA = E1 ve E2 olması gerekenleri, kendi içerisinden kaynaklandığı sürece (bu area'dan redist edildiği sürece) N1 ve N2 olarak üzerinden geçirir fakat E1 ve E2 almaz.
    Totally NSSA = NSSA + IA almaz.

Farklı bir yolu varsa paylaşırsanız sevinirim.

Bunun haricinde ABC Bank, Tkas bank route tableda gözükecektir fakat ping'e yanıt alamazsınız çünkü Null'a static yazdım. Tamamlanmış halini Aşağıdaki Link'den indirebilirsiniz. Teşekkürler.

Area Totally Stub yapılırsa rotaları default route olarak alır.

O*IA 0.0.0.0/0 [110/11] via 20.20.20.1, 00:01:10, Ethernet0/1

routing table da yukarıdaki gibi görünür.

+ Reply to Thread
Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks