Cisco Router Switch Telnet Erişimi
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.
Cisco Router Switch Telnet Erişimi

Arkadaşlar öncelikle cisco router-switch ve genel bölümleri arasında konuyu hangisinde açacağım konusunda kararsız kaldım yanlış yerde ise kusuruma bakmayın. Aşağıda eklediğim screenshot'da amaçladığım şey şu idi : Access list çalışırken

Unknown isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Standart Cisco Router Switch Telnet Erişimi

Arkadaşlar öncelikle cisco router-switch ve genel bölümleri arasında konuyu hangisinde açacağım konusunda kararsız kaldım yanlış yerde ise kusuruma bakmayın. Aşağıda eklediğim screenshot'da amaçladığım şey şu idi : Access list çalışırken pc0'dan diğer pc'ye 3389 portunan bağlantıyı engelleyen bir ext. ACL uygulamak istiyordum. İşlemin sonunda test etmek içinde 3389'dan bağlantıyı reddetmesini istediğim pc'ye uzak pc'den telnet ile 3389 ile bağlanmak istedim ki list çalışıyor mu çalışmıyor mu?

Hatta çalışsa idi listeyide buraya yazayım

Kod:
    access-list 101 deny tcp host 192.168.1.2 host 192.168.3.2 eq 3389
    access-list 101 permit ip any any

interface fastEthernet 1/0      --------------> R0 'da

ip access-group 101 in
    VEYA ŞU ŞEKİLDE DENEDİM

Kod:
    access-list 101 deny tcp 192.168.1.2 0.0.0.0 192.168.3.2 0.0.0.0 eq 3389
    access-list 101 permit ip any any

interface fastEthernet 1/0      --------------> R0 'da

ip access-group 101 in
    Bununla beraber routerlarda ospf uygulanmış durumda kim kimin nerde olduğunu biliyor pingliyor o kısımda sorun yok. Ayrıca iki router'da da enable şifreleri verilmiş durumda ve telnet açık line vty ile.

Sorun şurda routerlara telnet ile bağlantı yapmak istesem yazdığım herhangi uygun bir ACL'ye göre bağlanıyor veya engelliyor orda mesele yok ama pc'den pc'ye telnet olmuyor. "Uzak host reddetti" cevabı dönüyor. Normalde pc'lerde telnet için telnet server-client'ı açarız vs vs ama PT'de pc ayarlarında böyle bir şeyde görmüyorum ki pc'de aktifleştirebileyim.

Şimdi PT'de pc'den pc'ye telnet olmuyor mu? Oluyorda ben mi bir noktayı gözden kaçırıyorum ?

hb1989 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

PC den PC ye telnet cekebilmen icin Telnet Servisinin kurulu ve acik olmasi lazim. Packet Tracer daki PC ler Telnet servisini desteklemiyor, bundan dolayida telnet calismiyor.

Teşekkür ederim, işte onu biliyorum pt pc'lerde telnet servisini filan arıyorum komut istemine bakıyorum serisler var mı yok mu meğer bundanmış..

hb1989 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Eger mutlaka ACL denemek istiyorsan, ping (ICMP) packetini ACL ile engelleyip o sekilde test edebilirsin.

Alıntı hb1989 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eger mutlaka ACL denemek istiyorsan, ping (ICMP) packetini ACL ile engelleyip o sekilde test edebilirsin.
    Onları yapmıştım işte farklı farklı ACL'ler üzerinde deneme yapıyordum malum extended olanı biraz ayrıntılı. Bir fırsat bulursam bazı çalışmaları ekleyeceğim ilgilenen arkadaşlara da faydası olur daha iyi yollr önerenler çıkar vs. Teşekkür ederim.

+ Konuyu Cevapla