DHCP Scope Oluşturma ve Ip Helper
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.
DHCP Scope Oluşturma ve Ip Helper

arkadaşlar Benim uzak ofislerim merkes Dynamic Host Configuration Protocol ( DHCP ) üzerinden ip helper ile ip alıyor yapmak istediğim şu ip telefon larda farklı ipler alsın örneğin uzak ofisim

mirac60 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Standart DHCP Scope Oluşturma ve Ip Helper

arkadaşlar
    Benim uzak ofislerim merkes Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) üzerinden ip helper ile ip alıyor yapmak istediğim şu ip telefon larda farklı ipler alsın
    örneğin uzak ofisim 10.45.4.0/24 pc ler

Telefonlarda 10.45..30.0/24 ıp numarasını alsınlar bunu ip helper ile yapabilirmiyim merkez Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) sunucum üzerinden farklı scope açsın ve ip telefon da bu scope dan ip alsa

Elimdeki cihazlar

merkezde winsrv2008 r2
    Cisco 3845 Router
    Cisco Catalyst 3560 Switch

Subelerde Cisco 878 Router

trunkmode isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

Alıntı mirac60 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim uzak ofislerim merkes Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) üzerinden ip helper ile ip alıyor yapmak istediğim şu ip telefon larda farklı ipler alsın

Yukarıda belirttiğiniz gibi ise ;
    Telefonlar için bir vlan oluşturup belirttiğiniz subnetide Dhcp Server üzerinde yeni bir scope oluşturup dağıtabilirsiniz. Dhcp tarafında tek yapmanız gereken yeni bir scope ,Telefonların tarafında ise yeni bir Vlan.

GhoSt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

10.45 li subnet olduğuna göre büyük bir network ve lokasyonda manisa olarak görünüyor
    kenar lokasyondaki routerda sub interface olarak ip tel subnetini yaratın , kenar switchlerde aynı vlan ı voice vlan olarak kullanın
    scope için , server da ip tel subnetini yaratırken option 150 ile call manager in adresini ekleyin
    Mr.google knows everything , ask to him...

9 saat sonra yazdığına göre manisaya bakıp geldin herhalde.şubelerde switch ve cm olduğunu anladığına göre

Merkezde vlan100 oluşturdum telefonlara vlan ıd 100 verince oluşturduğum scope dan ip alıyor, fakat şubeler de telefonlar ip almıyor 878 üzerinde vlan 100 oluşturup ip helper ile dhcp sunusunu yazsam çalışırmı ?ayrıca Manisa da değilim bu sorun geleceğini düşünerek salladım ip leri :-)

Şubelerde L2 switch varmı ? Vlanları oradada oluşturun ve subinterfaceleri . Ghost un söylediği gibi dhcp de option 150 ayarladınızmı ? ip helper zaten çalışıyor demiştiniz daha önce. Önceki mesajım için kusura bakmayın yanlış anlamışım yapıyı

Şubelerde sadece cisco 878 var switch almadan bu şekilde telefonları çalıştıra bilirmiyim ?

GhoSt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

878 in 4 tane portu var bu kadar az kullanıcımı var ? öyleyse /24 neden kullanıyorsunuz ?
    878 in ip tele bağlanan portlarını başka bir vlan a atayın o şekilde çalışır
    Mr.google knows everything , ask to him...

+ Konuyu Cevapla