Router interface Secondary IP
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.
Router interface Secondary IP

Merhaba, Ekteki çizimde şirketimiz için tasarladığımız yedeklemeli internet çıkışına ait (paintte yapılmış ) bir şema bulacaksınız. Öncelikle mevcut sistem 1800 router ın üzerinde ADSL cart ile ve arada switch olmadan

serdar_xp isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Question Router interface Secondary IP

Merhaba,

Ekteki çizimde şirketimiz için tasarladığımız yedeklemeli internet çıkışına ait (paintte yapılmış ) bir şema bulacaksınız. Öncelikle mevcut sistem 1800 router ın üzerinde ADSL cart ile ve arada switch olmadan 3400 metro ethernet switch e bağlantı ile yedeklemeli çalışıyordu. Cuma günü ADSL bağlantısının gittiğini farkettik , TT ile görüşmelerimizden hatta bir değişiklik olmadığını öğrendik ve araya bir ADSL modem koyup yedeklemeyi bu şekilde yapalım diye düşündük.

1800 Routerın Fa0/1 portu real bir IP ile metro ethernet ile buluşuyor ve sorunsuz veri transferi yapıyor. aynı porta 10.10.10.5 diye bir secondary IP verdim ve içerden bu IP ye ping atabiliyorum. ADSL modemin DHCP özelliği kapatılıp IPsini 10.10.10.1 olarak değiştirdim. fakat router üzerinden fa0/1 e directly connected görmeme rağmen 10.10.10.1 e ping atamıyorum. (ADSL modemin firewallı kapalı.)

Switch e bir PC bağlayıp 10.10.10.10 diye bir IP verip network e dahil ettiğimde hem ADSL modeme hemde router a ping atabiliyorum. Fakat router üzerinden ne ADSL modem e ne de PC ye ping atamıyorum. Öncelikle bu sorunu nasıl çözebilirim?? Sonrasında da buraya bir route verdiğimde sorun olur mu ? Bu sistemi nasıl çalışır hale getirebilirim ??

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler
    Eklenmiş Resim Eklenmiş Resim

Dejavu isimli Üye şimdilik offline konumundadır Onursal Üye - Emektar

Merhaba ,

Ping atarken source belirtip deneyebilirmisiniz. Ping cevabını internetten dönmeye çalışıyor olabilir. Bir ihtimal..
    CCNP
    Next CCIE

Soul isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

Merhaba

1- Bir kere tasarım olarak yanlış bi yönteme gitmişsin. Real ip olan interface aynı zamanda private bir ip vermenin mantığı yok. İç bacaga private verir natlarsın vs.
    2- Routerdan ADSL' e ping atamamanın sebebi source ipsini belirtmemendir. Router source olarak secodary ipsini değil ilk ipyi alacaktır. Source olarak 10.10.10.5 ipsini kullandıgıda ping atabilmen gerekiyor.
    3- Aynı şekilde source interface bazlı sıkıntın var source gösterdiginde ping atabileceksin.

İyi çalışmalar
    www.cliguru.com

GhoSt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Selamlar,

Bunu kullanmak yerine 1800 ün üzerinde 2 adet fe interface var bunlardan birini adsl modeme bağlarsınız , modemi bridge moda alıp ppp bağlantısını 1800 aracılığı ile karşılar ve reel ip yi burda alırsınız , diğer port switch e bağlı olur , portu trunk yaparsınız hem lokal vlan ı hemde metro eth vlan ının bu porttan taşırsınız 2 adet sub-if oluşturursunuz , sub-if lere nat ı uygularsınız , daha sonra ip sla ile 2 tane wan bağlantısını yedekleme yapabilirsiniz , tabi bu şekilde yapılan yedeklilik sadece fiziksel problemde işinize yarar çünkü ikiside büyük ihtimal aynı pop noktasına gidiyordur , o noktada sorun çıktığında 2 bağlantıda sizi internete ulaştıramaz
    Mr.google knows everything , ask to him...

+ Konuyu Cevapla