Router interface Secondary IP
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Reply to Thread
Results 1 to 4 of 4
Router interface Secondary IP

Merhaba, Ekteki çizimde şirketimiz için tasarladığımız yedeklemeli internet çıkışına ait (paintte yapılmış ) bir şema bulacaksınız. Öncelikle mevcut sistem 1800 router ın üzerinde ADSL cart ile ve arada switch olmadan

 1. #1
  serdar_xp is offline Junior Member
  Join Date
  Sep 2009
  Posts
  22

  Question Router interface Secondary IP

  Merhaba,

  Ekteki çizimde şirketimiz için tasarladığımız yedeklemeli internet çıkışına ait (paintte yapılmış ) bir şema bulacaksınız. Öncelikle mevcut sistem 1800 router ın üzerinde ADSL cart ile ve arada switch olmadan 3400 metro ethernet switch e bağlantı ile yedeklemeli çalışıyordu. Cuma günü ADSL bağlantısının gittiğini farkettik , TT ile görüşmelerimizden hatta bir değişiklik olmadığını öğrendik ve araya bir ADSL modem koyup yedeklemeyi bu şekilde yapalım diye düşündük.

  1800 Routerın Fa0/1 portu real bir IP ile metro ethernet ile buluşuyor ve sorunsuz veri transferi yapıyor. aynı porta 10.10.10.5 diye bir secondary IP verdim ve içerden bu IP ye ping atabiliyorum. ADSL modemin DHCP özelliği kapatılıp IPsini 10.10.10.1 olarak değiştirdim. fakat router üzerinden fa0/1 e directly connected görmeme rağmen 10.10.10.1 e ping atamıyorum. (ADSL modemin firewallı kapalı.)

  Switch e bir PC bağlayıp 10.10.10.10 diye bir IP verip network e dahil ettiğimde hem ADSL modeme hemde router a ping atabiliyorum. Fakat router üzerinden ne ADSL modem e ne de PC ye ping atamıyorum. Öncelikle bu sorunu nasıl çözebilirim?? Sonrasında da buraya bir route verdiğimde sorun olur mu ? Bu sistemi nasıl çalışır hale getirebilirim ??

  Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler
  Eklenmiş Resim Eklenmiş Resim

 2. #2
  Dejavu is offline Onursal Üye - Emektar
  Join Date
  Sep 2008
  Posts
  208

  Default

  Merhaba ,

  Ping atarken source belirtip deneyebilirmisiniz. Ping cevabını internetten dönmeye çalışıyor olabilir. Bir ihtimal..
  ****
  CCNP
  Next CCIE

 3. #3
  Soul is offline Administrator
  Join Date
  Jun 2008
  Posts
  1,080

  Default

  Merhaba

  1- Bir kere tasarım olarak yanlış bi yönteme gitmişsin. Real ip olan interface aynı zamanda private bir ip vermenin mantığı yok. İç bacaga private verir natlarsın vs.
  2- Routerdan ADSL' e ping atamamanın sebebi source ipsini belirtmemendir. Router source olarak secodary ipsini değil ilk ipyi alacaktır. Source olarak 10.10.10.5 ipsini kullandıgıda ping atabilmen gerekiyor.
  3- Aynı şekilde source interface bazlı sıkıntın var source gösterdiginde ping atabileceksin.

  İyi çalışmalar
  www.cliguru.com

 4. #4
  GhoSt is offline Senior Member
  Join Date
  Dec 2007
  Location
  Ankara
  Posts
  1,664

  Default

  Selamlar,

  Bunu kullanmak yerine 1800 ün üzerinde 2 adet fe interface var bunlardan birini adsl modeme bağlarsınız , modemi bridge moda alıp ppp bağlantısını 1800 aracılığı ile karşılar ve reel ip yi burda alırsınız , diğer port switch e bağlı olur , portu trunk yaparsınız hem lokal vlan ı hemde metro eth vlan ının bu porttan taşırsınız 2 adet sub-if oluşturursunuz , sub-if lere nat ı uygularsınız , daha sonra ip sla ile 2 tane wan bağlantısını yedekleme yapabilirsiniz , tabi bu şekilde yapılan yedeklilik sadece fiziksel problemde işinize yarar çünkü ikiside büyük ihtimal aynı pop noktasına gidiyordur , o noktada sorun çıktığında 2 bağlantıda sizi internete ulaştıramaz
  Mr.google knows everything , ask to him...

+ Reply to Thread

Bookmarks

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts