Fiber Portlu Switch-Router Önerisi
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Reply to Thread
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13
Fiber Portlu Switch-Router Önerisi

Merhaba Yaklaşık 43 sunuculuk bir sistem odamız var ve network alt yapısını revizyona alacağız. Internet bağlantımız 20 mbit / sec metro ethernet. Bize uygun olabilecek switch veya router modelleri hangilerdir

clawas Guest

Default Fiber Portlu Switch-Router Önerisi

Merhaba

Yaklaşık 43 sunuculuk bir sistem odamız var ve network alt yapısını revizyona alacağız.

Internet bağlantımız 20 mbit / sec metro ethernet.
    Bize uygun olabilecek switch veya router modelleri hangilerdir 2 - 3 gündür inceliyorum fakat bize hangisi en uygunu pek anlıyamadım çünkü model çok karmaşa çok.

L3 Switch alırsak fiber modullerinin fiyatları nedir?

Sanırım bizim için en uygunu L3 Managed Switch gibi ama hangi modeli tercih etmeliyim.

Herhangi bir switch aldığımızda başka bir eklentiye veya katmana gerek duyulacakmı?

İyi Çalışmalar
    Last edited by clawas; 29.07.2010 at 12:24.

Dejavu is offline Onursal Üye - Emektar

Merhaba ,

WS-C3560G-24TS-S işinizi görür diye düşünüyorum. SFP fiyatlarıda sanırım 75 - 100 lira arası bişey.

Daha detaylı incelemeniz için özellikleri ile birlikte, Cisco'nun sitesinden bakabilirsiniz.

Cisco Catalyst 3560 Series Switches Data Sheet
    CCNP
    Next CCIE

clawas Guest

Teşekkür ederim öneriniz için bu sistemlerin satıldığı herhangi bir online satış sitesi veya fiyat listesi varmıdır?

Ayrıca verdiğiniz seride 48 port bir switch yeterli olacakmıdır fiber modulu ile birlikte?
    Herhangi bir router a gerek varmıdır? Olduğunu sanmıyorum ama cisco da işler biraz farklı diye söylendi bana.

GhoSt is offline Senior Member

L3 switch alırsanız NAT,PAT vs uygulamaları kullanamazsınız

2921 router ve 48 gigabit portlu 2960 switch işinizi görecektir , metro yu 2921 in sfp portunda sonlandırabilirsiniz
    Mr.google knows everything , ask to him...

Dejavu is offline Onursal Üye - Emektar

L3 switch'lerde NAT,PAT çalışır, fakat şimdi baktım CAT3... serilerinde yokmuş. CAT4224 ve 6000 serilerinde var. Ama arkadaşın dediği daha uygun olmuş. Bütce konusunda da daha uygun olur.
    CCNP
    Next CCIE

clawas Guest

@GhoSt verdiğiniz ürünleri araştırdım sanırım söylediğiniz ürünler aşağıdakiler.

Router
    https://www.insight.com/search/ppp.w...CISCO2921%2FK9

Switch
    https://www.insight.com/search/ppp.w...-C2960G-48TC-L

Bu router da herhangi bir Fiber modüle gerek varmı?

SFP (mini gbic) modüle ihtiyacınız var yada media converter lar var fiberden bakıra çeviren onu arada kullanabilirsiniz , eğer elinizde şuan kullandığınız fiberi sonlandırdığınız switch var ise onu da kullanabilirsiniz extra masraf çıkartmadan

birde bağlantıyı yaparken Telekomla görüşüp direk router kullandığınızı ve vlan ı TAG li göndermelerini istemeniz gerekiyor tag siz göndermişlerse hattı çalıştıramazsınız

hakan is offline Senior Member

cisco switch alımını düşünüyorsanız yardımcı olabilirim, özelden benimle iletişime geçebilirsiniz

x25
    x25 is offline Senior Member

Default bence..... :)

Maliyet Maliyet Maliyet ... Cisco önerilerinizi beğeniyorum... ama 3560+291 gibi ürünlerin toplam maliyeti ürünler için ayrılmış bütçenin fazlaca üzerinde olabilir...Benim tavsiyem hem L3 sw hemde router çok mantıklı değil düşük maliyetli L2 Sw orta kapasiteli herhangi bir marka router bu işi çözebilir.öyle nat için 65xx 45xx serisinden bahsetmek bile gerçekci olmayan bir durum.ortada max 20 mb lik bir trafik var arkadaşlar.

Quote Originally Posted by x25 View Post
    Maliyet Maliyet Maliyet ... Cisco önerilerinizi beğeniyorum... ama 3560+291 gibi ürünlerin toplam maliyeti ürünler için ayrılmış bütçenin fazlaca üzerinde olabilir...Benim tavsiyem hem L3 sw hemde router çok mantıklı değil düşük maliyetli L2 Sw orta kapasiteli herhangi bir marka router bu işi çözebilir.öyle nat için 65xx 45xx serisinden bahsetmek bile gerçekci olmayan bir durum.ortada max 20 mb lik bir trafik var arkadaşlar.
    3560+2921 önermedimki 2960 ve 2921 önerdim , bir üyemiz sadece layer3 switch yeterli olur demiş sonradan NAT ı 4500 ve 6500 lerde destekliyormuş diyerek düzeltme yapmış yanlış okudunuz heralde

+ Reply to Thread
Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks