EIGRP Routing,NBMA Network Frame Relay
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
EIGRP Routing,NBMA Network Frame Relay

Merhaba, Arkadaşlar kafayı kırmak üzereyim. Dynagende bilgileri tazelemek için lab yaparken kafam fena karıştı. Sorun tam olarak şöyle; Frame relay sw üzerinden hub and spoke bir yapı oluşturdum. Eğer yanlış

latinkadir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Arrow EIGRP Routing,NBMA Network Frame Relay

Merhaba,

Arkadaşlar kafayı kırmak üzereyim. Dynagende bilgileri tazelemek için lab yaparken kafam fena karıştı. Sorun tam olarak şöyle; Frame relay sw üzerinden hub and spoke bir yapı oluşturdum. Eğer yanlış bilmiyorsam normal şartlar altında nbma networklerde point to multipoint bağlantıda eigrp konuşmak için split horizon kapatılmalı ve dlci numaraları için broadcast komutunu yazmamız gerekirdi. Ben bu ikisini yapmadığım halde eigrp komşuluğu kuruluyor ve bütün networkler update ediliyor.(Split horizon enable) Benim eksik bildiğim bişey mi var neden broadcast paketler geçer ve split horizon açık olmasına rağmen bir int.'den aldığı update'i aynı int.den gönderir.

Konfigürasyonlar;

Hub router

interface Serial0/0
    ip address 10.1.1.1 255.255.255.248
    encapsulation frame-relay
    serial restart-delay 0
    no dce-terminal-timing-enable
    frame-relay interface-dlci 101
    frame-relay interface-dlci 102
    frame-relay interface-dlci 103

Spoke 1

interface Serial0/0
    ip address 10.1.1.2 255.255.255.248
    serial restart-delay 0
    frame-relay interface-dlci 202

Spoke 2

interface Serial0/0
    ip address 10.1.1.3 255.255.255.248
    serial restart-delay 0
    frame-relay interface-dlci 203

Arkadaşlar kafam çok karıştı yardımcı olursanız sevinirim.

Fiver isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Selam,

1-) frame-relay mappinglerini yapmadiginiz icin inverse-arp ile dynamic olarak ogrenilen mappingler hep broadcast olarak ayarlanirlar.
    sh frame-relay map ile teyid edebilirsiniz, dolayisiyla broadcast/multicast paketler gonderilicektir.

2-) Hub'iniz 2 spoke router ile adjacency kuracak, spoke'lar ise sadece hub ile adjacent olucak.

3-) split horizon, spoke'larin birinden gelen yeni advertisement'larin diger spoke'a hub tarafindan iletilmesini engelliyecek. yani spoke'lardan birinde loopback bir network yaratip advertise edin, diger spoke'a sizin de dediginiz gibi split horizon kapatilmadigindan gitmeyecektir.

benim analizim boyle

shroud41 Guest

Spoke routerların arkasında bir 2.2.2.0/24 ve 3.3.3.0/24 network'unun olduğunu varsayalım.Spoke router 2.2.2.0/24 network'unu hub'a gönderecek, hub da diğer spoke'a 2.2.2.0/24'ı gönderecek.İşte burada Split horizon ortaya çıkar.Yani hub 2.2.2.0/24'ü serial0'dan alır ancak tekrar gönderemez.Bu yüzden Spoke 3 2.2.2.0/24'ü göremez.Sen ise zaten directly connected networkleri hepsine giriyorsun.Burada Split horizon'lık bir şey yok.Ayrıca broadcast olayı farklı.Eğer Ripv1 kullansaydın broadcast komutunu girmen geriyordu, ancak eigrp multicast kullandığı için broadcast olmasa da komşuluk kurar.

Alıntı Fiver Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam,

1-) frame-relay mappinglerini yapmadiginiz icin inverse-arp ile dynamic olarak ogrenilen mappingler hep broadcast olarak ayarlanirlar.
    sh frame-relay map ile teyid edebilirsiniz, dolayisiyla broadcast/multicast paketler gonderilicektir.

2-) Hub'iniz 2 spoke router ile adjacency kuracak, spoke'lar ise sadece hub ile adjacent olucak.

3-) split horizon, spoke'larin birinden gelen yeni advertisement'larin diger spoke'a hub tarafindan iletilmesini engelliyecek. yani spoke'lardan birinde loopback bir network yaratip advertise edin, diger spoke'a sizin de dediginiz gibi split horizon kapatilmadigindan gitmeyecektir.

benim analizim boyle
    Merhaba,

Öncelikle cevapladığınız için teşekkürler.

1.) Dediğiniz gibi kayıtları inv arp ile öğreniyor. Yani dlci kayıtları dinamikse herhangi bir komut girmemize gerek kalmadan broadcastleri öğrendiği dlci'ya unicast olarakmı gönderir?

3.) Hocam loopback int. oluşturdum ve spoke1 spoke3 ün loopback int.'ini hub router üzerinden görüyordu. Yani hub router spoke1'den aldığı update spoke3'e spoke3'ten aldığı update'i spoke1'e yapıyor.Acaba default olarak split horizon kapalımıdır diye düşünüp Hub routerın serial int.de ip split horizon eigrp 10 komutunu girerek aktif halede getirmeme rağmen update yapıyordu. Acaba Dynagen mi sapıttı?

Alıntı shroud41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Spoke routerların arkasında bir 2.2.2.0/24 ve 3.3.3.0/24 network'unun olduğunu varsayalım.Spoke router 2.2.2.0/24 network'unu hub'a gönderecek, hub da diğer spoke'a 2.2.2.0/24'ı gönderecek.İşte burada Split horizon ortaya çıkar.Yani hub 2.2.2.0/24'ü serial0'dan alır ancak tekrar gönderemez.Bu yüzden Spoke 3 2.2.2.0/24'ü göremez.Sen ise zaten directly connected networkleri hepsine giriyorsun.Burada Split horizon'lık bir şey yok.Ayrıca broadcast olayı farklı.Eğer Ripv1 kullansaydın broadcast komutunu girmen geriyordu, ancak eigrp multicast kullandığı için broadcast olmasa da komşuluk kurar.
    Şöyle izah edeyim Spoke1'in arkasında loopbak0 int. oluşturdum ve 172.16.1.1/24 ip sini verdim. Spoke2'nin arkasınada loopback0 oluşturdum ve 172.17.1.1/24 verdim. Spoke1 den spoke2 ye ping çekemem lazım çünkü ikisi directly connected bağlı değil ancak hub üzerinden konuşabilirler ve konuşuyorlarda. Normal şartlarda hub spoke1 den veya spoke2 den aldığı kaydı tekrar anons etmemesi gerekmez mi?

Beyin jimnastiği için ben teşekkür ederim.

Yanlız hala eksiklerimiz var. Devam edelim

Alıntı latinkadir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.) Dediğiniz gibi kayıtları inv arp ile öğreniyor. Yani dlci kayıtları dinamikse herhangi bir komut girmemize gerek kalmadan broadcastleri öğrendiği dlci'ya unicast olarakmı gönderir?
    Inv arp ile yapılan mappingler her zaman broadcast olarak tanımlanır.
    Aslında şöyle, bildiğin gibi NBMA networkte broadcast/multicast'ler forward edilmez, eğer debug ip packet ile denersen bu paketlerin router içinde kaldığını ve unroutable olarak drop edildiğini görürsün.

Broadcast'leri unicast olarak göndermek diye bişey yok, biz "forward edebilirsin" diyoruz. Wireshark ile sniff edersen paketlerin aynen hiç dokunulmadan forward edildiğini görürsün o DLCI'nin ait olduğu interface'den.

3.) Hocam loopback int. oluşturdum ve spoke1 spoke3 ün loopback int.'ini hub router üzerinden görüyordu. Yani hub router spoke1'den aldığı update spoke3'e spoke3'ten aldığı update'i spoke1'e yapıyor.Acaba default olarak split horizon kapalımıdır diye düşünüp Hub routerın serial int.de ip split horizon eigrp 10 komutunu girerek aktif halede getirmeme rağmen update yapıyordu. Acaba Dynagen mi sapıttı?
    Hub'da tabii ki bu route'ları görebilirsin, sorun hub'ın bunu diğer spoke'lara forward etmemesi. Ben şimdi örnek bir projemde denedim ve aynen anlattığım gibi çalıştı, şayet projeni ve configini gönderirsen belki ordan bişeyler yakalarız. Split horizon default olarak hep açık biliyosunuz, dynamips'in sapıttığını sanmam

Tabii eklemem gereken şu var, inverse arp ile sadece hub-spoke mapping keşfediliyor. 2 spoke birbirinin nbma networküne bağlı olan bacaklarındaki interface'lerini pingleyemez. (Loopback'lerle advertise ettiklerini ping'lerler, neden? Çünkü routing tablolarında tanımlıdır.)

Spoke'ları birbirine

spoke1 # frame-relay map ip (spoke2.ip) dlci (interface ile aynı dlci)
    ve yine
    spoke2 # frame-relay map ip (spoke1.ip) dlci (interface ile aynı dlci)

bilmem tam anlatabildim mi, biraz karışık oldu ama ben de anlamak için uzun süre konuyu okumuştum, sonunda "aha!" dediğim an geldi, "demek böyleymiş"

mesela güzel bi açıklama:
    That Pesky Frame-Relay Interface-DLCI Command! - CCIE Blog
    Konu Fiver tarafından (20.10.2009 Saat 18:57 ) değiştirilmiştir. Sebep: hmm..

Alıntı shroud41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ayrıca broadcast olayı farklı.Eğer Ripv1 kullansaydın broadcast komutunu girmen geriyordu, ancak eigrp multicast kullandığı için broadcast olmasa da komşuluk kurar.
    Şurası yanlış, NBMA networlerde, normal olarak, hem multicast hem broadcast forward edilmez.

Not: aslında ben de "forward" diyerek yanlış terimi kullanıyorum, pseudo-broadcasting olarak anılıyor ve router, paketi, tanımlı olan (static veya inverse-arp ile) mappinglerin bulunduğu DLCI'lere kopyasını çıkarak gönderiyor..
    Konu Fiver tarafından (20.10.2009 Saat 18:50 ) değiştirilmiştir.

Orhan ERGUN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Merhaba,

Soyledıkleriniz doğru, point to multipoint interfacelerde NBMA da split horizon eigrpde by default enable .

Yanlız şu var. Hiç bişey yapmasanızda komsuluklar kurulur.
    Ancak spokelar birbirlerinin prefixlerini hub routerdan almazlar.
    Yanlız sizin topolojinizde spokeların interfaceleride point to multipoint. Cunku hiçbirşey yazmasanızda frame-relay main interfacelerde point-to-multipoint calısır. Spokelar birbirlerini inv-arp ile ogreniyor olabilir. Dolayısı ile spokelarda no frame-relay invarp yapın.

Yada , hub , point to multipoint , spokelar point-to-point yapılabilir.
    Brodcast konusuna da değineyim;

frame-relay inter-dlci komutu ile dynamic yapılan mappinglerde broadcast ve multicast paketler iletilir. Hub and spoke topolojilerde spokelardan birbirine erişim istemeyiz , ancak ping paketlerini gecirmek istediğimiz durumlar olabilir bu durumdada , statik mapping yapıp broadcast keywordunu eklemeyiz.

Kolay Gelsin.

Evet arkadaşlar dünde itibaren yaptığım araştırmalar ve lablar sayesinde bilgiler daha sağlıklı oturdu. Özeliklle benim gibi bu konularda kavram karışıklığı yaşayan arkadaşlara bu linki

Comprehensive Guide to Configuring and Troubleshooting Frame Relay [Frame Relay] - Cisco Systems

şiddetle tavsiye ederim. FR ile alakalı her konuyu en ince ayrıntısına kadar işliyor.

Arkadaşlar ayrıca yazdığınız cevaplar için hepinize çok teşekkür ederim. Sizin açıkladığınız hususlar konuyu kavramamda çok yardımcı oldu.

Fiver hocam bir açıklamanda broadcast paketlerin bir kopyası çıkartılıp gönderiliyor demişssin. Benim burdan anladığım broadcast olarak gönderilecek paket unicast olarak ilgili dlci gönderiliyor. Yani broacast veya multicast hello paketi frame relay map'teki adreslere teker teker gönderiliyor. Doğrumudur?

Ayrıca ben FR switchin gelen broadcast paketi drop edeceğini düşünüyorum.

Fiver hocam bir açıklamanda broadcast paketlerin bir kopyası çıkartılıp gönderiliyor demişssin. Benim burdan anladığım broadcast olarak gönderilecek paket unicast olarak ilgili dlci gönderiliyor. Yani broacast veya multicast hello paketi frame relay map'teki adreslere teker teker gönderiliyor. Doğrumudur?

Ayrıca ben FR switchin gelen broadcast paketi drop edeceğini düşünüyorum.
    Bir kere FR Switch, gelen frame'in icine encapsulate edilmis IP bilgilerine hic bakmaz, kendi uzerindeki local bir DLCI tablosuna bakarak, incoming DLCI'yi outgoing DLCI diye eslestirerek bir sonraki FR Switch'e gonderir, en sonunda, frame hedef router'a ulasir. Tabi basit anlatimi bu..

Unicast'i hic karistirma, burda yapilan, broadcast/multicast IP paketinin senin tanimladigin frame relay mapping'lerine gore interface'lerden disari gonderilmesi. IP Paketine hic dokunulmuyor.

224.0.0.5 adresine giden bir OSPF Hello paketi, "frame relay map" ile gorebilecegin tablodaki, "broadcast" ayarli olan DLCI'lere kopyalaniyor. Yani Hub'da:

Serial1/0 (up): ip 10.0.1.2 dlci 102(0x66,0x1860), dynamic,
    broadcast,, status defined, active
    Serial1/0 (up): ip 10.0.1.3 dlci 103(0x67,0x1870), dynamic,
    Serial1/0 (up): ip 10.0.1.4 dlci 104(0x68,0x1880), dynamic,

varsa,
    bu OSPF Hello paketi, 3 kez, ayni S1/0 interface'inden 3 farkli DLCI ile kopyalanip gonderiliyor..

Biraz daha kafani karistirmak icin buraya bak
    Multicast over FR NBMA part1 ? (pseudo broadcast, PIM NBMA mode, mGRE and DMVPN) CCIE, the beginning!

+ Konuyu Cevapla