EIGRP Routing,NBMA Network Frame Relay - Sayfa 2
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 2 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 12
Toplam 14 sonuçtan 11 ile 14 arasındakiler gösteriliyor.
EIGRP Routing,NBMA Network Frame Relay

Fiver Nickli Üyeden Alıntı Bir kere FR Switch, gelen frame'in icine encapsulate edilmis IP bilgilerine hic bakmaz, kendi uzerindeki local bir DLCI tablosuna bakarak, incoming DLCI'yi outgoing DLCI diye eslestirerek

latinkadir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Alıntı Fiver Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir kere FR Switch, gelen frame'in icine encapsulate edilmis IP bilgilerine hic bakmaz, kendi uzerindeki local bir DLCI tablosuna bakarak, incoming DLCI'yi outgoing DLCI diye eslestirerek bir sonraki FR Switch'e gonderir, en sonunda, frame hedef router'a ulasir. Tabi basit anlatimi bu..

Unicast'i hic karistirma, burda yapilan, broadcast/multicast IP paketinin senin tanimladigin frame relay mapping'lerine gore interface'lerden disari gonderilmesi. IP Paketine hic dokunulmuyor.

224.0.0.5 adresine giden bir OSPF Hello paketi, "frame relay map" ile gorebilecegin tablodaki, "broadcast" ayarli olan DLCI'lere kopyalaniyor. Yani Hub'da:

Serial1/0 (up): ip 10.0.1.2 dlci 102(0x66,0x1860), dynamic,
    broadcast,, status defined, active
    Serial1/0 (up): ip 10.0.1.3 dlci 103(0x67,0x1870), dynamic,
    Serial1/0 (up): ip 10.0.1.4 dlci 104(0x68,0x1880), dynamic,

varsa,
    bu OSPF Hello paketi, 3 kez, ayni S1/0 interface'inden 3 farkli DLCI ile kopyalanip gonderiliyor..
    Tamam hocam bu açıklamadan sonra broadcast/multicast olayını şimdi daha iyi anladım.

Son olarak kafama takılan konuda point-to-point bağlantılarda frame relay map'i nasıl oluşturduğu. multipoint bağlıntılarda inverse arp ile bu işi yapıyordu yada static map tanımlıyorduk. Point-to-point bağlantıda static map tanımlamıyoruz ve okuduğum dökümanlardada inverse arp'ın p2p bağlantıya bir etkisi olmadığını söylüyor. Peki nasıl oluyorda frame relay map'i oluşturuyor.

Kolay gelsin.

Fiver isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

P2P subinterface'lerde, bağlantının karşı ucununun, başlangıç ucuyla aynı subnette olduğu kabul ediliyor. FR Mapping veya Inverse-Arp ile uğraşmaya gerek kalmıyor. Tek yapıcağın, bu p2p subinterface'in DLCI'sini belirtmek. Otomatik olarak aşağıdaki mapping yapılıyor ve aynı subnete giden tüm unicast ile broadcast&multicast trafik burdan dışarı gönderiliyor.

R4(config-subif)#frame-relay interface-dlci 403

R4#show frame-relay map
    Serial1/2.403 (up): point-to-point dlci, dlci 403(0xC9,0x3090), broadcast
    status defined, active

NBMA networklerde ideal kullanım biçimi, sub-interface'lere ayıraraktır..
    Konu Fiver tarafından (22.10.2009 Saat 11:30 ) değiştirilmiştir.

latinkadir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Alıntı Fiver Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    FR Mapping veya Inverse-Arp ile uğraşmaya gerek kalmıyor. Tek yapıcağın, bu p2p subinterface'in DLCI'sini belirtmek. Otomatik olarak aşağıdaki mapping yapılıyor ve aynı subnete giden tüm unicast ile broadcast&multicast trafik burdan dışarı gönderiliyor.
    Evet hocam seninde söylediğin gibiymiş. Okurken şöylede bir ifade gördüm.

Point-to-point Frame relay interfaces, such as point-point subinterfaces or PPP over Frame Relay interfaces, do not require layer 3 to layer 2 resolution because there is only one possible layer 2 destination reachable out the link.

Teşkkürler.

muratymurat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

dostum
    şahsen f/r de benim müşterilere yaptığım sub interface olarak f/r yi ayarlamak eğer bu şekilde ayarlarsan hub and spoke olarak eigrp yi ayarlamana gerek yok.
    en temiz sub interface açıkçası neden hub and spoke kullanıllıyor ben anlamıyorum
    kendi fikrim.

+ Konuyu Cevapla