Cisco Express Forwarding (CEF)
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.
Cisco Express Forwarding (CEF)

Merhaba, Arkadaşlar araştırdığım fakat tam olarak kavrayamadım bir konu var. Ip switching işleminde yanlış bilmiyorsam 2 metod var. 1. Process Switching 2. Interrupt Context Switching (kendi içinde 3'e ayrılır) a.

latinkadir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Standart Cisco Express Forwarding (CEF)

Merhaba,

Arkadaşlar araştırdığım fakat tam olarak kavrayamadım bir konu var. Ip switching işleminde yanlış bilmiyorsam 2 metod var.

1. Process Switching
    2. Interrupt Context Switching (kendi içinde 3'e ayrılır)
    a. Fast switching
    b. Optimum switching
    c. Cisco Express Forwarding (CEF)

Benim merak ettiğim konu process switchingde gelen paket için outgoing int. belirlendikten sonra cache'te bu bilgi tutuluyormu? Yani aynı dest. için paket geldiğinde tekrar route tablosunamı bakıyor yoksa bu iş için tuttuğu cache varda onamı bakıyor.

Fast switchingde bu iş için cache baktığını biliyorum ama process switchingde bu işlem nasıl oluyor? Eğer process switchingde cache varsa fast switching ile arasındaki fark nedir?

Teşekkürler.

shroud41 Guest

Şimdiiiii, öncelikle Process Switching ve Interrupt switching arasındaki farkı biliyorsundur sanırım.Process switching'de, router paketleri aldığında özel bir ios işlemi koşulur.Bu gelen paketi cpu memory'e kopyalar.Interrupt modda ise, bu ios işlemi koşulmaz.Bunun yerine interface processor, ana cpu'yu interrupt eder(yani dürter.Ben çalışırken böyle aklımda kalmasını sağladım.Der ki:"paketi route cache'ine bakarak yönlendir." Bu arada en yavaş switching metodu process switching'dir.

Yani fast switching de interrupt Switching'in içinde olduğuna göre, fark yukarıda anlattığım gibidir.

Evet outgoing int. belirlendikten sonra bilgi cache'de tutulur.Ancak cache'deki entryler kalıcı değildir.Eğer belli süre o destination'a paket gitmezse entry kaldırılır.Ama o süreler falan nedir bilmiyorum

Yardımı olmuştur umarım..

latinkadir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Açıklayıcı bilgiler verdiğin için teşekkürler.

Evet seninde söylediğin gibi process switching'de gelen paket cpu'da işlem sırasına sokuluyor fakat fast switchingde bir interrupt oluşturulup ilk işleme bu flow edilecek paket alınıyor.

Hocam eğer yanlış anlamadıysam process switching işlemindede bir cachleme var fakat fast switching'den farklı olarak cpu'daki işlemi kesme olayı yok doğrumudur?

shroud41 Guest

Evet, dediğin gibi.

+ Konuyu Cevapla