BGP Configuration
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Reply to Thread
Results 1 to 4 of 4
BGP Configuration

Arkadaşlar merhaba , Ofisimde metro ethernet kullanmaktayım. Metro ethernetimin arkasında 2 adet subnet çalıştırıyorum. 1. subnet 27 bitlik, 2. subnet 28 bitlik. Bugün sağolsun doğalgazcılar fiberimi koparttılar ve 4 saat

 1. #1
  iozatay is offline Junior Member
  Join Date
  Apr 2009
  Posts
  3

  Default BGP Configuration

  Arkadaşlar merhaba ,

  Ofisimde metro ethernet kullanmaktayım. Metro ethernetimin arkasında 2 adet subnet çalıştırıyorum. 1. subnet 27 bitlik, 2. subnet 28 bitlik. Bugün sağolsun doğalgazcılar fiberimi koparttılar ve 4 saat metro ethernet gitti ve hosting hizmetlerim durdu. Ben önlem için g.shdsl veya frame relay hat alıp metro etherneti yedeklemek istiyorum. Sahip olduğum bu 2 adet subnetimi metro ethernet düştüğünde g.shdsl veya frame relay üzerinden BGP ile yayınlayabilirmiyim ? Türk telekom müsade edermi acaba ? Yapmam gerekenleri yazabilirmisiniz ?

  İyi çalışmalar.

  ismail
  Last edited by iozatay; 07.09.2009 at 22:39.

 2. #2
  dayt Guest

  Default

  http://www.ciscotr.com/forum/cisco-g...gurasyonu.html

  bu başlığı incelerseniz birinci sayfanın sonunda bunu load balancing yöntemi ile nasıl napılacağına dair örnek de mevcuttur

 3. #3
  md5
  md5 is offline Member
  Join Date
  Aug 2009
  Posts
  58

  Default

  Turk telekomdan aldığın iplerle bgp yapamazsın kendi as number'ın (autonomous system) olmalı ripe.net ten ipblogu satın alarak istediğin şekilde bir yapı oluşturabilirsin.

  kolay gelsin.

 4. #4
  zerotolerance is offline Junior Member
  Join Date
  Jan 2008
  Posts
  8

  Default

  Yapmak istemiş olduğunuz konfigürasyonu BGP ile yapmanızın network temelleri ile bağdaşan bir tarafı bulunmamaktadır. IP anons etmeniz (ki ripe tan temin edilmiş bir bloğunuz olmadan mümkün değil! ) sizin işinize yaramayacaktır. Bunu ancak noktadan noktaya bir metro ve noktadan noktaya bir gshdsl (frame relay,LL da olabilir) alır ardından, routerınıza bir gshdsl wic (frame relay ise e1 kartı) alıp, hem load balance yapıp hem OSPF çalıştırarak yapabilirsiniz. OSPF in mantığı bir hat üzerinden erişilemediğinde diğer hat üzerinden atanmış olan ip bloğu çalışan devre üzerinden çalışmaya devam eder. bu durumda metro down olsa bile gshdsl hattı kullanarak ospf üzerinden route ları alacağı için sistem çalışmaya devam edecek.Bu şekilde çalıştırmış olduğum birkaç nokta var, isterseniz konfigürasyon açısından yardımcı olurum.

+ Reply to Thread

Bookmarks

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts