Access List Wildcard Mask Kullanımı
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
Access List Wildcard Mask Kullanımı

Merhaba, access list'lerde ve ospf'de kullanılan wildcard mask'ın kullanım amacı nedir?Yani neden subnet mask kullanılmıyorda onun tam tersi olan wildcard mask kullanılıyor?

heavenix isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Standart Access List Wildcard Mask Kullanımı

Merhaba,
    access list'lerde ve ospf'de kullanılan wildcard mask'ın kullanım amacı nedir?Yani neden subnet mask kullanılmıyorda onun tam tersi olan wildcard mask kullanılıyor?

yaman isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Standart wildcard mask

Bu soruya Scott Morris yanit vermis 4x CCIE's var adamin canim her halde benden iyi bilir, ama bilmem ne kadar tatmin edici.

Ingilize link eger anlamazsan ben sana anlatmaya calsirim....

Link: http://tcpmag.com/qanda/article.asp?EditorialsID=225

:alaala:

selam,
    cevabı okudum ama wildcard'ın neden yapıldığından ziyade nasıl yapıldığına cevap vermiş.Benim merak ettiğim neden wildcard mask'ın kullanıldığı.yani neden subnet mask değilde tutup bunun tersini çevirme gereği duyulmuş?

Lightbulb Wildcard mask

Simdi senin derdin ne durduk yere benide meraga soktun :-), isin acikcasi bende tam emin degilim ama bu soru beni uyutmaz cevabini en kisa zamanda bulmaya calisirim....Kolay gelsin bana.

Post Wildcard mask

Hic birsey bulamaiyorum net olarak anlatan en yakin bulabildigim

http://routemebook.com/2007/05/30/ci...masks-exposed/

Benim sahsi tahmin cpu cyclic redundency wildcard mask'i daha cabuk isleme soktugu icin cpu'ya yuk verecek durumlarda wildcard maskesini kulaniyor. Bu sonuca ulasmamim sebebi OSPF ve ACL'ler bilgi silem kapasitesine agirlik veredkleri icin bu yuku hafifletemenin bir yolu olarak wildcard mask kulaniliyor.

tamam dostum sağolasın.bende pek birşey bulamadım ama bulduklarım kadarıyla senin açıklaman doğru gibi gözüküyor.teşekkürler

heh şöyle bir açıklama buldum bizi bu sıkıntıda kurtaracak sanırım
    "One of the most difficult components to grasp with ACLs is the wildcard mask. Wildcard masks are used to match on a range of IP addresses in a condition. For example, imagine that you want to allow a device to access any address in 192.168.1.0/24. One approach is to have 254 permit statements for these addresses: 192.168.1.1 through 192.168.1.254. This takes a lot of time to configure and places an extra burden on the router to process all of these statements. Instead, the Cisco IOS uses a feature called wildcard masks. Wildcard masks enable you to match on a range of addresses in a single condition, such as 192.168.1.0/24. A wildcard mask can match on all 256 of these addresses."

latecollision Guest

ospf'de wildcard kullanılmasının sebebi dizayn gereği. yani sen bir interface üzerinde ospf çalıştırmak için o interface'in ip'sini yazmalısın tam olarak... eğer normal mask kullansaydık, 192.168.1.1 255.255.255.255 yazman gerekecekti fakat bunu karıştırıp çoğunlukla 192.168.1.1 255.255.255.0 yazacaktın,bu karışıklık olmasın diye wildcard yapmışlar... o yüzden hiç wildcard mask'i subnet mask ile karıştırmayıp, direk 192.168.1.1 0.0.0.0 yazıyorsun...
    kolay gelsin

Alıntı latecollision Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ospf'de wildcard kullanılmasının sebebi dizayn gereği. yani sen bir interface üzerinde ospf çalıştırmak için o interface'in ip'sini yazmalısın tam olarak... eğer normal mask kullansaydık, 192.168.1.1 255.255.255.255 yazman gerekecekti fakat bunu karıştırıp çoğunlukla 192.168.1.1 255.255.255.0 yazacaktın,bu karışıklık olmasın diye wildcard yapmışlar... o yüzden hiç wildcard mask'i subnet mask ile karıştırmayıp, direk 192.168.1.1 0.0.0.0 yazıyorsun...
    kolay gelsin
    Selam latecollision
    subnet'e niye 255.255.255.255 yazıyoruz.255.255.255.0 olmuyormuydu subnet mask?kafam karıştı
    Konu latecollision tarafından (22.04.2009 Saat 02:47 ) değiştirilmiştir.

Post Wildcard mask

Galiba Korhan'nin demek istedigi, eger wildcard degilde subnet mask kulanilsaydi hem uzun, hem yorucu hemde hataya musait bir islem olurdu. OSPF per interface calisir yane farz etki iki tane interface'in var Fa0/0 ve Fa0/1 ve sen OSPF'i sadece biri uzerinden isletmek istersen /32 yane full maski wildcard olarak yazamalisin.

interface fa0/0
    ip add 192.168.1.1 255.255.255.0
    no shut
    exit
    !
    interface fa0/1
    ip add 192.168.1.2 255.255.255.0
    no shut
    exit
    !
    router ospf 1
    network 192.168.1.1 0.0.0.0 area 0
    exit

Yane yukaridaki configurasyon OSPF'i sadece interface fa0/0 uzerinden duyurur ve isler. OSPF eger 0.0.0.255 yazmis olsaydi her iki interface'de OSPF' isletirdi ve sadece bu interface uzerinden OSPF adjacency (komsuluk) kurar.

+ Konuyu Cevapla