OSPF Stub, Totally Stub, NSSA Nedir
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Reply to Thread
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11
OSPF Stub, Totally Stub, NSSA Nedir

Merhaba Arkadaşlar OSPF te bir area yı stub, totally stub veya nssa yaparken buna neye göre karar veririz. Yani hangi durumda hangi area türünü kullanırız. Bunu anlayamadım. Birde yine OSPF

manowar_izmir is offline Member

Default OSPF Stub, Totally Stub, NSSA Nedir

Merhaba Arkadaşlar

OSPF te bir area yı stub, totally stub veya nssa yaparken buna neye göre karar veririz.

Yani hangi durumda hangi area türünü kullanırız. Bunu anlayamadım.

Birde yine OSPF te E1 ve E2 arasındaki fark nedir.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Herkese iyi çalışmalar...

GhoSt is offline Senior Member

Stub Area --> ospf domain i dışından gelen routing bilgilerini(LSA5) içeri almaz
    Totally Stub Area --> (cisco ya özel) hiç bir LSA paketini içeri almaz , bu alandaki routerlar sadece nerden çıkacaklarını bilirler
    NSSA --> redistrubution ile LSA 7 paketleri oluşturulur backbone area ya bu paketler LSA5 olarak gönderilir , hem tampon olacak ancak başka bir routing protokolüne bağlı olacak alanlar için kullanılır , şekilden daha net anlaşılabilir

E1 --> redistrubute edilen routing bilgisi her routerdan bir diğerine geçişte cost değeri eklenerek ilerler
    E2 --> (default) redistrubute edilen routing bilgisi router ların hepsinde aynı cost değeriyle görünür
    Mr.google knows everything , ask to him...

Orhan ERGUN is offline Senior Member

Merhaba,

Ghost'a itafen ; Stub totalystub , Nssa ile ilgili 3 ifadede üzülerek belirteyim yanlış , E1 ve E2 metric type ları açıklaması doğru.

Aslında farkları ve neden kullanıldığını , hatırlıyorum ki ; daha önce de bu sitede yazmıştım.

Bu son olur umarım diyerek ;

Stub area' da Lsa Type5 area içine alınmıyor , yani o area için , stub yapılan routerda E1 yada E2 li kayıtlar gormeyız.

Önemli bilgi ; Lsa Type 5 : Tipi ne olduğu onemli değil , redistribution ile oluşturulur . ( Cnnected , static , other protocols .. )

Totaly stub area'da ; Type 5 lsa ler geçmediği gibi , Type 3 Lsa lerde filtreleniyor , Type 3 Lsa leri Abr lar , Type 5 Lsa Asbr tarafından oluşturuluyordu hatırlayın , dolayısıyla Abr ne yapar ? Abr 2 area arasında lsa type3 geçişlerini sağlayacak , ama tabi bunun üzerindede redistribution yapılabilir bu durumda aynı zamanda Asbr dır.

Totaly Stub yaptığımız zaman bir areayı , o area'nın Abr'ı tarafından default route , otomatik olarak basılır ( Bu cok önemli bilgi , Nssa in çıkış noktası )

Nssa ve Totaly Nssa , reel hayatta daha cok tercih ettiğimiz area tipleri , genel olarak , çok fazla sayıda şubesi olan bankaların spoke tarafında Totaly Nssa yaparız , Type 3 Type 5 lsa geçişi olmaz . Ama Nssa 'de Stub arealardakinden farklı olarak , redistribution yapabildiklerini goruyoruz.

Nssa area'da redistribution yapıldığında Type 7 Lsa üretilir . Ama area 0 içine Type 7 lsa olarak gonderilmez , Translator Abr tarafından Type7 to Tyoe 5 dönüşümü yapılarak bu networkler domaine duyurulur.

Totaly stub areada bahsettiğim otomatik default route injection , Nssa arealarda yapılmaz , çünkü sizin Nssa areanızdan internet çıkışınız olabilir ve buradan çıkış yapmak isteyebilirsiniz.

Kolay Gelsin.

Sizin gibi keşke bizde uğraşsak bunlarla unutuluyo zamanla
    LSA7 ile LSA5 için gerekli düzeltmeyi yaptım teşekkürler...
    Bunun haricinde soran arkadaş biraz dökümanları karıştırırsa cevaplara ulaşabilir rahatlıkla

Soul is offline Administrator

bsci ccnp nin en kolay sınavı Anladın sen onu

bak sonunda sende kabul ettin

Merhaba,

Totaly stub cevabında hala problem var , hiç bir lsa demişsin ancak , Lsa type 1 ve 2 generate edilir.

Kolay Gelsin

LSA 1 ve 2 zaten aynı area içindeki routerlar arasındaki iletişim için kullanılır , "hiç bir lsa içeri almaz" derken dışardaki bir area dan içeri girmesi anlaşılıyor , LSA1 ve 2 yi engellemiş olsa zaten ospf orda çalışmaz o yüzden bir problem olduğunu düşünmüyorum
    Aslında orhan hocam senden şu ccip yle ilgili soruma cevap bekliyordum ben

Redox is offline Member

redistrubute ile alınan route bilgileri bildiğim kadarıyla E2 olarak gözüküyor bunları E1 olarak alabilmek için daha önceden Orhan Ergün'ün verdiği bir cevap vardı,

"redistribution sırasında metric-type 1 olarak belirtirsen tamamdır" şeklinde. Yani benim E2 veya E1 görmem tamamen redistribution işlemini nasıl yaptığımla mı ilgili ?

Merhaba,

Redox'a ithafen ,

DOğrudur. Birinde metriclerin toplanması , diğernde defaultta 20 ama değitirilebiliri esasına göre ..

Ghosta ithafen ,

Soru ne burdan devam et istersen .

Kolay Gelsin

+ Reply to Thread
Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks