HSRP Konfigurasyonu
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 3 Sayfadan 1. Sayfa 123 SonuncuSonuncu
Toplam 28 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
HSRP Konfigurasyonu

Merhaba Soyle bir durum var. bir interfacede packet gelmediginde 5 dk sonra diger interfaceye gecmesini istiyorum oradaki routingin? yani port down oldugunda değil port up ancak 5 dk packet gelmediginde

Soul isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

Standart HSRP Konfigurasyonu

Merhaba

Soyle bir durum var.
    bir interfacede packet gelmediginde 5 dk sonra diger interfaceye gecmesini istiyorum oradaki routingin? yani port down oldugunda değil port up ancak 5 dk packet gelmediginde diger interfaceye gecmesini istiyorum. ve o 5 dk da packet gelmeyen interfaceden packet geldiginde de tekrar aynı duzene donsun istiyorum.

Tesekkurler

burner Guest

Slm;

Oncelikle eger herhangibir packet gelmiyorsa yada gitmiyorsa linke, bu %99 bir problemi gosterirki, ve problem var ise 5 dakika beklemenin hic bir manasi yok, dusunsene network 5 dakika unreachable!!!!
    Tamam dusuncene saygi boyle birsey olabilir, ancak bir mantigi yok...Ve oyle bir yontem bilmiyorum duymadim, ama olabilirde, ... imkansiz diye bisiy yoktur.
    Neyse ip sla sana her sekilde cok guzel yardim edebilir ve birsuru optionlari var, ne bileyim sen belli period larla icmp req gonderebilirsin, dns, frame-relay, path-jitter, tcp-conn, voip, slm...vs yi kullanarak bu istegini daha guzel bir bicimde gerceklestirebilirsin...

Iyi gunler

şimdi şöyle burner oncelikle 5 dk beklemesi lazım cunku tanım oyle sen istersen 2 dk beklet sorun değil bunun amacına gelince port up gorunuyor ancak gelen giden bi packet yok cd ışıgı yanıyor ole dusun ben baglantı koptugunda gprs e gondermek istiyorum geldiginde tekrar frame-relayden calısın. istiyorum boyle birsey var da bi komutlarını bulabilsem.

Cisco IOS XR System Management Command Reference, Release 3.6 - Object Tracking Commands on Cisco IOS XR Software [Cisco IOS XR Software] - Cisco Systems

burada trackingi anlatıyor zaten su dk yı ayarlama komutunu bulamadım.

Cyrusquafir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Selam ;
    Şu konfigurasyonu deneye bilirmisin ? Belki olur

track 1 interface Serial0/0 line-protocol
    !
    interface FastEthernet0/0
    standby 1 ip x.x.x.x
    standby 1 priority 101
    standby 1 track 1
    standby 1 timers 120 10 (second)

Teşekkürler...

burner Guest

Slm;

Evet problem demek illede int in down olmasi demek degil, 1 milyon sebebi olabilir... iste bu durumlarda dedigim gibi ve ip sla kullanabilirsin, ve yarattigin sla yi track objegine baglarsin...vs vs
    Zaman a bagli yamazsin bu isi, trhreshold genelde kullanilan birimdir...

Neyse eger boyle bir konu yada komut(zaman) var ise bizleri haberdar edersen sevinirizz...

Ayni zamanda Cyrusquafir, arkadas iki farkli cihazdan bahsetmiyor galiba? tek bir cihazdan bahsediyor...bu durumda hsrp, vrrp, glbp .. yapamazsin.. Bunun daha onceden kalan bir tartismasi sitede var...

Iyi gunler

Evet bulurum ben bunu haberdar ederim. + hsrp vrrp glbp gibi protokollerde 2 cihaz olsa bile up down durumuna bakıyor cihaz. neyse tesekkur ederim.

Selam;
    Beyler yapılan yorumları yanlış anlamayın ve tartışma gibi olmuşta demeyin.
    Bizde burda fikirlerimizi söylüyoruz olmazsa olmaz.
    HSRPde tracking sistemi Hem router yedeklilik hemde interface yedeklilik soul'un dediği gibi up down durumuna bağlı burda bunu saniye olarak belirttim ama dediği gibi datanın gecmemesi durumda interface up olsa bile diğer interface'e gecemiyecek cünki sistemin up yada down olmasına bağlı
    Eğer böyle bir config bulursan haber etmen süper olur.

Teşekkürler....

burner Guest

Slm;

hsrp vrrp glbp gibi protokollerde 2 cihaz olsa bile up down durumuna bakıyor cihaz.
    yine yanlis!!!! sadece interface statelerine bakmaz.. protocol durumuna, routing durumuna, dns, ping, jitter, ....vs bir suru durum bazinda olabilir... 1milyon dedim yaaa...
    tabiki eger direk int altinda track int dersen sadece int up down olayina bakar..
    Neyse sen bence sana onerdigim olayi bir gozden gecir, ip sla ve track ile nasil baglanip, interfaceye nasil track yapilabilecegine bak...

-Son-
    Iyi gunler

Alıntı Soul Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet bulurum ben bunu haberdar ederim. + hsrp vrrp glbp gibi protokollerde 2 cihaz olsa bile up down durumuna bakıyor cihaz. neyse tesekkur ederim.

tamam bulurum ben sahada calısan bir tane var alacam tartısılacak bişi yok yaf sadece bizimki paylasımdan ibaret.

Selamlar;
    HSRP sadece interface state'lerine bakar ve UDP base olup connectionoriented değildir.
    Burda yapıcağın hem HSRP denemen hemde ip sla bu ikisi senin için çözümün büyük ihtimal.

Teşekkürler.

+ Konuyu Cevapla