HSRP Konfigurasyonu - Sayfa 3
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 3 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 123
Toplam 28 sonuçtan 21 ile 28 arasındakiler gösteriliyor.
HSRP Konfigurasyonu

suan calısan config :=)

Soul isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

suan calısan config :=)

Cyrusquafir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Biraz konuyu acarmasın ?
    Neden GPRS kullandın hattın yedekliliğini sağladığın interface orasımı ?
    ve nerde neyi neden kullandın ?
    Teşekkürler...

Şöyle interface 1 e dsl geliyor. diger interfaceye ise trcell gprs geliyor. nedenine gelince cihaz yadekliliği yok bu mumkunde değil. cunku cok fazla lokasyon var. bu arada cisco 877 cihaz. bununda cd ışıgı yanıyor ancak packet gelip gitmiyor. tt sordugumuzda linkinkin calısıtıgnı soyluyorlar L1 seviyesinde baktıkları için. belli bir sure sonrada geliyor. sonucunda boyle bir cozum bulundu..

ve bu işi metricle cozmeye calısıgımızda cihazın portu up oldugundan dolayı sureli up olan interfaceye paket gondermeye calısıyor ki dolayısıyile packetler drop oluyor. evet yedekliliği gprs le yaptık.

Cyrusquafir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Teşekkürler Soul Açıklamaların için.

burner Guest

Slm;
    Arkadaslar asagidaki muhabbete bir bakmanizi rica edecegim ve ne kadar vahim, ibretlik bir yazisma... Soru soruldu, cevap verildi ve soruyu soran bu olmaz dedi(bunun bir komutu vardi), cevap veren sordu bu komutu gosterirmisizin lutfen cevap yok ve cozume verilen cevap isigi ile gitti, bir iki option eklendi tunelmis, gprs mis filan... Ayrica ek olarak cevap veren birde test configi yapildi ip sla nin nasil kullanilacagi hakkinda, soruyu soran yine hayir cevap bu degil(tabiki degil sadece sla yi nasil kullanman gerektigini gosterildi), tabiki sen armut pis agzima dus istiyorsun haa!!!
    ISTENEN COMMAND HALA ORTADA YOK!!!!

Diger taraftan baska bir arkadasta configlere bakmis ancak iyi bakamamis galiba yanlis configler demis sonda test i gordugu halde, ben soyle bir soru sormasini beklerdim arkadastan yaa routing tablesinde olan bir networku nasil olurda pingleyemezsiniz?(Guzel bir soru olurdu ek olarak bu soruya cevap cikmayacakti bence....

Gateway of last resort is not set 10.0.0.0/24 is subnetted, 4 subnets R 10.1.8.0 [120/1] via 10.1.68.8, 00:02:00, FastEthernet0/1 R 10.1.58.0 [120/1] via 10.1.68.8, 00:02:00, FastEthernet0/1 [120/1] via 10.1.56.5, 00:00:10, FastEthernet0/0 C 10.1.56.0 is directly connected, FastEthernet0/0 C 10.1.68.0 is directly connected, FastEthernet0/1
    host#ping 10.1.8.8 repeat 10000000 size 8000

Neyse ip sla sana her sekilde cok guzel yardim edebilir ve birsuru optionlari var, ne bileyim sen belli period larla icmp req gonderebilirsin, dns, frame-relay, path-jitter, tcp-conn, voip, slm...vs yi kullanarak bu istegini daha guzel bir bicimde gerceklestirebilirsin...

şimdi şöyle burner oncelikle 5 dk beklemesi lazım cunku tanım oyle sen istersen 2 dk beklet sorun değil bunun amacına gelince port up gorunuyor ancak gelen giden bi packet yok cd ışıgı yanıyor ole dusun ben baglantı koptugunda gprs e gondermek istiyorum geldiginde tekrar frame-relayden calısın. istiyorum boyle birsey var da bi komutlarını bulabilsem.

Evet problem demek illede int in down olmasi demek degil, 1 milyon sebebi olabilir... iste bu durumlarda dedigim gibi ve ip sla kullanabilirsin, ve yarattigin sla yi track objegine baglarsin...vs vs Neyse eger boyle bir konu yada komut(zaman) var ise bizleri haberdar edersen sevinirizz...

Evet bulurum ben bunu haberdar ederim. + hsrp vrrp glbp gibi protokollerde 2 cihaz olsa bile up down durumuna bakıyor cihaz. neyse tesekkur ederim.
    yine yanlis!!!! sadece interface statelerine bakmaz.. protocol durumuna, routing durumuna, dns, ping, jitter, ....vs bir suru durum bazinda olabilir... 1milyon dedim yaaa...
    tamam bulurum ben sahada calısan bir tane var alacam tartısılacak bişi yok yaf sadece bizimki paylasımdan ibaret.
    Hocam siz alemsiniz...Ben ne diyebilirim!!!! Size 5 dakikada isten cikarken yaptigim config....Umarim tatmin edicidir
    hocam configde hata yok ancak sorumun yanıtı bu değil arkadas onu demek istemiştir. yoksa config dogru..

Merhaba
    oncelikle gidecegi yerlere tunnler olusturuyoruz
    sonra o tunnelere source olarak birisini bvi digerini gprs giriyoruz.
    2 tane default yazıyoruz birisine track ediyoruz.
    digersini gprse yonlendirip metric giriyoruz.
    sonra ip sla komutlarıyla surekli ping olup packetin gidip gitmedigine bakıyoruz.

track 123 rtr 1 reachability

ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 10.1.1.1 track 123
    ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 10.2.2.2 grps metric

ip sla 1
    icmp-echo 10.1.1.1 source-interface BVI1
    ip sla schedule 1 life forever start-time now
    ip sla 2
    icmp-echo 5.5.5.5 source-interface BVI1
    frequency 300
    ip sla schedule 2 life forever start-time now
    kolay gelsin
    Butun bunlar bu postu ibretlik bir post yapti...Ayin ibretlik postu...
    Iyi gunler

burner Guest

Slm;

Ne polemigi be kardesim...Sana cevabin hsrp oldugunu kim soyledi o sadece diger arkadasa ve sana hsrp nin int down olmasindan ibaret olmadigini gostermek icindi...
    Evet bulurum ben bunu haberdar ederim. + hsrp vrrp glbp gibi protokollerde 2 cihaz olsa bile up down durumuna bakıyor cihaz
    HSRPde tracking sistemi Hem router yedeklilik hemde interface yedeklilik soul'un dediği gibi up down durumuna bağlı burda bunu saniye olarak belirttim ama dediği gibi datanın gecmemesi durumda interface up olsa bile diğer interface'e gecemiyecek cünki sistemin up yada down olmasına bağlı
    HSrp yapamasin tabiki bunu biliyoruz cunku ortada tek routerden bahsediyorsun...Cevabin sana IP SLA ile yapilacagi soylendi en bastan sen olmaz dedin ve bir komut var dedin bulup buraya post edecektin..Neden etmiyorsun...

Ya yazilan postlari okumuyorsun kafana gore takiliyorsun, boyle ise soylede bilelim kendi kendine eglendigini...

Su komutuda bir goremedik, Olmayan birseyde neden bu kadar diretiyorsun...

Iyi gunler

Merhaba

Burner bak arkadasım nedir bu hiddet bu celal anlamıs değilim.
    eve haklısın ip sla ile yapılıyor.

kolay gelsin

+ Konuyu Cevapla