OSPF Routing ve Frame-Relay
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 9 sonuçtan 1 ile 9 arasındakiler gösteriliyor.
OSPF Routing ve Frame-Relay

Aşağıda örneği olan bi topoloji üzerinde çalışıyorum. R3 ve R4 Frame Relay çalışarak diğer routerlar ile ospf konuşuyor. R2 üzerindeki tanımlar, R3 ve R4 e göre aynı, R3 ve R4

Redox isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Arrow OSPF Routing ve Frame-Relay

Aşağıda örneği olan bi topoloji üzerinde çalışıyorum. R3 ve R4 Frame Relay çalışarak diğer routerlar ile ospf konuşuyor. R2 üzerindeki tanımlar, R3 ve R4 e göre aynı, R3 ve R4 üzerindeki tanımlarda aynı (Sadece ip ve DLCI numaraları farklı) R4 hariç tüm network çok güzel haberleşiyor fakat R4 hiç bit şekilde bu network'ün içerisine giremiyor. R4 ün routing tablosu boş gözüküyor. Örnek olması açısından topolojiyi ve R2-R3-R4 configlerini ekledim. R4 routerini bu network e dahil etmek için napabilirim? Konfigurasyon içerisinde nasıl bir yanlışlık yapmışım olabilirim.

Routerin hepsinden R3 e ping atabiliyorum.

Orhan ERGUN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Merhaba,

R4 üzerinde

seri sub interface üzerinde

no frame-relay interface-dlci 203 yaparmısın.

Bir de , frame-relay mapping şuan düzgün calısmıyor diye düşünüyorum , R4 üzerinde ,

R2 ve R3 seri interface lerine ping x.x.x.x

ve sh frame-relay map cıktılarına bakıp verfication yap.

Kolay Gelsin

Fiver isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Anladigim kadariyla partial mesh Frame Relay'de R2 hub, R3 ve R4'u spoke olarak baglamissin. Bu durumda ospf network type olarak point-to-multipoint nonbroadcast kullanabilirsin. (Sen broadcast olanini secmissin ama madem neighbor tanimlarini da yaptin nonbroadcast kullan)

R2'de physical S1/1 altindaki ip address tanimini kaldir ve "ip ospf network point-to-multipoint non-broadcast" komutunu subinterface altina tasi.

OSPF network komutunu R3 ve R4 altinda da kullanman gerekiyor.
    OSPF priority tanimlarin gereksiz, bu networkte DR/BDR olmayacak. Normalde multicast dagitilan paketler unicast olarak dagitilicak. (Neighbor tanimlarin bunun icin)
    Ayrica R4 altindaki frame-relay map ip 30.1.1.3 203 , static mapping komutunu sil, yoksa IP protokolu icin dynamic inverse arp'i disable etmis olursun, ve hub R2'ye ulasamazsin.

Onun disinda sayet DLCI tanimlarin dogru ise, bu degisikliklerden sonra calismasi gerekir.

Ornek Proje:

http://uploaded.to/file/7fecc3
    Konu Fiver tarafından (25.04.2009 Saat 13:41 ) değiştirilmiştir.

Merhaba,

R4 üzerindeki "frame-relay interface-dlci 203" tanmını kaldırırsam dlci id'sini nasıl tanımlamam gerekicek ? R3 te aynı şekilde tanımlı ve sh frame-relay map te dynamic olarak görebiliyorum, R4 te static veya dinamik olarak dlci tanımlamama rağmen sh frame-relay map yaptığımda hiç bir bilgi göremiyorum, nedeni ne olabilir ?

@UmutDestan
    Cevabınız için teşekkürler aslında kafamdaki düşünce şuydu, R3 ün ve R4 ün DR/BDR seçilmemesiydi bunu da priorty ile ayarlamak istedim daha sonradan çalışmayınca neighbor komutlarını ekledim, fakat üst taraftada söylediğim gibi static map durumunda da dynamic durumda da hiç bir aksiyon göremiyorum.

Dlci tanımları doğru olduğunu düşünüyorum.
    Ospf doğru
    Denildiği gibi "point-to-multipoint non-broadcast" durumuna çevirdim.

Ufak tefek değişiklikler yaptm fakat değişme olmadı, sizin topolojinizden de örnek alarak bir değişiklik yaptım akşam yeni halini tekrardan yükleyebilirim göz atmak isterseniz.

Cevaplarınız için teşekkürler

Merhaba,
    R4 uzerindeki "interface-dlci 203" tanimini degil "map ip <R4'un ip'si>" komutunu silebilirsiniz dedim cunku zaten kendisine isaret ediyordu.
    Ote yandan R4 ve R3'ten (spokes) de R2'yi(hub) map ederseniz birbirlerini hemen ulasabilirler.. Yoksa InverseARP veya LMI paketlerinden gelen bilgilerle birbirlerini bulmalari biraz zaman aliyor.

Esas konu olan OSPF network tipleri hakkinda su tabloyu calismanizi tavsiye ederim, BSCI Official Exam Study guide'da cok guzel anlatilmis tum konu.

Frame Relay topolojinize ve ospf network tipi secimlerinize bagli olarak neighbor taniminizi ve DR/BDR priority ayarlarini yapiyorsunuz. Yap boz teknigi ile bir dynamips lab'inde her tur kombinasyonu deneyip gordukten sonra yavas yavas yerine oturuyor, yoksa benim icin de cok karisik ve hatirlmasi zor bir konu.
    Konu Fiver tarafından (27.04.2009 Saat 18:41 ) değiştirilmiştir.

Merhaba,

Sanırım benim problemim Frame-Relay Nod üzerindeki Source ve Destination port ve dlci numaralarını nasıl ayarlamam gerektiği konusunda ki bilgi eksikliğim, yoksa topolojimde problem olmadığına artık eminim.. Umut Bey sizin topolojinizi inceledim fakat Frame-Relay nod üzerindeki ayarlamalarınız konusunda bilgi sahibi olamadım, mümkünse bu konudan biraz bahsedebilirmisiniz. Frame-Relay nod 'da source ve destination 'ın ne olduğundan soruce Dlci ve dest. dlci in ne anlama geldiği konusunda kafamda soru işaretleri oluştu.

Teşekkürler yardımlarınız için.

Selamlar,

Öncelikle sorunun %90 ihtimalle Dlci 'dan kaynaklı olduğuna emin gibiyim örnek bir topoloji buldum topoloji'de Frame-Relay nod ayarları şu şekilde,

1:102 = 2:201
    1:103 = 3:301
    2:201 = 1:102
    3:301 = 1:103

Fakat Gns3'te FR Nod ayarlarını bu şekilde girmeme izin vermiyor "2:201 = 1:102" satırını girerken "mapping already defined" şeklinde uyarı vermektedir. Dlci ayarlarını nasıl gerçekleştirebilirim ?

Merhaba, evet bazen ben de ayni hatayi aliyorum, bu durumda project.net dosyasini acip icine kendim yazdiktan sonra gns'e load ediyorum. Sorunsuz calisiyor.

Dediğiniz şekilde yaptım ve problem çözüldü yardımlarınız için teşekkürler.

+ Konuyu Cevapla