OSPF, Load Balance Konfigurasyonu
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Reply to Thread
Results 1 to 9 of 9
OSPF, Load Balance Konfigurasyonu

Merhaba, Aşağıdaki yapıda Open Shortest Path First ( OSPF ) çalışmakta, bütün network aynı area içinde, R0 ile R5 arasında costlar eşit, R0 dan R5 e trace attığımda değerler çok

GNZ Guest

Default OSPF, Load Balance Konfigurasyonu

Merhaba,

Aşağıdaki yapıda Open Shortest Path First (OSPF) çalışmakta, bütün network aynı area içinde, R0 ile R5 arasında costlar eşit, R0 dan R5 e trace attığımda değerler çok değişken çıkıyor, costlar aynı olduğu için R2 R3 den geçerken msec değerlerininde aynı olması gerektiğini düşünüyorum.

Aynı zamanda CEF aktif edip load sharing için per-packet yaptım ama değerlerde bir değişiklik olmadı. Konuyla ilgili fikrini paylaşabilecek arkadaş var mı?

R0 ile R5 arasında trace değerleri

10.2.2.2 128 msec
    10.1.1.2 112 msec
    10.2.2.2 184 msec
    2 10.3.3.1 248 msec
    10.4.4.1 128 msec
    10.3.3.1 212 msec

Orhan ERGUN is offline Senior Member

Merhaba,

Per-packet yada per-destination calıstırman , cef için load balance da , ya pathlerden biri her zaman kullanılır , per-packet yaparsan da her 2 pathe paketin biri 1.pathden 2.paket 2.pathden gidişini sağlamıs olursun .

Mslerin değişik olması , reeldada cok yasanan bir durum , ama sorun değil , transmisyon ile konusulup süreler değiştirilebilir.

Eğer cef de per-packet yapmana rağmen paketin load balanceinde per-packet davranmadığını goruyorsan , no ip route-cache yap fast-switchingide kapatabilirsin.

Kolay Gelsin

GNZ Guest

Öncelikle yanıt için teşekkurler. Dediğin gibi güncel hayatta böyle bir sorun yaşadığım için bu simülasyonu oluşturdum. CEF ile per-packet yapmam güncelde de simülasyonda da sorunu çözmedi. Fast switching i kapatmam simülasyon için uygun olabilir ama güncelde mümkün değil çünkü CPU yükünü çok artırır.

Merhaba,

Uygulayacağın interfacelerin hızı ne , trafik ne kdar buna gore uygulayabilirsin , problem yaşamayabilirsin. G.ethernet ise ve wan linki için kullanıyorsan sorun olmaz.

Kolay Gelsin

burner Guest

Slm;

Fast-switching i neden disable ediyorsunuz,,? Kill routers cpu 's ?
    CeF iki balancingide yapar, per-dest, per-pac... cef in routerde kullandigi resource memory dir, yani memory iyi ise sorun yok....
    normal kural olarak per-pack load balancing cpu uzerinde etkisi vardir, per-dest ise memory uzerinde...
    Ama cef te ise memory base bir etki vardir, yani per-pac yapildiginda load balancing cef te, cef table inanilmaz derecede buyuyebilir ayni zamanda per-pac load balancingde packetler istenilen order de alinamayabilir(latency, delay, ...vs) bu gibi durumlarda voice gibi sensetive traffic ler icin hic iyi olmaz...Neyse documantationa bakin daha detayli bilgiler var orada...

eger cef in per-dest load balancing yapmasini istiyor iseniz sadece cef i enable etmeniz yeterli olacaktir(by default), disable etmek istiyorsaniz...

Code:
    no ip load-sharing per-destination
    eger cef in per-pac load balancing yapmasini istiyor iseniz

Code:
    ip load-sharing per-packet
    Iyi gunler

Merhaba,

Sharingde paketin nasıl davranacağını biliyoruz , Lokal link için yani yuksek trafikte fast switchingi kapatırsa cpu da problem olcağınıda konustuk . Ama wan linki için olmayacağını soyluyorum.

Açık net ?

Kolay Gelsin

burner Guest

Slm;

"Açık net ?" acik olan ne?
    Acikcasi tartismaya hic niyetim yok, ancak eger fast switching i disable ederseniz, cpu uzerine etkisi var hemde cok, bu wan mis lan mis farketmez, cunku butun packetler cpu processingden gececektir...ne yani wandan gelen packetlerin bir ayricaligimi var(nasil boyle birsey soyleyebilirsiniz, bir yazdiginiz postu goruyorum tam bir expert, diger yandan bir post goruyorum ve tam bir fiyasko, hic bu isi bilmeyen birisinin yazisi gibi)..
    Hala fast switchingi yada cef switching i disable etmekten bahsediyorsun, technology ileri getiriyor olayi ama siz geri goturmekten yanasiniz, pek ala cef switching i disable etmeden per pack loading i enable edebiliriz, cef ikisinide support ediyor..Neden disable ediyorsunki...
    Bence IOS architecture hakkinda yazilmis kitabi bir okumalisiniz...
    Fast switching gunumuzde sadece bir olaydan dolayi disable ediliyor oda traffigin en az duzeyde oldugu sure icinde (business saatleri disinda), oda testing, troubleshooting icin debug yapabilimek icin...

Valla bazan postlarin beni dusunduruyor routerlermi seni senmi routerleri yonlendiriyorsun?
    Mualefeti birakip bilgiyi dogru paylasalim lutfen!!!

Iyi gunler

Quote Originally Posted by Orhan ERGUN View Post
    Merhaba,

Sharingde paketin nasıl davranacağını biliyoruz , Lokal link için yani yuksek trafikte fast switchingi kapatırsa cpu da problemolcağınıda konustuk . Ama wan linki için olmayacağını soyluyorum.

Açık net ?

Kolay Gelsin

Merhaba,

Cef'i kapatmadanda per-packet calıstırılabilir tabi , ama ben hala trafiğin az olduğu durumda ( ki bu wan da mumkun ) , sana cpu processinde problem olmayacağını soyluyorum. Ben teorik bilgi ile hiç cevap yazmam zaten , live ortamda deneyebilirsiniz.

Kolay Gelsin..

burner Guest

Slm;

Degerli Orhan, tamam dediginiz dogrudur traffic ama %5 oldugu durumlarda olabilir, ancak yine yapma derim, wan intlerde fast yada cef switcthingi disable etme derim, pratic hayatta yeri olamaz zaten...Traffic az oldugunu dusunmeyelim sadece birde bunun guvenlik yonundende cok avantaji var, birisi routere bogus 10000000000 packets gonderdigini dusun saniyede hepsi cpu ya hit edecektir, yada 10 kullanicin var hepside share networktan yada webden download yapiyor.... interfaceye vuran her packet cpu yu interrupt edecektir...
    Malesef ben cevaplarimi kitaptan yaziyorum...Hangi kitap diye sorarsaniz burner's practiacal guide ve cook book, pricelesssss....

Iyi gunler
    Last edited by burner; 20.04.2009 at 09:35.

+ Reply to Thread

Bookmarks