Frame Relay, Split Horizon
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Reply to Thread
Results 1 to 5 of 5
Frame Relay, Split Horizon

Merhaba arkadaşlar ,aşağıdaki şekle göre Frame Relay, Split Horizon burada nasıl çalışıyor ?

thrillercd Guest

Default Frame Relay, Split Horizon

Merhaba arkadaşlar ,aşağıdaki şekle göre Frame Relay, Split Horizon burada nasıl çalışıyor ?

Fiver is offline Senior Member

Merhaba,
    Split Horizon kuralinda Router, ogrendigi bir route'u duyururken, duyurunun yapilacagi interface ogrendigi interface ile ayni ise, bu route'u filtreler gondermez. Bu Frame Relay yapisinda da R2 ile R3'un direk baglantilari olmayip R1 uzerinden haberlestiklerinden, R3'un yapacagi route duyurularini R2 alamayacaktir, tersi de gecerli tabii.
    Frame Relay'de split horizon'in yarattigi bu problemi, R1'de subinterface'ler kullanarak cozebiliriz. Misal serial0/1.1 ile R2'ye, s0/1.2 uzerinden de R3'e baglanti saglanabilir.

ercanusa is offline Senior Member

Split horizon kurali routerin bir interfaceden ogrendigi bir networku yine ayni interface uzerinden duyurmamasidir.Yukaridaki sekilde R1 s0/0 dan ogrendigi networku yine s0/0 dan duyurmayacagi icin R2 den ogrenilen network bilgisi R3 e , R3 den ogrenilen network bilgisi R2 ye duyurulmayacaktir.Burdaki sorun R1 uzerinde s0/0 bacagina "no ip split-horizon" yazilarak cozulebilir.
    Not:umut kusura bakma ben yazarken sen cevabi zaten vermissin

thrillercd Guest

Cevaplarınız için çok teşşekkür ederim.Şimdi gerçekten bu split horizonu anladım.

Fiver is offline Senior Member

Estafurlah Ercan
    Aslinda split horizon diye forumda search edince, daha da detayli cevaplar cikiyor.

+ Reply to Thread

Bookmarks