G.SHDSL, Metro Ethernet Kurulumu
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Reply to Thread
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11
G.SHDSL, Metro Ethernet Kurulumu

Selamlar ; Bir servis sağlayıcı tarafında ne gibi routerlar ve üzerlerinde müşteri tarafında ne gibi konfigurasyonlar giriliyor bunun hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz? Mesela bir müşteri için internete cıkması için G.shdsl

Cyrusquafir is offline Senior Member

Default G.SHDSL, Metro Ethernet Kurulumu

Selamlar ;
    Bir servis sağlayıcı tarafında ne gibi routerlar ve üzerlerinde müşteri tarafında ne gibi konfigurasyonlar giriliyor bunun hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz?
    Mesela bir müşteri için internete cıkması için G.shdsl konfigurasyonu nasıl gerçekleştiriliyor?
    Dslam ile Metro ethernet arasında ne gibi ayarlar yapılıyor?

Tesekkurler...

hakan is offline Senior Member

servis sağlayıcılar kendi merkezlerinde bulunan routerları üzerinde bir interface ilgili müşteri için gerekli ip tanımlarını yaparlar ( 10.x.x.x ) şeklinde. müşteri tarafı için ne isteniyorsa (genelde bu LL bağlantı olur ) telekom tarafından bunların başvuruları yapılır.

Herşey bittikten sonra müşteriye 1 adet cisco router ( genelde 800 yada 1700 serisi kullanılır) ve 1 adete modem ( genelde tellabs ctu kullanılır) alınarak müşteriye gidilir burada data hattı modeme bağlandıktan sonra seri kablo ile modem ve router birbirine bağlanır. Router içine girilerek merkez routerda yapılan tanımların karşılıkları müşteri routerına girilir misal kendi tarafınızda 10.1.1.1 verdiğiniz seri ip sine karşılı 10.1.1.2 müşter tarafında seri ipsi verilir, ethernet tarafınada ilgili ip verildikten sonra route yazılır ki bu route defoult route olarak tanımlanır ( ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 s0/0) ki gelen bütün paketler merkez routerdan dönsün. enable secret ve telnet ayarları yapıldıktan sonra yapılan tekşey routerın ethernetine takıcağınız kabloyu müşteri switchine bağlamak ve gerekli ipleri clientlera tanımlamak

Metro ethernet içinde aynı şey söz konusu bütün işlemler ve kablolama bittikten sonra TT' nin size vermiş olduğu ip blogunu routerınızda ilgli interface tanımlamak ve static olarak gidilicek yönü metro ethernet tarafına yönlendirmek

kolay gelsin...

ercanusa is offline Senior Member

Burada sanirim modem bridge moda cekiliyor.Henuz is hayatina atilamadigim icin bu konularda buyuk bir eksiklik duyuyorum.Acaba wan baglantilarini calisabilecegimiz bir kaynak onerebilirmisiniz?

Quote Originally Posted by ercanusa View Post
    Burada sanirim modem bridge moda cekiliyor.Henuz is hayatina atilamadigim icin bu konularda buyuk bir eksiklik duyuyorum.Acaba wan baglantilarini calisabilecegimiz bir kaynak onerebilirmisiniz?

hayır modem üzerinde hiçbir işlem yapmıyorsunuz, sadece elektiriğe baplayıp routerla arasındaki seri kablosunu takıyorsunuz o kadar. Bütün işlemleri router üzerinde yapıyorsunuz..

WAN bağlantılar için çalışıcağınız özel bir kaynak yok packet tracerda bu tip bağlantıları da yapabilirsiniz

Sanirim yanlis sordum .Benim sormak istedigim g.shdsl metro ethernet gibi konulari ogrenebilecegimiz bir kaynak.

elimde böyle bir döküman yok nette biraz araştırm yapmanızı tavsiye edeceğim ayrıca elinde olan arkadaşlar ekliyeceklerdir

Ilgilendiginiz icin tesekkurler.Sanirim en iyisi hemen bir is bulmak kosulsuz sartsiz.(Belkide uste para vermek gerekir )

istediğiniz kadar okuyun tecrübe etmediğiniz sürece hiç birşey anlamazsınız, bir an önce bir iş bulmanız daha iyi olucaktır

kolay gelsin..

turkavfatih is offline Senior Member

hakan hocama katılıyorum mutlaka okumak gerekir ama uygulamadıktan sonra havada kalıyor çogu bılgı...

thrillercd Guest

Quote Originally Posted by hakan View Post
    servis sağlayıcılar kendi merkezlerinde bulunan routerları üzerinde bir interface ilgili müşteri için gerekli ip tanımlarını yaparlar ( 10.x.x.x ) şeklinde.
    Hocam bu bahsettiğiniz ip(10.x.x.x) bu bir public ip mi yoksa private bir ip mi ? Anladığım kadarıyla o zaman bu routerin çıkış ip si hep statik oluyor.Acaba ben mi yanlış anladım ? Bu servis sağlayıcılrı bizim ağımızı bulmak için nasıl ve hangi routing protokolü kullanıyor .Birde packet tracer da serial modülü olan modem var mı bu dediğiniz şemayı çizmek için ,ben aradım ama bulamadım.

+ Reply to Thread
Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks