BGP Next Hop Self
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Reply to Thread
Results 1 to 9 of 9
BGP Next Hop Self

selamlar, next-hop-self komutunun kullanma sebebini okuduğum dökümanlardan anlamadım.yardımcı olabilir misiniz ?

heavenix is offline Member

Default BGP Next Hop Self

selamlar,
    next-hop-self komutunun kullanma sebebini okuduğum dökümanlardan anlamadım.yardımcı olabilir misiniz ?

latecollision Guest

Aynı AS de çalışan bütün BGP routerlara girilen bir komut,aynı AS deki routerların birbirleriyle komşuluk kuramadıklarından dolayı.

burner Guest

Slm;

Next-hop intra as de degismez, sadece inter as lar arasinda degisir by default, ancak bu beahaviour u next-hop-self ile degistirebiliriz intra as daki routerler arasinda...
    ornek olarak: r1, r2 ve r3 as100 de; r5, r6 as200 de, r1-r2-r3 ...ve.. r5-r6 birbirleri ile ibgp peering yapiyor, ayni zamanda r3-r5 ebgp peering yapiyor..
    ibgp peerleri arasinda advertise edilen prefixlerin next-hop lari degismez ancak ebgp peerler arasinda advertise edilen prefixlerin next hoplari degisir...vice versa

ebgp peerler r3-r5: r3(3.3.3.3) , r5(5.5.5.5)...
    prefixler 3 ten 5 e giderken next hop 3.3.3.3 diye degisir, ayni sekilde prefixler 5 ten 3 e giderken next hop 5.5.5.5 diye degisir.

dusnce, sorun...etc!!! r2 nin 5.5.5.5 e herhangibir route si yok yani ulasamiyor ise.. izleyecegimiz yollardan birtanesi..
    r3 uzerinde
    neig 2.2.2.2 next-hop-self diyerek sorunu cozebiliriz...

bu sorunu daha degisik yollardanda cozebiliriz ancak bu en kolay yolu..( pbr ve tunnel kullanarak mesela)

Umarim biraz da olsa yardimci olabililir...

Iyi gunler

teşekkürler arkadaşlar

root is offline Moderator

burner eline parmaklarina saglik dostum, yine bizi aydinlattin..

arkadaşlar ben beceremedim bir türlü..

şekildeki gibi bir topolojide R265100 routerından farklı AS'deki R165200 routerının ethernet portunu pingleyemedim.R265100 routerının sh ip bgp çıktısında next hop 192.168.1.1(R065100'ün serial bacağı) olarak gözüküyor ama > işareti yok.Ben routerlarda AS'ler arası tek bir bağlantı olduğu için loopback ip kullanmadım.Bununla bir alakası yoktur heralde değil mi?Yardımcı olabilir misiniz?

ercanusa is offline Senior Member

Sanirim show run lari gormeden yorum yapilamaz.Eger ciktilari verebilirsen yardimci olmaya calisirim

Orhan ERGUN is offline Senior Member

Merhaba,

r165200 de bir loopback olusturup pinglemeyi denermisiniz , ethernetimiz up olmayabilir, yada eth altında no keepalive yazıp pingleyin birde .

Kolay Gelsin

routing ile ilgili bir eksiklik olmuş düzelttim.teşekkürler arkadaşlar

+ Reply to Thread

Bookmarks