GNS3 'te Cloud ve PC ye IP Adresi Verme
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Reply to Thread
Results 1 to 3 of 3
GNS3 'te Cloud ve PC ye IP Adresi Verme

GNS3.0.5 kullanıyorum. ios c7200 yüklü. Sorum şu: Cloud veya Computer'lere ip adresi veremiyor muyuz?

yubi is offline Member

Exclamation GNS3 'te Cloud ve PC ye IP Adresi Verme

GNS3.0.5 kullanıyorum. ios c7200 yüklü. Sorum şu:
    Cloud veya Computer'lere ip adresi veremiyor muyuz?
    Last edited by yubi; 11.07.2008 at 17:11.

yubi is offline Member

Cevabı bu kadar zor olmamalı. GNS3'ün manueline baktım. Cloud'u nasıl tanıtacağım yazıyor ama nasıl ip vereceğim yazmıyor. Ve tanıtım resminde ip verilmiş görülüyor.
    Program resmen hayatı zorlaştırdı. Diğer simulatorler butun komutları çalıştırsa hiç bunu kullanacak değilim. Ama hepsinde bir problem var.

yubi is offline Member

Cevabı yine kendi kendime buldum. Bari paylaşayım eğer nasıl olacağını bilmeyen varsa, benden başka!
    İki farklı yol buldum. Oldukça açık anlatmaya çalışacağım.

1.si:
    Cloud'a sağ tıklayıp Configure'e basacağız. Orada NIO Ethernet sekmesi altında Generic Ethernet NIO seçeneklerinde kendi Loopback Adapter'inizi göreceksiniz; Add tuşu ile ekleyin, Ok tuşuna basın.
    Daha sonra Control Panel(Kontrol Panelim!)l>Network Connectios(Ağ Bağlantılarım) girin. Oradan Local Are Connection(Yerel Ağ Bağlantısı)'a sağ tıklayıp Properties(Özellikler)'e tıklayın. Daha sonra TCP/IP altından IP adresinizi Subnet Mask'ınızı ve Gateway'inizi verin.

2.si:
    wiki:vpcs [Who Is Wiki] adresinden vpcs'yi indiriyoruz. cmd'den kolay ulaşabileceğimiz bir yere açıyoruz dosyayı; mesela c:/vpcs. GNS3'te Cloud'a sağ tıklayıp Change the hostname'e basıp buraya vereceğimiz ip adresini yazıyoruz. (Bu sadece hangi cloud'un hangi ip'yi veya network'u temsil ettiğini gösterir. İsim değiştirilmese de olur. Verdiğimiz ismi sürükle bırak yöntemiyle istersek bulut'un içine koyabiliriz.) Daha sonra command promt'a girip açtığımız klasörün içinden vpcs.exe dosyasını çalıştırıyoruz. Orada s komuduyla verdiğimiz ip'nin LPORT ve RPORT değerlerini göreceğiz. (eğer hata veriyorsa vpcs klasöründeki cygwin1.dll dosyasnı GNS3 klasöründeki aynı dosyanın olduğu yere kopyalayın yani değiştirin.) Bunları bir yere not edin. Çünkü birazdan lazım olacak. Şimdi GNS3'te yine Cloud'a -artık ne isim verdiyseniz- sağ tıklayıp Configure tıklayın. NIO UDP altında Local Port'a RPORT değerini Remote Port'a LPORT değerini(yani yerlerini değiştiriyoruz), Remote Host'a da 127.0.0.1 değerini girin ve Add tuşuna basın ardından da Ok'e basın.
    Not: Tüm işlemler boyunca vpcs.exe dosyasını kapatmayın.

Kaynak: sadikhov.com/forum/lofiversion/index.php?t120573.html

+ Reply to Thread

Bookmarks