Multilink Nedir, PPP Multilink Konfigurasyon
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 3 sonuçtan 1 ile 3 arasındakiler gösteriliyor.
Multilink Nedir, PPP Multilink Konfigurasyon

selam arkadaşlar multilink interface'in ne olduğu ve ne için kullanıldığı hakkında bilgi verebilir misiniz?biraz araştırma yaptım ama tam olarak anlayamadım.

heavenix isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Standart Multilink Nedir, PPP Multilink Konfigurasyon

selam arkadaşlar
    multilink interface'in ne olduğu ve ne için kullanıldığı hakkında bilgi verebilir misiniz?biraz araştırma yaptım ama tam olarak anlayamadım.
    Konu heavenix tarafından (16.06.2008 Saat 15:06 ) değiştirilmiştir.

Kaya ATABEY isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Multilink interface i daha önce bir kurulumda BRI data interface için kullanmıştım bu kurulumdan örnekleme ile açıklamaya çalışacağım.

öncelikle kurulum hakkında bilgi:

Özel bir şirketin bir hizmet sağlayıcıya 1 Mbit leased line bağlantısı var. Leased line ın kopması durumunda devreye girmesi için 4 adet BRI hat alınmış ve yedek olarak leased line yerine devreye soıkulması istenmiştir.

Bildiğin üzere bir BRI hattı A:64 kbit B:64 kbit 2 veri taşıyan kanaldan oluşur (D negotiate kanalıda vardır ama önemli değil). Bir BRI hattı üzerinden 128 Kbps veri aktarımı yapılabilir. Multilink özelliği ile (ppp multilink) bu bir BRI interface inin her iki kanalını 64X2 olarak veri transferinde kullanman mümkün. Lakin birden fazla bağlantıyı grup olarak yönetmek istiyorsan (2 veya daha fazla BRI yada 2 veya daha fazla E1, vb...) "interface multilink 1" gibi bir komutla kendine sanal bir interface oluşturabilir, istediğin interface in altına "multilink-group 1" yazarak bu gruba dahil olmasını sağlıyabilirsin. Multilink interface ine bir ip adresi verirsen tüm gurupladığın bağlantılar bu ip altından bir grup olarak çıkış yaparlar. yani 4 BRI hattın varsa bunları multilink interfaceinden 512kbps olarak tek bir hatmış gibi kullanabilirsin.

heavenix isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

tamamdır teşekkür ederim açıklama için

+ Konuyu Cevapla