Cisco 2600 Router
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Reply to Thread
Results 1 to 9 of 9
Cisco 2600 Router

Arkadaşlar diyelimki. bilgisayaraıma console dan bir router bağladım. bu router ile temel olarak ne gibi configrasyonlar yaabilrim. sorum cok genel oldu ama . bu routerda hangi protokolleri kullanarak hangi confürasyon

e-mky Guest

Default Cisco 2600 Router

Arkadaşlar diyelimki. bilgisayaraıma console dan bir router bağladım. bu router ile temel olarak ne gibi configrasyonlar yaabilrim. sorum cok genel oldu ama . bu routerda hangi protokolleri kullanarak hangi confürasyon yapcamı nasıl bilicem. mesala bu routerın modeli cisco 2600 olsun.yada cisco x olsun ormal biçimde bu routerı kullanıcımızı varsayalım. neler yapmam lazım temel configürasyonmu yapılırsa yapılırsa temel confügürasyonda neler yapmam gerekio...

root is offline Moderator

burner Guest

Benim tavsiyem sana sevgili kardesim;
    Router(cisco, juniper, awaya, nortel,...) e dokunmadan once, onun ne oldugunu bilmen gerekir, ve ne ise yaradigini bimen gerekir, onunda ne ise yaradigini ogrenebilmen icin oncelikle neler yapabilecegini teorik olarak bilmen gerekir, yani networking olayini cok iyi teoric olarak kavraman gerekir...bunun icinde, okuman okuman arastirman okuman okuman arastirman gerekir,...
    1.TCP/Ip internetworking ini cok iyi bilmelisin vendor independent(sirket teknolojilerinden bagimsiz olmali), tcp/ip bir semsiye gibi butun herkonu networkingde o semsiyenin altinda toplanmistir
    benim tavsiye edebilecegim kitaplar:
    a)http://www.amazon.com/Internetworkin...4154661&sr=1-2

b)http://www.amazon.com/Internetworkin...4154661&sr=1-3

c)http://www.amazon.com/TCP-Illustrate...4154864&sr=1-2

uc kitap hakkinda *******: Oncelikle bilmiyorum turkce versiyonlari varmi ama ucude cok iyi kitap ve ben ucunude kutuphanemde bulunduruyorum, birtanesini bitirmen dahi seni network konulari hakkinda master yapacaktir tabiki gercek anlamda alayarak.
    b) sikkindaki kitap daha cok programming(socket, ethernet, protocollerin,...yazilimlari hakkinda) ile ilgili yani tcp/ip nin implementation yonunu anlatiyor..yani b yi okumasanda olur ama programciligi bilenler icin cok mukemmel bir kitap ben okudum, cunku ben ayni zamanda yazilimdada kendimi gelistirdim (c, c++, c#(.net, ado, asp.net), java, perl(tembeller icin:...3l1l3)yani benim gibiler icin.cunku c de 5 satirda yazdigin kodu 2 satirda yazabilirsin perl de..)
    Neyse bu kitaplar gercekten bu isi ogrenmek icin ve ogretiyorlarda ve bayagi akademik kitaplar, bunlara ilaveten biraz daha pahalilar,...

bu kitaplardan sonra soyle system engineerligi konularina girmen gerekiyor, unix veya microsoft infrastructuresini iyi bilmen gerekir(dns, dhcp, vpn, radius, web, serverler gibi..), windows biliyor isen mcse sinavlarindan yanlis hatirlamiyorsam(70-291:Implementing, Managing, and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Network Infrastructure) kitabini bulup okuman yetecektir zaten bu sinavda en baba sinavi mcse nin. Eger bunlari unix shell in de yapabiliyorsan kolay hersey.

http://www.amazon.com/Planning-Maint...4155833&sr=1-1

unix
    http://www.amazon.com/s/ref=nb_ss_b/...keywords=unix+

terminoloji cok onemli, zaten cisco terminolojisi de bu terminolojiden alinmistir yeni bir sey yok.
    simdi cisco konusuna girebilirsin ve anlaman cok kolay olur yani bir command i kullandiginda artik ne icin kullandigini ve ne yapacagini bilirsin...Yani simdi buyuk adam olmus gibisin ne yaptigini bilir bir hale gelmissindir, ufkun acilmistir, bir network fizikal topology gordugune ayni zamanda beyninde logical topologide canlanacaktir yada tersi logical topology gordugunde fizikal topology beyninde canlanacaktir...Zaten koru korunede birsey yapmak bir ise yaramaz. Ne demisler Ufku acik omayan bir insan kor bir insandan daha zayiftir.

soru?yaa vision = ufuk ga mi karsilik geliyordu neyse

Ve simdi kendine Network Engineer i diyebilirsin(muhendist olabilmen icin univesite muhendistlik bitirmen sart degil)

ama diyorsanki ben sadece commandlari kullanmak istiyorum... o baska o zaman System kardesin de dedigi gibi router in manualini alip oku is bitmistir..
    yada ccna nin ikinci kitabi galiba yada sybex in kitablari routerlerde nasil command kullanacaginizin temellerini anlatiyor ( usermode, privilidge mode, global config mode, int mode, router process mode....)

bu yazadiklarim senin isine yaramazsa umut ederim baskalarinin isine yarar...ozelliklede yola yeni girmisler icin
    .

Saygilar.
    Last edited by burner; 28.02.2008 at 04:00.

yaman is offline Senior Member

Herseyden once arkadaslarinda belirtigi gibi temel bilgiyi kavramalisin bunu yaparsan boyle sorularin olmaz bile...

Bir not daha, eger 1 tane alabilyorsan 2cisinide al (borc harc, mesala ecdeki haliyi sat :-) , boylece hem comutlari ogrenirsin hemde test etmis olursun, Bir routerdan pek birsey anlayamazsin yane comutu yazarsin oylece bakakalirsin ama 2 tane olursa islemi gorebilirsin.

Bir elin nesi var iki elin sesi var.
    Yaman

e-mky Guest

durun bir dk burner söylediklerin için uzun uzun konuyu baştan itibaren anlattığın için tşkler...
    çok güzel yararlı seyelr s öylemişssin. yanlız söyle bir durum var benim orta düzey network bilgim var. ağ cihazları nedir ne değildir ne işe yara vs.. gib şeyleri bilyorum ama senin söyleidiğin anlamda bilmem gerekenleri bilip bilmediğimi bilmiyorum. işin garip tarafıda bu... özellikle internetin bel kemiği olan tcp ip konusunda bir sürü kitap okudum elimde unix sistem yönetimi diye ve uniğ ağ yönetimi diye kitap lar ama henüz okumaadım. ..

mesla router: iki ayrı subnetdeki bilgisayaralrın birbirileriyle haberleşmesinis ağlıyor örneğin bu gibi bilgilerden mi bahsediyorsun. ???
    .söylediklerin ok tutarlı. ingilizce pre-intermediate seviyesinde bu kitaplara yermi acaba okuduğum u anlayabiliyiyorum az cok. terminoloji cok önemli doğru. benim bilmediğim daha cok routerlardaki protokollerde hangi protokol nerde kullanılır. şöyle düşünelim ccna sertifikası için kursa başlicam mayısda . kurs sanırım temel bişeyler öğrenicem ama biri bana al su routerı conf yap dediği zaman ben neyi nasıl kulanarak ne yapcam... aslında sorun benim için su neyi bilmediğimi bilimyorum.

ama LAN konusunda cmd ortamında ipconfig vs gibi komutları biliyorum. biraz daha ışık tutarsanız cok sevinirim su and ayazdıklarını tektar tekrar okuyorum.

ayrıca son yazdıkalrından sunu anlıyorum doğrumu . touterı terorik olarak bilmeden komutları kullanırsam. conf yapablrim ama terminolojiyi vs bilirsem neyin ne de mek olduğunu fiziksel yapsını calısma teorisini o zaman conf dana cok company den bağımsız bilgim olucak sanırım. yani bu s öyleidklerine göre juniper alcatel, gibi router switch leri kullanabilecem.

e-mky Guest

konuya bunuda ilave etmek istedim....

aşağıd aisimleri yazılı olan router ve switchler var. çeşitli serilerde . ne gibi farklılıkları var esala birbirinde örneğin seri rakamı büyüdükçe kullanım alanı ve komplike özelliklerimi var. yada series 2600 ile c3600 kullanabilen c6500 kullanabililirmi. yada hangi modeli kullanabilmek daha cok ayrıcalıklıdır.
    Access and Dial Routers

Cisco 800, 1700, 2600, 2800 Series Routers
    12.4

12.4T

Cisco 3700 and 3800 Series Routers
    12.4

12.4T

Cisco AS5x50
    12.4

12.4T

Switches

Cisco Catalyst 2970, 3560 and 3750 Series
    12.2SE

Cisco Catalyst 4500 and 4900 Series Switch
    12.2SG

Cisco Catalyst 6500 Series Switch
    12.2SX

Mid-Range Hardware

Cisco 7200 Series and Cisco 7301 Routers
    12.4

12.4T

12.2SB

Cisco 7304 Router
    12.2SB

Cisco 7500 Series Router
    12.4

12.0S

Cisco 10000 Series Router
    12.2SB

High-End Hardware

Cisco 7600 Series Internet Router
    12.2SR

Cisco 8550 MGX RPM-PR/XF Router
    12.4T

Cisco 12000 Series Router
    IOS-XR, 12.0S

Cisco CRS-1 Carrier Routing System
    IOS-XR

meds Guest

interfacelerınde ve desteledıkelerı protokoller farklı bunların hangısını kullanmak degıl hangısı gerekıyosa ona gore yanı ıhtıyaca gore kullanıcaksın ısın geregı gerkıyosa hepsını kullanırsın yada bı kac modelı. Ayrıca bunların ozellıklerıne aratarak bulabılır ve ne farklılıkları oldugunu ıoslarının nelerı destekledıgını bulabılırsın.

yaman is offline Senior Member

Exclamation Bir Router İle Neler Yapabilrim....

Bak canim kardesim,

Bunlar IOS yane en yeni en son teknolijileri saglayacak sekilde Cisco tarafindan belirli araliklarla ihtiyaca gore gelistirilen programlardir. Meds'in de dedigi gibi once networkun neye ihtiyaci var onu bilmek lazim.

1)kac kulaniciyi destekleyeceksin
    2)kac tane routera ihtiyacin oalacak
    3)WAN'dakin hiz Kapasiten nedir
    4)Trafik (packet) yonledirme gibi ihtiyaclarin olacakmi
    5)Data Cenre diye bilinen networkun servis bolumunun ne gibi ihtiyacalri var, hangi program yazilimlara ne kadar gecikmeye dayanikli yane "roud trip time delay"
    6)VoIP gibi fully unified communication'a ihtiyacin varmi.

Bu yukaridaki sorularin cevaplari hangi routing protokolu kullanacagin konusunda belirleyici faktor oalcaktir. Bensana RIP EIGRP'den iyi diyemem cunki ikiside farkli, OSPF BGP IS-IS, ODR....Ayse teyzesi Farki Fiyati

Daha cok gider bu liste, iste once ne istedigini bilmelisin ona gore Hardware (Router, Switch vesayire) ve Software ISO (12.4T 12.3......)

Yane farz et kenidine bir bilgisyar alacaksin, bu bilgisayrdan ne yapmani istedigine gore, CPU(pentiom Core 2 Duo), Graphics Card ~(128MB, 256MB,512MB...), BUS, Screen size, upgradable parts. ondan sonra dogru bilgisayari alirsin degilmi?
    Yaman

e-mky Guest

yaman gercekden istediğim bilgileri senden aldım fazlasıyla .... tşkler....

şu anda bilgi düzeymin ne seviyede olduğunu bende bilmediğim için router conf dahai yapailecek düzeyde değilim....

network konusunda terminoloji anlamında söylüyorum. kendime bir hedef belirledim önce ilk basamak olan CCNA alıcam ardından CCNPn den farklı olarak CCSP ve CCVP alanında piuyasadaki diğer insanlardan farklı olmak istiyorum....ilk önce konuda actığım başlık konusunda ekleyebileceğn bişeyler varsa bildiklerini benimle sonuna kadar paylaşırsan sevinirim. her zaman öğrenmenin ve mükemmelliyetçiliğin hayatta sonu olmadığına inanıyorum tşkler...

+ Reply to Thread

Bookmarks