eigrp de mask yazmama
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Reply to Thread
Results 1 to 2 of 2
eigrp de mask yazmama

Merhaba arkadaşlar ccna için hazırlanıyorum. lab sorularından birini çözerken kafam karıştı. topoloji şu şekilde; [IMG] [/IMG] her tarafta 60 lı networkler var, mask leri 255.255.255.252 olduğu için farklı networkler b

bkys is offline Junior Member

Default eigrp de mask yazmama

Merhaba arkadaşlar ccna için hazırlanıyorum. lab sorularından birini çözerken kafam karıştı. topoloji şu şekilde;

[IMG][/IMG]

her tarafta 60 lı networkler var, mask leri 255.255.255.252 olduğu için farklı networkler b konuda sıkıntım yok.

ama router lar arası eigrp konfigürasyonu yaparken

[IMG][/IMG]

mask yazmadan yapmış.

mesela alt taraftaki D hostu sol taraftaki A hosyuna ulaşmak istiyor. R1 üzerinden geçerken R1 "benim sağımda da solumda da 192.168.60.0 network var " diyecek sola gideceğini nereden bilecek ?

yardımcı olursanız sevinirim..

AcLMasteR is offline Administrator

sizin orada network diye girdiğiniz keyword aslında karşı tarafa benim sağımda solumda 192.168.60.0 network ü var demek değildir !

router e senin üzerinde x.x.x.x network ü ne dahil olan interface üzerinden gerekli eigrp bilgilerini gönder ve ayrıca bu interface lerin network bilgilerini de gönder demektir.

mesela router üzerinde 3 adet interface olsun ;

10.0.0.1 / 30, 10.0.0.5/30, 10.0.0.9/30 IP lerine sahip olsunlar. siz burada bu interfaceleri ilgili eigrp AS ine katılmasını istiyorsanız 3 satırda yazmak yerine 10.0.0.0 0.0.0.255 olarak yazarsınız.

route seçimi konusunda da daha specifik olan route un daha specifik olmayana karşı üstünlüğü bulunur, sizin dediğinize göre de /30 lu prefixler mevcut bu şekilde nereye gideceğini bulacaktır.
    The day that never comes

+ Reply to Thread

Bookmarks