CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 2 sonuçtan 1 ile 2 arasındakiler gösteriliyor.
eigrp de mask yazmama

Merhaba arkadaşlar ccna için hazırlanıyorum. lab sorularından birini çözerken kafam karıştı. topoloji şu şekilde; [IMG] [/IMG] her tarafta 60 lı networkler var, mask leri 255.255.255.252 olduğu için farklı networkler b

bkys isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member bkys is on a distinguished road

Standart eigrp de mask yazmama

Merhaba arkadaşlar ccna için hazırlanıyorum. lab sorularından birini çözerken kafam karıştı. topoloji şu şekilde;

[IMG][/IMG]

her tarafta 60 lı networkler var, mask leri 255.255.255.252 olduğu için farklı networkler b konuda sıkıntım yok.

ama router lar arası eigrp konfigürasyonu yaparken

[IMG][/IMG]

mask yazmadan yapmış.

mesela alt taraftaki D hostu sol taraftaki A hosyuna ulaşmak istiyor. R1 üzerinden geçerken R1 "benim sağımda da solumda da 192.168.60.0 network var " diyecek sola gideceğini nereden bilecek ?

yardımcı olursanız sevinirim..

AcLMasteR isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator AcLMasteR will become famous soon enoughAcLMasteR will become famous soon enough

sizin orada network diye girdiğiniz keyword aslında karşı tarafa benim sağımda solumda 192.168.60.0 network ü var demek değildir !

router e senin üzerinde x.x.x.x network ü ne dahil olan interface üzerinden gerekli eigrp bilgilerini gönder ve ayrıca bu interface lerin network bilgilerini de gönder demektir.

mesela router üzerinde 3 adet interface olsun ;

10.0.0.1 / 30, 10.0.0.5/30, 10.0.0.9/30 IP lerine sahip olsunlar. siz burada bu interfaceleri ilgili eigrp AS ine katılmasını istiyorsanız 3 satırda yazmak yerine 10.0.0.0 0.0.0.255 olarak yazarsınız.

route seçimi konusunda da daha specifik olan route un daha specifik olmayana karşı üstünlüğü bulunur, sizin dediğinize göre de /30 lu prefixler mevcut bu şekilde nereye gideceğini bulacaktır.
    The day that never comes

+ Konuyu Cevapla