OSPF Designated Router
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.
OSPF Designated Router

Arkadaşlar CCNA'e hazırlanıyorum. Packet Tracer üzerinde OSPF Config. çalışırken birşey kafamı karıştırdı...uzatmadan konuya gireceğim.. ( Gerçi konu CCNP konusu..) Topolojimde bir LAN'ım var.. Aynı LAN'ın içerisinde 3 Router'ım var.. Şimdi..

Burak1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart OSPF Designated Router

Arkadaşlar CCNA'e hazırlanıyorum. Packet Tracer üzerinde OSPF Config. çalışırken birşey kafamı karıştırdı...uzatmadan konuya gireceğim.. ( Gerçi konu CCNP konusu..)

Topolojimde bir LAN'ım var.. Aynı LAN'ın içerisinde 3 Router'ım var..

Şimdi.. "Designated Router" ve "Backup Designated Router" seçilirken öncelikle Routerların "Priority" değerlerine bakılıyor, ki default olarak hepsi "1" . Buna dokunmadım.
    Bu durumda "Router-ID" lere bakılacak ve Router-ID 'si en yüksek olan DR olacak.. İkinci en yüksek BDR olacak.. Sonuncu da DROTHER olarak kalacak.. Doğrumu ? Peki..

Router-ID leri kendim manuel olarak konfigüre ettim. Sırasıyla:

R1 = 1.1.1.1
    R2 = 2.2.2.2
    R3 = 3.3.3.3

yaptım..

Sonuç:

R1= DR
    R2= BDR
    R3= DROTHER

oldu...

Tam tersi olması gerekmiyormu ? Yani, Router-ID: 3.3.3.3 , Router-ID: 1.1.1.1 'den büyük değilmi ????? (3.3.3.3 > 1.1.1.1) ????

Nexus isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator - Founder

Merhaba RID değerlerini girdikten sonra cihazlarda OSPF processlerini clear etmen gerekmekte. Bunu yaptığında R3 DR olacaktır. Tabi her şey tarif ettiğin şekilde ise.
    “Bir kez kaçar uçurtman, sonra gökyüzüne küser insan…”

Alıntı Nexus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba RID değerlerini girdikten sonra cihazlarda OSPF processlerini clear etmen gerekmekte. Bunu yaptığında R3 DR olacaktır. Tabi her şey tarif ettiğin şekilde ise.
    Hocam,önce bütün Routerlarda RID değerlerini girip ondan sonra "network" komutunu girdim zaten..buna rağmen öyle oldu.. ama sonra kayıt edip PT'dan çıktım tekrar girince düzeldi..dediğiniz gibi clear process atınca da düzeliyor..ama sonra bi ara bi bakıyorum durup dururken ortadaki Router (R2) DR olmuş.. packet tracer bug a giriyor sanırım ara sıra..yani netice itibarı ile bende bir bilgi yanlışlığı söz konusu değilmiş..bundan emin oldum. Teşekkür ederim cevabınız için. Sağolun.

Nexus isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator - Founder

Packet tracer her zaman dogru lab ortami olmayabilir. Diger emulatorlerde calisman senin icin daha saglikli olur.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    “Bir kez kaçar uçurtman, sonra gökyüzüne küser insan…”

Alıntı Nexus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Packet tracer her zaman dogru lab ortami olmayabilir. Diger emulatorlerde calisman senin icin daha saglikli olur.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Haklısın hocam, zaten Packet Tracer'da özellikle Routing konusunda eksikler görüyorum..mesela FHRP protokollerinden bir tek HSRP çalışıyor..VRRP ve GLBP yok..Yada mesela sıfırdan bir Router'ı alıp Frame Relay Switch olarak konfigüre edemiyorsun..hazır Bulut Icon'unu kullanarak DLCI'leri birbirine bağlıyorsun sadece Switching için Packet Tracer, Routing için GNS3 daha iyi demişti bir arkadaş...ben şimdilik böyle devam edicem..konuları bitirmek üzereyim..bütün konular bitsin uygulamalı bir genel tekrar çalışması yapıcam zaten..ozaman diğer emulatorlere de el atıcam. Sağolun tekrar.

+ Konuyu Cevapla