Multicast Routing Hk.
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.
Multicast Routing Hk.

Merhaba, Multicast yayın yapan bir cihazdan (Linux gentoo server) gelen veriyi hem lokal router'da hem de merkezdeki router'da show ip mroute komutuyla görmekteyim. Fakat merkezdeki routerın başka bir interface ine

miyendizbeg isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Exclamation Multicast Routing Hk.

Merhaba,

Multicast yayın yapan bir cihazdan (Linux gentoo server) gelen veriyi hem lokal router'da hem de merkezdeki router'da show ip mroute komutuyla görmekteyim. Fakat merkezdeki routerın başka bir interface ine bağlı Linux pc üzerinden tcpdump (dinleme) yaptığım zaman bu multicast ip yi göremiyorum.
    1. Her iki, routerimda da ip pim dense-mode aktif olarak çalışlıyor.
    2. Her 2 routerimda da show ip mroute dediğim zaman 239.255.0.3 multicast ip den yayın geldiğini gözlemliyorum.
    3. Multicast yayının yapıldığı serverda TTL değerlerini kontrol ettim, yani ttl in düşük olmasında dolayı router in multicast yayını drop etme şansı yok.
    4. merkezdeki router' a baplu linux pc den lokalde multicast yayın yapan servera ping & ssh erişimim mevcut.

Bu durumda nereleri kontrol etmem gerekir ? merkezdeki router multicast yayını neden Linux pc ye iletmiyor olabilir ?

root isimli Üye şimdilik offline konumundadır Moderator

Merhaba,

sorunu tam olarak anlamadım. Gentoo bir Linux distro var ve Multicast yayın yapıyor, merkezde bir router ve uzakta bir router bu multicast yayınıu taşıyor ve uzakta Linux PC taktığınızda multicast trafiği göremeyip join olamıyorsunuz doğru mu?

Sorun Linux olabilir. Server side Linux veya client side Linux olabilir. Merkez Router ve Uzak router arasındaki bir hop noktasında da taşınmıyor olabilir. Bu nedenle multicast yayın yapan Linux'tan traceroute çıktısını, geçtiği hop'lardan config çıktısını, Gentoo makinede CONFIG_IP_MULTICAST enable olup olmadığını (kernel .config dosyasında olacak), netstat -g çıktısını (her iki linux'ta) ve ifconfig ağkartıadresi -multicast çıktısını iletirseniz detaylı inceleyebiliriz.

Kolay gelsin.

Tekrardan merhaba,

Öncelikler teşekkürler. Merkezde benim ofisimde bir tane router var. Ayrıca uzak lokasyonda bir tane linux gentoo server ve o servera bağlı router var (veriyi merkeze yönlendirmesi için). Linux server multicast yayını 239.255.0.3 adresinden yapıyor. Uzak lokasyondaki routerda ve ofisteki routerda show ip mroute dediğim zaman ikisinde de 239.255.0.3 adresinden yayın aldığını gözlemliyorum..

Sorunum ise ofisteki routera bağlı Linux PC 'de o multicast adresinden gelen veriyi göremiyorum. Ofisteki routera başka multicast adreslerden de veri geliyor ve o yayınları Linux pc de görüyorum. Sadece 239.255.0.3 adresinden gelen yayını göremiyorum.

Ayrıca uzak lokasyona kendim gidip servera direk linux bir PC bağladığımda multicast yayını görebiliyorum.

ydev isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

multicast routing yapmıyor olabilir config detayını ve devrelerin layer 2 mi 3 mü çalıştığını bilmediğim için
    mpls devreler ise servis sağlayıcın ile görüşüp multicast routing protokollerini açtırabilirsin

multicast protokolleri açık, uyarı için teşekkürler.. araştırmalarım sonucu linux serverin yazılımında birkaç değişiklik yapmam gerektiğini öğrendim ve değiştirdim.. şşöyle açıklayayım, remote lokasyondaki linux server eth0 ip: 10.18.22.153 multicast ip ise 239.255.0.3
    Merkezdeki Router a bağlı pc den tfpdımp yaptığım zaman ise 239.255.0.3 ip sini görmem gerekirken aşağıdaki gibi bir çıktı alıyorum
    IP (tos 0xc0, ttl 1, id 63022, offset 0, flags [none], proto PIM (103), length 58)
    Hello , cksum 0x8e91 (correct)
    Hold time option (1) , length 2, value: 1s
    0x0000: 0001
    Generation ID option (20), length 4, value 0x713ae0f9
    0x0000: 713a e0f9
    DR priority option (19), length 4, value 1
    0x0000: 0000 0001
    State refresh capability option (21), length 4, value: v1
    0x0000: 0100 0000
    Unknown option (65004), length 0, value

Routerda ospf protokolu çalışıyor acaba ondan mı bu multicast ip de hello paketi görüyorum

Sorunu çözdüm, sorun server in sadece belli bir ip ye yayın yapmasından kaynaklanıyormuş. Linux serverda yapılan düzeltmelerden sonra yayını almaya başladım. Teşekkürler.

+ Konuyu Cevapla