IP Adresi Sınıfları (A, B, C Class IP) Nedir
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 9 sonuçtan 1 ile 9 arasındakiler gösteriliyor.
IP Adresi Sınıfları (A, B, C Class IP) Nedir

IP ADRESLERİ Ağ üzerinde olupta iletişimde bulunan her sistemin bir ıp adresi olması gerekir.IP adresleri sistemlerin ağ üzerindeki kimlikleridir.IP adresleri 32 bitlik birer sayıdırlar ve yazımları ve gösterimleri kolay olsun

 1. #1
  latecollision Guest

  Arrow IP Adresi Sınıfları (A, B, C Class IP) Nedir

  IP ADRESLERİ
  Ağ üzerinde olupta iletişimde bulunan her sistemin bir ıp adresi olması gerekir.IP adresleri sistemlerin ağ üzerindeki kimlikleridir.IP adresleri 32 bitlik birer sayıdırlar ve yazımları ve gösterimleri kolay olsun diye de 8 bitlik dört parçaya bölünmüşlerdir.

  Her bir parça 0 ile 255 arasında bir sayı olabilir ve birbirinden 192.168.16.1,172.168.1.1 adreslerinde görüldüğü gibi aralarına nokta koyularak ayrılırlar.Network teki cihaz hangi ağa sahip olduğunu anlamak için subnet musk degerini kullanır. IP adresi ile subnet mask değerini lojik AND işlemine tabii tutarak kendi Network ID’sini bulur. Her bir IP adres sınıfı için bu subnet mask değeri farklıdır.IP adresleri 5 sınıfa ayrılırlar;

  1.) A Sınıfı Adresler:
  IP adresindeki ilk oktet 0 ile 127 arasındadır ve varsayılan subnet mask ise 255.0.0.0 ‘dır. A sınıfı IP adreslerinde ilk oktet network ID’yi diğer üç oktet ise host ID’yi gösterir. Burada ilk oktet’in 0 ve 127 olma durumları özel durumlardır ve network’te kullanılmazlar. Örneğin 127.0.0.1 yerel loopback adresidir. Dolayısıyla A sınıfı IP adresi kullanılabilecek ağ sayısı 126’dır. A sınıfı IP adresine sahip bir ağda tanımlanabilecek host sayısı ise şu formülle hesaplanır; 224 – 2 . Bu işlemin sonucu olarakta 16.777.214 adet host olabilir. Peki burada kullandığımız 24 nereden geldi? A sınıfı adreste host’u tanımlamak için son üç oktet (sekizli) kullanılıyordu. Yani toplam 24 bit’i host tanımlamak için kullanabiliyoruz. Bu bitler ya 0 ya da 1 olmak zorunda. Bu yüzden birbirinden farklı kaç kombinasyon olacağını 224 ile bulabiliriz. Bu sayıdan 2 çıkarmamızın nedeni ise bu 24 bit’in hepsinin 0 veya 1 olmasının özel bir anlamı olduğu ve herhangi bir host’a IP adresi olarak verilemediği içindir. Örnek bir A sınıfı IP adresi 49.19.22.156 olarak verilebilir. Burada 49 bu IP adresinin ait olduğu ağın ID’sini 19.22.56 ise bu IP adresine sahip host’un host ID’sini gösterir.

  2.) B Sınıfı Adresler: IP adresindeki ilk oktet 128 ile 191 arasındadır ve kullanılan subnet mask ise 255.255.0.0 ‘dır. Bu da demektir ki bu tür bir IP adresinde ilk iki oklet Network ID’sini, diğer iki oklet ise Host ID’yi gösterir. B sınıfı IP adresinin kullanılabileceği ağ sayısı 16.384 ve her bir ağda kullanılabilecek host sayısı ise 65.534’dür. Örnek bir B sınıfı IP adresi 160.75.10.110.olarak verilebilir.

  3.) C Sınıfı Adresler: IP adresindeki ilk oktet’in değeri 192 ile 223 arasında olabilir ve varsayılan subnet mask değeri ise 255.255.255.0 ‘dır. Yani bu tür bir IP adresinde ilk üç oktet Network ID’yi son oktet ise Host ID’yi belirtir. Örneğin 192.168.10.101 IP adresini inceleyelim. Bu IP adresi C sınıfı bir IP adresidir. Bunu ilk oktetin değerine bakarak anladık. Bu IP adresinin ait olduğu ağın ID’si ise 192.168.10’dur. Bu IP adresine sahip cihazın host numarası ise 101’dir. C sınıfı IP adreslerinin kullanılabileceği ağ sayısı 2.097.152 ve bu ağların herbirinde tanımlanabilecek host sayısı ise 254’dür.

  4.)D Sınıfı Adresler: Multicast yayını için kullanılan ıp lerdir.

  5.)E Sınıfı Adresler:Bilimsel çalışmalarda kullanılan ıp lerdir.

 2. #2
  ferdikilic isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  6

  Standart

  döküman için ç.ok teşekkür ederim.Şimdi daha çok anlıyorum niçin abc die sınıflandırdıklarını.İş subnette bitiyor birazda galiba yada birazdan daha fazla?.C sınıfı bir ip a sınıfı bi mask verir isek c sınıfı ip a sınıfı ip gibi mi çalışır?Bir anlamı kalırmı?

 3. #3
  passions isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar
  16

  Standart

  Sanırım senın verdiğin ip local ip olarak alınacagı için c sınıfı ip gibi çalışmaz.
  Bu ip ler dünyada duydugum kadarı ile global olan bir firma tarafından takibi ve paylaşımı yapılmakta .

 4. #4
  Serhatx isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  78

  Standart

  Sağolun.Pekiştirmiş Oldum

 5. #5
  Kruager Guest

  Standart

  Ferdi arkadaşım,

  Hostlar ip adresleri ile Subnet maskları kendi içlerinde bir takım işlemlerden geçirerek (AND ve OR işlemleri) adı geçen segment için network adresi (segmentin ilk IP adresidir) ve Broadcast adresini (Segmentin son IP adresidir) bulurlar ve bu IP lere göre haberleşecekleri segmeti anlarlar. Dolayısı ile localde sen C class bir ip grubuna A class bir subnet verirsen adreslendirme verdiğin Subnet'e göre yapılacaktır. Ama oluşturduğun segment clasless bir segment olacaktır.

  Saygılar

 6. #6
  emre öner isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Mesajlar
  1

  Standart

  tşkrlr paylaşımınız için

 7. #7
  my_akif Guest

  Standart

  teşekkürler

 8. #8
  vurgun Guest

  Standart

  ip v6 bekliyoruz)))))))

 9. #9
  xlvlaqulvlx Guest

  Standart

  paylaşımın için teşekürler oktet nedir diye geziniyordum. okuyunca anladım neyin nesiymiş teşekürler.

+ Konuyu Cevapla

Bu Konuyu Paylaşın !

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok