OSI Referans Modeli
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.
OSI Referans Modeli

OSI Referans Modeli Bilgisayar ağları kullanılmaya başlandığı ilk zamanlarda sadece aynı üreticinin ürettiği cihazlar birbirleriyle iletişim kurabiliyordu. Bu da şirketleri tüm cihazlarını sadece bir üreticiden almalarını zorunlu kılıyordu. 1970’lerin sonlarına

 1. #1
  root Guest

  Arrow OSI Referans Modeli

  OSI Referans Modeli

  Bilgisayar ağları kullanılmaya başlandığı ilk zamanlarda sadece aynı üreticinin ürettiği cihazlar birbirleriyle iletişim kurabiliyordu. Bu da şirketleri tüm cihazlarını sadece bir üreticiden almalarını zorunlu kılıyordu. 1970’lerin sonlarına doğru ISO (International Organization for Standardization) tarafında, OSI (Open System Interconnection) modeli tanımlanarak bu kısıtlamanın önüne geçildi. Böylece farklı üreticilerden alınan cihazlar aynı ağ ortamında birbirleriyle haberleşebileceklerdi.

  OSI Referans Modeli 7 katman (layer)’dan oluşmuştur. Bu katmanlar sırasıyla;
  • Application
  • Presentation
  • Session
  • Transport
  • Network
  • Data Link
  • Physical


  Şimdi bu katmanları teker teker ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.
  a ) Application Layer (Uygulama Katmanı):
  Kullanıcı tarafından çalıştırılan tüm uygulamalar bu katmanda tanımlıdırlar. Bu katmanda çalışan uygulamalara örnek olarak, FTP (File Transfer Protocol), SNMP (Simple Network Management Protocol), e-mail uygulamalarını verebiliriz.

  b ) Presentation Layer (Sunuş Katmanı):
  Bu katman adını amacından almıştır. Yani bu katman verileri uygulama katmanına sunarken veri üzerinde bir kodlama ve dönüştürme işlemlerini yapar. Ayrıca bu katmanda veriyi sıkıştırma/açma, şifreleme/şifre çözme, EBCDIC’dan ASCII’ye veya tam tersi yönde bir dönüşüm işlemlerini de yerine getirir. Bu katmanda tanımlanan bazı standartlar ise şunlardır;PICT ,TIFF ,JPEG ,MIDI ,MPEG.

  c ) Session Layer (Oturum Katmanı):
  İletişimde bulunacak iki nokta arasındaki oturumun kurulması, yönetilmesi ve sonlandırılmasını sağlar. Bu katmanda çalışan protokollere örnek olarak NFS (Network File System), SQL (Structured Query Language), RPC (Revate Procedure Call), ASP (AppleTalk Session Protocol) ,DNA SCP (Digital Network Arcitecture Session Control Protocol) ve X Window verilebilir.

  d ) Transport Layer (İletişim Katmanı):
  Bu katman iki düğüm arasında mantıksal bir bağlantının kurulmasını sağlar. Ayrıca üst katmandan aldığı verileri segment’lere bölerek bir alt katmana iletir ve bir üst katmana bu segment’leri birleştirerek sunar. Bu katman aynı zamanda akış kontrolü (flow control) kullanarak karşı tarafa gönderilen verinin yerine ulaşıp ulaşmadığını kontrol eder. Karşı tarafa gönderilen segment’lerin karşı tarafta gönderenin gönderdiği sırayla birleştirilmesi işinden de bu katman sorumludur.


  e ) Network Layer (Ağ Katmanı) :
  Bu katman , veri paketlerinin ağ adreslerini kullanarak bu paketleri uygun ağlara yönlendirme işini yapar. Yönlendiriciler (Router) bu katmanda tanımlıdırlar. Bu katmanda iletilen veri blokları paket olarak adlandırılır. Bu katmanda tanımlanan protokollere örnek olarak IP ve IPX verilebilir. Bu katmandaki yönlendirme işlemleri ise yönlendirme protokolleri kullanılarak gerçekleştirilir. Yönlendirme protokollerine örnek olarak RIP,IGRP,OSPF ve EIGRP verilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da yönlendirme protokolleri ile yönlendirilebilir protokollerin farklı şeyler olduğudur. Bu katmanda kullanılan yönlendirme protokollerinin görevi ,yönlendirilecek paketin hedef’e ulaşabilmesi için geçmesi gereken yolun hangisinin en uygun olduğunu belirlemektir. Yönlendirme işlemi yukarıda bahsettiğimiz yönlendirme protokollerini kullanarak dinamik bir şekilde yapılabileceği gibi ,yönlendiricilerin üzerinde bulunan yönlendirme tablolarına statik olarak kayıt girilerek de paketlerin yönlendirilmesi gerçekleştirilebilir.

  f ) Data Link Layer (Veri Bağı Katmanı):
  Network katmanından aldığı veri paketlerine hata kontrol bitlerini ekleyerek çerçeve (frame) halinde fiziksel katmana iletme işinden sorumludur. Ayrıca iletilen çerçevenin doğru mu yoksa yanlış mı iletildiğini kontrol eder ,eğer çerçeve hatalı iletilmişse çerçevenin yeniden gönderilmesini sağlamak da bu katmanın sorumluluğundadır. Bu katmanda ,iletilen çerçevenin hatalı olup olmadığını anlamak için CRC ( Cyclic Redundancy Check) yöntemi kullanılır. Switch’ler ve Bridge’ler bu katmanda tanımlıdırlar.

  g ) Physical Layer (Fiziksel Katman):
  Verilerin fiziksel olarak gönderilmesi ve alınmasından sorumlu katmandır. Hub’lar fiziksel katmanda tanımlıdırlar.Bu katmanda tanımlanan standartlar taşınan verinin içeriğiyle ilgilenmezler. Daha çok işaretin şekli ,fiziksel katmanda kullanılacak konnektör türü , kablo türü gibi elektiriksel ve mekanik özelliklerle ilgilenir. Örneğin V.24 ,V.35, RJ45 ,RS-422A standartları fiziksel katmanda tanımlıdırlar

 2. #2
  my_akif Guest

  Standart

  helal sana be kardeş bende bunu arıyodum saol ya

 3. #3
  velikadirkozan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Mesajlar
  10

  Standart

  ellerine sağlık .

 4. #4
  witurk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesajlar
  28

  Standart

  Çok güzel bir yazı olmuş.Klavyene saglık.

  OSI ile TCP/IP modelleri arasında ne fark vardır.İkisi kendi aralarıda çalışabilir mi?


 5. #5
  AcLMasteR isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu yer
  Ankara
  Mesajlar
  1,195

  Standart

  OSI < ------------- >TCP/IP

  Application
  Presentation <--------->Application
  Session
  --------------------------------------------------------
  Transport <------------>Transport
  --------------------------------------------------------
  Network <-------------> Internetwork
  --------------------------------------------------------
  DataLink
  Physical <--------------->Network Access
  --------------------------------------------------------

  Aynı bölümlerde aynı işlevler ve protocoller tanımlanmıştır..
  Konu AcLMasteR tarafından (07.03.2008 Saat 17:34 ) değiştirilmiştir.
  The day that never comes

 6. #6
  volkanoklar isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Bulunduğu yer
  glasgow
  Mesajlar
  5

  Standart

  OSI ile TCP/IP arasindaki fark OSI ogrencilerin daha kolayca anlayabilmesi icin gelistirilmis daha detayli bir uygulama sekli olup TCP/IP den pek farki yoktur.Dikkat ederseniz TCP/IP ilk katmani olan Application OSI modelinin 7.6.5 inci katmanlarini tek katmanda toplar.TCP/IP 3.katmani olan Transport OSI modelinin 4. katmani Tranport ile aynidir.. TCP/IP nin 2, katmani olan Internet OSI modelinin 3 . katmani olan Network ile aynidir..Son olarak OSI modelinin 1 ve 2.katmani olan Data Link ve Physicall TCP/IP nin ilk katmani olan Network Access katmaniyla ayni gorevi ustlenir.Umarim yardimim dokunmustur ilgilenen arkadaslara
  Konu volkanoklar tarafından (07.03.2008 Saat 17:37 ) değiştirilmiştir.

 7. #7
  vursavus isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Bulunduğu yer
  Adana
  Mesajlar
  12

  Standart

  teşekkürler..

+ Konuyu Cevapla

Bu Konuyu Paylaşın !

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok