Allied Telesis Switch, VLAN VTP Trunk - Sayfa 3
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 3 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 123
Toplam 25 sonuçtan 21 ile 25 arasındakiler gösteriliyor.
Allied Telesis Switch, VLAN VTP Trunk

dot1q olmama gibi bir şansı yok hocam. Eğer Trunk yapıyorsa 802.1q vardır. Trunk üzerinde Cisco tarafında native vlan ve allowed vlan vardır, AT üzerinde tagged untagged vardır, sadece komutları farklıdır.

Z_THE_TURK isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

dot1q olmama gibi bir şansı yok hocam. Eğer Trunk yapıyorsa 802.1q vardır. Trunk üzerinde Cisco tarafında native vlan ve allowed vlan vardır, AT üzerinde tagged untagged vardır, sadece komutları farklıdır. Şu anda AT bir sw'e ulaşma şansım yok maalesef, bildiğiniz bir simülatör ya da emülatör varsa kurcalayabilirim.

uasan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Doğru söylüyorsunuz dot1q var mış. Ancak cisco gibi başka bir encaptulation olmadığından öyle bir komut yokmuş. LACP ciscodaki trunk ın eşdeğeri imiş. Ancak sadece tag untag kullanarak işi halletmeye çalışıyorum. Simülatör yok galiba. Ancak bitirince hata yaptığım kısımlardan bahsedeceğim.

Z_THE_TURK isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Güzel çalışma oldu, devamını bekleyeceğim

uasan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Problem çözüldü. Tüm sorun şu kodla düzeliyor.

"no spanning-tree-protocol mode rstp enable"

default olarak enable olmakta. Kapatınca çalıştı.

Güzel bir çalışma oldu. Şimdi sıra PBR ve ADSL routing işlemleri.

emraher isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Arrow Ping Atamıyorum

Hocam merhaba, bizde de L3 AT- 8748xL modem Sw var benimde sıkıntım pinglememesinden yana ancak çözemedim önerileriniz olursa sevinirim. Şimdi olayı ve yapıyı sizlere şöyle açıklayayım.
    1- Cisco 3600 router var= üzerinde ip dhcp pool lar yanımlı ip dağıtıyor, ve üstünde 2 adet fastEthernet var

2- fe0/0 -'a bir Sw bağlı diğer fe1/0'ada başka bir sw bağlı iki swde AT- 8748xL

Şidmi her iki sw üzerindede 2 şer adet vlan tanımlı routerda oluşturduğum dhcp poollara göre pcler ip alıyor , pcler default gatewayi pingliyor, ancak birbirlerine ping atmıyorlar , firewall pclerin işletim sistemi üzerinde kapalı virüs programıda yok .

Hocam bu arada bu AT Swlerin iki farklı türü varmış biri plus olan diğeride bendeki bendeki cisco yapılandırma komutlarından farklı ancak sizinkisi sanırım plus cünkü cisco komutlarına benziyor.

Lütfen bu sorunla alakalı bilginiz varsa benimle paylaşın.

+ Konuyu Cevapla