Cisco Gigabit (Gbit) Switch - Ring Topoloji
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.
Cisco Gigabit (Gbit) Switch - Ring Topoloji

Merhaba arkadaşlarr 16 tane Cisco Gigabit Switchim var bu sistemde IP telefon serverlar 170 kamera kayıt cihazı falan resme bakarsanız doğru bir yöntem mi bana yardımcı olabilirmisiniz network diagram version

sinanPass3401 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart Cisco Gigabit (Gbit) Switch - Ring Topoloji

Merhaba arkadaşlarr 16 tane Cisco Gigabit Switchim var bu sistemde IP telefon serverlar 170 kamera kayıt cihazı falan resme bakarsanız doğru bir yöntem mi bana yardımcı olabilirmisiniz

network diagram version 1.0.jpg

GhoSt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Selamlar,

Bu şekilde bir yapıda ring topoloji yaparsanız çok fazla performans kaybı yaşanır , bir kullanıcı internete çıkmak istediğinde 5-6 switch üzerinden atlıyor ve yoğun trafikte problem yaratır , bu gibi yapılarda bir toplanma noktası olarak omurga switch kullanılır , bu switch üzerinden diğer switchlere bağlantı yapılır , yani son kullanıcı bir kenar birde omurga switch üzerinden geçiş yapar , tabi kablolama yapısı yada binanın durumunu bilemiyoruz
    Mr.google knows everything , ask to him...

arkadaşım haklısın bunun bende farkındayım omurga switch olarak kullanmam geren şemayı yapamıyorum basit anlamda ring kullanmalıyım yalnız resimde hangisini omurga yapıp nasıl düzenlemeliyim yardımcı olurmusunuz

GhoSt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Switch in modelinden çok kablolama önemli , kenar noktaların hepsinden merkeze kablo geliyor mu ?
    Mr.google knows everything , ask to him...

kenar switchlerde ıp cameralar var bunlar teknik ofisteki bilgisayardan izlenecek teknik ofiste 2 tane layer 3 switch var ring yaptığım için switchlere atlama verdim merkeze vermedim merkezden girdi ve çıktı yaptım kenar switchler merkeze uzak mesafelerde 180 200 metre

trunkmode isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

Ghostunda belirttiği gibi Dizayn hatası var , kenar Switchleri direk olarak Layer3 Switchlere oradanda Gatewaye bağlarsanız daha verimli bir Network olur.
    Mümkünse bu şekilde yapın , değilse giga portlarınız varsa uplink olarak onları kullanın.

Çok teşekkürler arkadaşlar güzel aktarımlarınız ile şekillendirdim birde bu networkün band genişliği kapasitesini hesaplama formülleri nedir nasıl yapılır bununla ilgili yardımcı olabilirmisiniz

trunkmode isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

Ip telefonlar için voice vlanlar oluşturup QoS yaparsanız daha verimli olacaktır.

+ Konuyu Cevapla