Routing Protokol Seçimi, (RIP, EIGRP, OSPF, BGP)
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
Routing Protokol Seçimi, (RIP, EIGRP, OSPF, BGP)

Merhaba, ripv2,egrp,ospf gibi routing protokolerden hangisini nerde kullanacağımıza nasıl karar veriyoruz.Bunun seçimini yaparken nelere dikkat ediyoruz.Mesela çok noktalı bir şirket yapısında şubeler ile merkez arasındaki heberleşmeyi en iyi hangisi sağlar,en

ping isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart Routing Protokol Seçimi, (RIP, EIGRP, OSPF, BGP)

Merhaba,
    ripv2,egrp,ospf gibi routing protokolerden hangisini nerde kullanacağımıza nasıl karar veriyoruz.Bunun seçimini yaparken nelere dikkat ediyoruz.Mesela çok noktalı bir şirket yapısında şubeler ile merkez arasındaki heberleşmeyi en iyi hangisi sağlar,en az işlemci yükünü hangisi harcar,en az trafik yükünü hangisi oluşturur.Bu konularda biraz bilgi verebilirseniz sevinirim

GhoSt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Küçük bir yapı varsa mesela 3-4 tane router en iyisi statik kullanmaktır , boş yere routing protokollerinin oluşturacağı trafik ve process le uğraştırmassın cihazı

RIP => 15 tane router a kadar destekliyor,adım sayısına göre yol haritası çizer yani 2 farklı yol seçeneği var diyelim bir tarafın bant genişliği yüksek olsun fakat hedefe 6 adımda gidiyor , diğer taraf 5 adımda gidiyorsa , 5 adımda gittiği yolu seçer, farklı bant genişliklerinde rip i kullanmak anlamsız olur

EIGRP => Cisco ya özel bir protokol yani tüm cihazların cisco olması lazım , en önemli avantajı hedefe giden yedek yolu belirlemesidir , kullanılan link lerden birinde problem çıktığında hemen diğerini devreye sokar , ayrıca routing bilgilerini özetleyerek taşınan bilgi paketlerini küçültebilirsin ve bant genişliğini daha az kullanmış olursun

OSPF => Endüstri standartıdır , farklı alanlara bölümleyebilirsin yapını , stub area yani tampon alan ları kullanarak kenar alanlardaki router lara sadece nereden dışarı çıkıcakları bilgisini verip routing bilgilerinin paketlerinin el değişmesine gerek kalmaz

Biraz üstün körü anlatım oldu ancak bu protokoller çok detaylıdır , dökümanları karıştırırsanız daha iyi fikir sahibi olabilirsiniz
    Konu GhoSt tarafından (17.05.2009 Saat 10:04 ) değiştirilmiştir.
    Mr.google knows everything , ask to him...

sith isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Ayrıca OSPF cisco ve non-cisco olan yapılarda kullanılabilir. Cihazların farklı marka olabilir yani. Ve tabi bir lisans gerektirir. Ucuzda değildir.

dayt Guest

Alıntı GhoSt84 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Küçük bir yapı varsa mesela 3-4 tane router en iyisi statik kullanmaktır , boş yere routing protokollerinin oluşturacağı trafik ve process le uğraştırmassın cihazı

RIP => 15 tane router a kadar destekliyor,adım sayısına göre yol haritası çizer yani 2 farklı yol seçeneği var diyelim bir tarafın bant genişliği yüksek olsun fakat hedefe 6 adımda gidiyor , diğer taraf 5 adımda gidiyorsa , 5 adımda gittiği yolu seçer, farklı bant genişliklerinde rip i kullanmak anlamsız olur

EIGRP => Cisco ya özel bir protokol yani tüm cihazların cisco olması lazım , en önemli avantajı hedefe giden yedek yolu belirlemesidir , kullanılan link lerden birinde problem çıktığında hemen diğerini devreye sokar , ayrıca routing bilgilerini özetleyerek taşınan bilgi paketlerini küçültebilirsin ve bant genişliğini daha az kullanmış olursun

OSPF => Endüstri standartıdır , farklı alanlara bölümleyebilirsin yapını , stub area yani tampon alan ları kullanarak kenar alanlardaki router lara sadece nereden dışarı çıkıcakları bilgisini verip routing bilgilerinin paketlerinin el değişmesine gerek kalmaz

Biraz üstün körü anlatım oldu ancak bu protokoller çok detaylıdır , dökümanları karıştırırsanız daha iyi fikir sahibi olabilirsiniz
    güzel açıklama

rmurat17 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Alıntı sith Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ayrıca OSPF cisco ve non-cisco olan yapılarda kullanılabilir. Cihazların farklı marka olabilir yani. Ve tabi bir lisans gerektirir. Ucuzda değildir.

burada kullanılan lisans neyin lisansıdır...
    şu anda 150 adet hub router ve 5 tane de Spoke routerda Ospf kullanıyorum ve herhangi bir lisansta gerekmiyor.

ping isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Açıklamalar için teşekkürler arkadaşlar

Alıntı rmurat17 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    burada kullanılan lisans neyin lisansıdır...
    şu anda 150 adet hub router ve 5 tane de Spoke routerda Ospf kullanıyorum ve herhangi bir lisansta gerekmiyor.
    Bazı marka router larda birçok şey için extra lisans almak gerekiyor (firewall lisansı yada protokoller için ama ospf için duymamıştım olabilir) o yüzden cisco dan ucuz oluyorlar

sith isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

OSPF yazılım lisansı var. Switch başına 1000 USD kadar olabiliyor. Çok pahalılar.

lappa isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Peki arkadaslar sürekli bahsediliyor bu protokollerden ama bunları nasıl kullanıyoruz.Yanı ben Igp kullancam dıyelım nasıl bunu kullanıyorum.Yanı bunlar router ıcınde yer alan bı yapı ve bız bunları komutlarla mı harekete gecırıyoruz??

Routing protokolleri routerların birbirlerinden routing hakkında bilgi alış verişi yapmasını sağlayan protokollerdir , kullanmak istediğinizde çalıştırır ve gerekli bilgileri girersiniz onlarda sizi büyük konfigürasyon yüklerinden kurtarırlar detaylı bilgiler için dökümanlarını inceleyin burada anlatılmayacak kadar uzundur özellikle ospf

+ Konuyu Cevapla