IP / Network Adresi Hesaplama
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.
IP / Network Adresi Hesaplama

Arkadaşlar slm.. Bi konuda yardımlarınızı istiyorum.. Bazı yerlerde şöyle tanımlar görüyorum..Doğruluğu nedir? Örneğin 212.145.23.0/16 Bu IP C sınıfı bir IP adres ve subnet maskı B sınıfının..Böyle bir şey olabilirmi? Olursa

berbertoni isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Unhappy IP / Network Adresi Hesaplama

Arkadaşlar slm..
    Bi konuda yardımlarınızı istiyorum..
    Bazı yerlerde şöyle tanımlar görüyorum..Doğruluğu nedir?
    Örneğin 212.145.23.0/16
    Bu IP C sınıfı bir IP adres ve subnet maskı B sınıfının..Böyle bir şey olabilirmi? Olursa neden böyle birşey kullanırız?
    Şimdiden çok teşekkürler..

skychap isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

merhaba
    hocam 16 subnet maskımızın 255.255.0.0 olduğunu gösterirki bu bize 212.145.0.0 dan 212.145.255.255 e kadar geniş bir ip kullanım aralığı sunar.

yani bundaki amaç kullanılabilir ip sayısını çoğaltmaktır.

CiscoTURK.NET / Cisco.Gen.TR | IP Subnet Hesaplama

turkavfatih isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Şöyle düşün 192.168.1.0/24 IP aralıgın var senden tek bir vlan olacak sekilde bu IP adresini 5000 kullanıcıya paylaştırmanı istiyorlar.Bu durumda işte c class bir IP aralıgında süpernetting dediğimiz olayı yapmak zorundasın yani sana verilen IP aralıgını network bitlerinden çalarak genişletmek zorundasınkı senden istenilen kullanıcı sayısına ulaşabilesin.Ne kadar cok network bitinden çalıp onları host biti yaparsan kullanabileceğin IP miktarıda artar.

Kolay gelsin,

Cagdas Yalman isimli Üye şimdilik offline konumundadır Moderator

turkavfatih arkadaşıma katılıyorum. bu tur supernetler ( /16 ) genelde rouing updateler için kullanılır.
    Carpe dieM

ebilfez isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

tamam arkadaşım dediğin doğruda nsıl olcak c sınıfı max 254 makina kullanılmıomu oo yüzden b sınıfına geccek b sınıfıda sanırım 16 milyon ip verebiliodun? ynlışmıyım

dayt Guest

Alıntı ebilfez Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tamam arkadaşım dediğin doğruda nsıl olcak c sınıfı max 254 makina kullanılmıomu oo yüzden b sınıfına geccek b sınıfıda sanırım 16 milyon ip verebiliodun? ynlışmıyım
    Subnetmask'ı B class olarak ayarlanmış bir IP bloğunda 65534 adet IP adresi dağıtılabilir.

turkavfatih isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Merhaba ,

Şöyle düşünün.c class bir IP adresim var bunun subnetmask degerı 255.255.255.0 dır yanı 11111111.11111111.11111111.00000000.bu aralıkta bulunan IP sayısı 256 dır.Fakat bizden bu IP yı 1020 kısıye paylastırmamız isteniyor.Bu durumda ne yapacagız bisim network biti adını verdiğimiz ''1'' leri host biti adını verdiğimiz ''0''lara donusturecegız.

Bizden 1024 kullanıcı istiyorsa 2 tane network bitimizi host bit yapmalıyız.Yani 2*10(üzeri) 1024 olduğu için bizim daha önceden 8 tane host bitimiz olduğu için demekki 10-8=2 network bitini daha host biti yapmamız gerek.Daha sonra bisim subnetmask degerimiz 24 olduğu için 24-2=22 olacagından dolayı yenı subnetmask degerımız artık/22'dir.

Ya da şöylede yapabilirsiniz;1020 kullanıcı istiyorsa bunu 1024 olarak baz alıp 1024/256=4 2*n(üzeri)=4 ise n=2 dir.Buda demek oluyorki 24-2=22.artık yeni aralıgımızın subnetmask degeri 24 degil 22 olmuştur.

Umarım yardımı olur,

+ Konuyu Cevapla