CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

Forum Mobil Sürümü Aktif Edilmiştir  
+ Konuyu Cevapla
Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
Networkçu Sektörde Ne Kadar Kazanır

Uzatmadan konuya girecegim Benim bildigim Muhendislerin en cok yoneldigi alan programcilik oluyor. Burda yazan bir yazi sinirimi bozdu.Network Muhendislerinin en az maas alacagi yaziyor.Ayrica ortalik network muhendisi kayniyomus.Ve dandik bir

alidemirci Guest

Standart Networkçu Sektörde Ne Kadar Kazanır

Uzatmadan konuya girecegim

Benim bildigim Muhendislerin en cok yoneldigi alan programcilik oluyor.Burda yazan bir yazi sinirimi bozdu.Network Muhendislerinin en az maas alacagi yaziyor.Ayrica ortalik network muhendisi kayniyomus.Ve dandik bir C++ programi bilen 1500$ aliyorken,bizim cisco ccnp vb. sertifikalar ve bilgiler cope atiliyor, ustelik 1.000$ dan fazla fazla istersek ise alinmazmisiz deniyor.

Sitedekinlere ne kadar aldirmasamda yine de bir dusunce aldi.hafakanlar basti beni.Sizce sektor bu durumda mi?ortalik gercekten ciscocu networkcumu kayniyor?

NonStop - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NonStop isimli Üye şimdilik offline konumundadır Co Administrator NonStop will become famous soon enough

Merhaba,

Linkte yazılanlar doğru değil. spesifik konularda (RS&Voice, RS&Securty, RS&Wireless) kendini yetiştirmiş bir network uzmanının en az alacağı maaş 3500-4000 liradır. CCIE sınavını geçerek Network mühendisi olduysa bu fiyat yaklaşık olarak 6-7 bin lirayı bulur. Ki bu türkiye şartları altındaki maaşııdır. Türkiye'de işverenlerdeki genel mantık; "alacağımız eleman herşeyi bilmeli, her işimizi yapmalı. tercihen sistem uzmanıda olsun" olduğu için ve piyasada ganimet gibi sistemciyip diye geçinenler, ccna alıp network uzmanıyım diye dolaşan yeni mezunlar olunca haliyle düşük maaşla işe başlayıp piyasanın dengesini bozmaktadırlar.İş Arayandaki "düşük maaşada çalışırım" düşüncesi ve işverendeki "az maaşa tecrübesiz eleman alımı" zihniyeti değişmediği sürece Türkiyede bilişim sektöründe yazılımcıda, sistemcide, networçüde "tecrübesi" ile maaşını ve kariyerini belirlemek zorunda bence.

İyi çalışmalar.
    Konu NonStop tarafından (10.06.2010 Saat 08:24 ) değiştirilmiştir.

kozalak isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member kozalak is on a distinguished road

benim ilk işim. sadece kursa gittim. sertifika da almadım. aldığım maaş 1000$ ın üzerinde. boşver sen onları. asıl ortalık yazılımcı kaynıyor. networkçü daha kaynamaya başlamadı ama o da bi kaç seneye olacak.

GhoSt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator GhoSt will become famous soon enoughGhoSt will become famous soon enough

her eline router alan network uzmanı oldu kaç kişi voip,security,wireless gibi konularda uzman ? geçenlerde bir cisco distrübitörünü aradım teknik birisiyle görüştüm adamın tek yapabildiği cisco.com daki pdf i bana söyleyebilmek oldu ordaki yazı sallapati bi yazı olmuş , bide sistem-network demiş iyice abartmış
    mühendis bir arkadaşıma bi kaç sene önce pre-sales için 4000tl teklif etmişler,özellikle satış kısmında çok para var çünkü hem çok iyi teknik bilgisi olan , hemde iyi satış yapabilcek eleman piyasada çok çok az..
    Mr.google knows everything , ask to him...

NonStop isimli Üye şimdilik offline konumundadır Co Administrator NonStop will become famous soon enough

Alıntı GhoSt84 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    her eline router alan network uzmanı oldu kaç kişi voip,security,wireless gibi konularda uzman ? geçenlerde bir cisco distrübitörünü aradım teknik birisiyle görüştüm adamın tek yapabildiği cisco.com daki pdf i bana söyleyebilmek oldu ordaki yazı sallapati bi yazı olmuş , bide sistem-network demiş iyice abartmış
    mühendis bir arkadaşıma bi kaç sene önce pre-sales için 4000tl teklif etmişler,özellikle satış kısmında çok para var çünkü hem çok iyi teknik bilgisi olan , hemde iyi satış yapabilcek eleman piyasada çok çok az..
    evet haklısın aslında, misal, 10 tane pc yi yönetende sistem uzmanı 6000 clientı olan adamda sistem uzmanı... yoğrulmak ve sektörde pişmek, tecrübe önemli.. zaten networkün temelinde tecrübe yatıyor.
    Konu NonStop tarafından (10.06.2010 Saat 08:28 ) değiştirilmiştir.

GhoSt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator GhoSt will become famous soon enoughGhoSt will become famous soon enough

olayı sadece istanbuldan ibaret düşünüyosan ki istanbullular böyledir evet war birsürü gerçek uzman , bigez bakalım 3-4 şehir yada gel ank ya beklerim

Alıntı GhoSt84 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    olayı sadece istanbuldan ibaret düşünüyosan ki istanbullular böyledir evet war birsürü gerçek uzman , bigez bakalım 3-4 şehir yada gel ank ya beklerim
    orasıda doğru tabi

Niko isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member Niko is on a distinguished road

O yazıyı yazan adam network sektöründen anlamıyor. Sanırım Mcse ile karıştırıyor. Bir ara iş bulamayanların ya da üniversite okumayanların ekmek kapısı olan mcse çok yaygınlaşınca değeri düştü. Tabi maaşlar da düştü. Özellikle ilk zamanlar konuyu düzgün bilmeden soru ezberleyerek sınav geçen paper mcse'ler yüzünden.

Network ise farklı bir alan. Şu an kriz var o yüzden her sektörde işsizlik sorunu var. Ama bu network sektörünün kötü bir sektör olduğunu göstermez. Ben eski işimde 2.5 milyar alıyordum söylemesi ayıp.

Networking'in avantajı hiç bir üniversite müfredatında olmaması. Yani kişi ya kursa giderek, ya da kendi çabasıyla öğrenmek zorunda.

Yazılım'da çok iş vardır ama aynı zamanda çok da yazılımcı vardır. Bilgisayar müh mezunu birisi, direkman yazılım bilerek okuldan çıkıyor. Ama networking öyle değil. Network uzmanı sayısı daha az, ama tabi networking'de iş imkaları yazılıma göre daha az. Yani bir denge söz konusu.

alidemirci Guest

@niko : soylediklerin beni biraz teselli etti.

network aslında garip bir sektör , network uzmanı olmanın belirli bi yolu yok , belki bilg müh okurken bi yandan cisco eğitimleri alarak mümkün olabilir ama programlama bölümü birçok ünide war..
    ayrıca network sürekli gelişen genişleyen bir konu , voip ve unified çözümler gittikçe yaygınlaşıyor , eğer imkanınız warsa voip konusuna yönelmenizi tavsiye ederim , ben mesela kişisel olarak security ye meraklıyım ve o konunun iyice üzerine gitmeyi düşünüyorum ccnp den sonra..

+ Konuyu Cevapla

Bu Konu İçin Etiketler