CIDR, VLSM Nedir
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 15 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
CIDR, VLSM Nedir

Arkadaşlar Variable Length Subnet Masking (VLSM) ve Classless-Inter Domain Routing (CIDR) Hakkında detaylı Bilgiye Ihtiyacım Var. Bu Konuda Bilgisi Olan Arkadaşlar Detaylı Bir şekilde Anlatırsa Sevinirim .

BAYER isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Arrow CIDR, VLSM Nedir

Arkadaşlar

Variable Length Subnet Masking (VLSM)
    ve
    Classless-Inter Domain Routing (CIDR)

Hakkında detaylı Bilgiye Ihtiyacım Var.
    Bu Konuda Bilgisi Olan Arkadaşlar Detaylı Bir şekilde Anlatırsa Sevinirim .

Soul isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

subnetting ve classless ip yapısı şeklinde aratırsan yeterli bilgiye sahip olursun..
    kolay gelsin

Standart Tekrar Selam

ARKADAŞLAR BURDAKİ SIKINTI ŞU SUBNETTİNG YAPMAYI BİLİYORUM

AMA Ripv2 gibi protokoller neden

Variable Length Subnet Masking (VLSM) - Classless-Inter Domain Routing (CIDR)
    kullanıyor.neden ihtiyaç oluşmuş yararları nedir gibi bilgi istiyorum.

Birde classless dediğimiz A,B,C sınıfı iplerin
    sırasıyla /8,/16,/24 lü olmalarının dışındaki durummu?auto summarization ile
    vlsm-cıdr aradındaki hesaplama farkı nedir.

Görüyorum ki hesaplamalarıda aynı?

Valla bu sıcakta bayağı soru sordum?Ama sorduğum sorular bence CCNA
    CCNP olmak isteyen arkadaşların iyi bilmesi gereken konular o açıdan detaylı bilgi istedim

bu konulara ilişkin çeşitli makaleler forumda var .Ama bence oldukça yüzeysel.Mesela Variable Length Subnet Masking (VLSM) için bir arkadaşımız ip ziyanının önlenmesi için kullanılır demiş .

Doğru fakat neden ip ziyan oluyor? Variable Length Subnet Masking (VLSM)
    nasıl bu ziyanı engelliyor?

Beni forumdan atmadan ne olur bunları açıklayıcı bir makale yayınlayın )) sevgilerle cevapları bekliyorum.

AcLMasteR isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

Variable Length Subnet Masking (VLSM) IP ziyanını en aza indirger dersek daha mantıklı olur.

Şekilde gördüldüğü gibi bi networkümüz olsun.

Sana da 192.168.0.0 / 28 li bi aralık verildi ve bu bilgisayarlara bölmen istendi.routerlarda seninde bildiğin gibi interfaceler farklı networklerde oturması gerekir.(her interface bi broadcast domain demektik).

Şimdi sen sol tarafa 192.168.0.0/28 i verirsen ne olacak normalde 14 kullanıcının kullanacağı adresi 5 interface verirsin ve sen sadece 192.168.0.0 192.168.0.16. aralıgını kullanabilirsin denildi.

Bu durumda subnete bölmelisin.192.168.0.0 /29 sol tarafa 192.168.0.8/29 sağ tarafa.böylece 9 tane ıp yi israf etmezsinde 1 tane ıp yi israf edersin. diger tarafada IP vermiş olursun.

işlem başarı ile tamamlanmış olur inş. anlamışsındır.
    Eklenmiş Resim Eklenmiş Resim
    Konu AcLMasteR tarafından (04.08.2008 Saat 18:42 ) değiştirilmiştir.
    The day that never comes

Standart saol

teşekkürler ama anlamadım

Alıntı BAYER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    teşekkürler ama anlamadım
    en iyisi bi güzel VLSM yi çalışın eger ingilizceniz varsa:4shared.com - document sharing - download Sybex CCNA Cisco Certified Network Associate Study Guide.5th Edition.pdf
    bu kitapta vlsm yi çalışın ingilizcesi gayet sade.örnekleri tek tek çözün çözümlü olsun çözümsüz olsun..
    The day that never comes

hakan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

şöyle anlatıyım misal iki routerı birbirine bağlıycaksın

birisine 192.168.1.1 255.255.255.0 diğerine de 192.168.1.2 255.255.255.0 şeklinde ip lerini ve subnetlerini verdin..

Gördüğün gibi C class bir yapılanma oldu yani her 2 router da da kullanabiliceğimiz daha bir sürü ip var ama biz sadece 2 routerı birbirine bağladık diğer ip ler boşa gitmiş oldu, bunu önlemek için Variable Length Subnet Masking (VLSM) kullanılır ve her zaman 2 routerı birbirine bağlarken bu ziyanı önlemek için /30 şeklinde bir yapılanma içine gidersek sade 2 ip kullanmış olur, ziyana sebep olmayız...

dufreine isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Alıntı sdttn_58 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    en iyisi bi güzel VLSM yi çalışın eger ingilizceniz varsa:4shared.com - document sharing - download Sybex CCNA Cisco Certified Network Associate Study Guide.5th Edition.pdf
    bu kitapta vlsm yi çalışın ingilizcesi gayet sade.örnekleri tek tek çözün çözümlü olsun çözümsüz olsun..
    Kaynak için saol, çok işime yaradı. sadece vlsm değil,diğer konularıda iyi anlatmış.

Alıntı dufreine Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kaynak için saol, çok işime yaradı. sadece vlsm değil,diğer konularıda iyi anlatmış.
    bu kitap 640-801 sınavı içeriklidir 640-802 için 6 th version indirmelisiniz.bilginize...
    The day that never comes

Alıntı hakan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şöyle anlatıyım misal iki routerı birbirine bağlıycaksın birisine 192.168.1.1 255.255.255.0 diğerine de 192.168.1.2 255.255.255.0 şeklinde ip lerini ve subnetlerini verdin.. Gördüğün gibi C class bir yapılanma oldu yani her 2 router da da kullanabiliceğimiz daha bir sürü ip var ama biz sadece 2 routerı birbirine bağladık diğer ip ler boşa gitmiş oldu, bunu önlemek için vlsm kullanılır ve her zaman 2 routerı birbirine bağlarken bu ziyanı önlemek için /30 şeklinde bir yapılanma içine gidersek sade 2 ip kullanmış olur, ziyana sebep olmayız...
    harikasın işte neden bu .Dogru iki routerın bir interfacesine 192.168.1.1 verdin diğer routerın ona bakan yüzünün interfacesine 192.168.1.2 verdin
    aradaki ipler boşa gitti VLSM kullanarak /30 lu yapıyoruz .YANİ TAM OLARAK BUNLARI DEMEK İSTEDİN DİMİ.

+ Konuyu Cevapla