Intel Itanium
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.
Intel Itanium

INTEL ITANIUM Itanium 64bit ; kulağa hoş geliyor değil mi ? Evet, belki yeni nesil işlemcilerin başlangıcı olacak fakat her tarafta "çok hatalı olduğundan piyasaya bir türlü sürülemedi" söylentileri dolaştığından

 1. #1
  ToLGa isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Bulunduğu yer
  ServeR 2003
  Mesajlar
  23

  Arrow Intel Itanium

  INTEL ITANIUM

  Itanium 64bit ; kulağa hoş geliyor değil mi ? Evet, belki yeni nesil işlemcilerin başlangıcı olacak fakat her tarafta "çok hatalı olduğundan piyasaya bir türlü sürülemedi" söylentileri dolaştığından dolayı, kullanıcının midesini biraz bulandırdı...

  İşlemciler hep daha hızlı ve daha küçük olmak için çalıştılar. Sürekli yen işlemciler çıktı, çıktı... Kullanıcıların ya da sunucuların (her ikisi de aynı esasında) ihtiyaçlarını karşılayabilmek için.

  Şu anda biz, 32 bitlik işlemciler ile 32 bitlik uygulamaları çalıştırıyoruz. (Oyunlar, iş programları, cad programları v.s) Teknoloji sürekli gelişiyor ve tabi işlemciler de gelişiyor ; bunun doğal bir sonucu olarak artık 64bit'lik bir işlemciye geçiş sonunda gerçekleşecekti. Ve işte Intel Itanium, IA64 teknolojisinin bir sonucu olarak, ilk 64 bitlik işlemci ismiyle piyasaya sürelecek. Sürülme tarihi rötar yaptı ve bu yılın sonu olarak belirlendi buna sebep olarak da halen bol bol hata bulunması gösterildi.

  Şu anda kullandığımız 32 bitlik programlar Itanium işlemci tam işlevleriyle çalışmayacak. Bu yüzden Windows2000 ve Linux'un özel Itanium için 64 bitlik verisyonları hazırlanıyor. Zaten işlemci uzun bir süre yüksek dereceli sunucu sistemlerde kullanılacak. Bizim evlerimize girmesi uzun bir zaman sonra olacak.  itanium1.jpg (4195 bytes)
  Hal böyle olunca bu işlemcinin, piyasaya muhtemel sürülüş tarihi ne kadar 2000 sonu olsa da , işletim sistemleriyle , programlarıyla Itanium'un 2001 'in ikinci yarısından itibaren tam olarak kullanılmaya başlanması bekleniyor. Bu sırada tekrar hatırlatmak istediğim bir şey : yüksek dereceli , yüksek trafik akışına sahip sunucular tarafından kullanılacağı.

  Anlaşılan o ki Intel'in kafasında iki düşünce var :

  1- İlk 1000MHz'lik işlemci kavgasını kaybeden Intel, bu işlemcisiyle ilk 64bitlik işlemciyi çıkaracak, ve rakibi AMD 'ye son darbeyi çok güçlü bir işlemci ile vuracak. Bu yüzden Itanium onlar için altın değerinde. Üstelik AMD 'den sonra 1GHz çıkarmak onlar için pek de bir şey farkettirmedi. Ama halen piyasada PIII 1GHz'i bulamamak prestij kaybına kesinlikle sebep oldu.

  2-Bu işleciyi üreterek Intel kendi gücünü ispat etmiş olacak. Aynı zamanda HP ile birlikte yürüttüğü bir proje olduğu için arkasında büyük bir destekçi var. En kötü durumda toparlanması sağlayacak bir destekçi. Unutulmaması gereken Bus hızıyla ve Cache teknolojisiyle Itanium işlemci sektörüne ayrı bir boyut getiriyor.

  intellogo.gif (509 bytes)hplogo.gif (406 bytes)

 2. #2
  ToLGa isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Bulunduğu yer
  ServeR 2003
  Mesajlar
  23

  Arrow INTEL ITANIUM Özellikleri  INTEL ITANIUM Özellikleri

  Resmi olmayan Itanium Özellikleri

  Mimari
  IA -64 (64 Bit),
  Epic Teknolojisi,
  IA-32 uyumlu
  Çekirdek Hızı 800MHz ve yüksek
  FSB Hızı 400MHz Quad Pump DDR (hakkında fazla bilgi yok)
  Önbellek Birincil önbellek : 128KB çekirdek hızında
  İkincil önbellek : 256KB -1MB On die çekirdek hızında
  Üçüncül önbellek: 4MB çekirdek hızında aynı kartuş içinde
  Çekirdek Olga format
  Slot bağlantı FSB konnektörü, güç konnektörü (arabirim ismi çok iyi gizleniyor)
  Çipset

  Intel AL460GX (1-4 işlemci)
  Intel BS460GX (1-2 işlemci)

  Şöyle bir göz attınız mı ? Evet aşağıya da ilgileniyorsanız bir bakın...  Bu da Itanium'un içindeki elemanların dizilişini gösteren bir imaj...

 3. #3
  ToLGa isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Bulunduğu yer
  ServeR 2003
  Mesajlar
  23

  Arrow İşlem hızı ve güçlü performansın sebepleri

  Yani temel olarak Itanium, her saat vuruşunda tam 20 işlem (Floating Point) yapabiliyor. Bu, 1GHz 'lik Itanium'un yaklaşık olarak saniyede 20 milyar işlem yapabildiğini göstermektedir. Bir Athlon 1GHz'nin yaklaşık olarak saniyede 9 milyar işlem yapabildiğini düşünürsek, Itanium'un ne kadar yüksek bir işlem hacmine sahip olduğunu anlamak hiç de zor değil.

  Performans artışlarında işlem hızına bağlatılı olarak önbelleğin de büyük önemi var. Önbellek denilen ve işlemlerin geçiş sürecini gerçekleştiren bu bellekler ne kadar fazla ve hızlı olursa işlemciler için o kadar iyi. Çünkü zaten çok hızlı olan işlemciler için güçlü önbellekler gerekli ki işlemciler aradıkları bilgileri bu önbellekler sayesinde daha hızlı bulabilsinler. Itanium'da birincil ve ikincil önbelleğin fazla olması gayet iyi. Birincil önbellek 128kb iken ikincil önbellek 256kb. Bir karşılaştırma yapacak olursak PIII'ün birincil önbelleği 32kb. Ama AMD Athlon Thunderbird 'ün birincil önbelleği de ikincil önbelleği de Itanium ile aynı.

  Şimdide başka bir noktaya geçelim; bus hızı. Bus hızının ne kadar önemli olduğu kuşkusuz herkes tarafından bilinen büyük bir gerçek. Itanium P4 'ün bus hızı 400MHz. Şimdi bir karşılaştırma yapalım. Eski PIII'lerin bus hızı 100MHz iken E serisi Coppermine çekirdekli yeni PIII'lerin bus hızı 133Mhz. Klasik Athlon'lar ve yeni Athlon Thunderbird'lerin (derlemesini okumak için tıklayın) bus hızı 200MHz. 100MHz olmasına rağmen aynı anda iki vuruş gerçekleştirdiği için 200MHz gibi oluyor esasında. Bu da onlara büyük avantaj sağlıyor. Celeron'ların bus hızı 66MHz ile çok düşük iken AMD'nin Celeron'a rakip olarak çıkardığı yeni Duron işlemcilerde de 200MHz. (derlemesini okumak için tıklayın) Intel'in P4 Itanium'da kullandığı quad-pump adını verdiği teknoloji de tahminen 4'lü pompa anlamına geliyor ve fazla bir bilgi olmamasına rağmen AMD'nin bu iki vuruşlu DDR (double data rate) sine benzer bir teknoloji. Ve yine büyük bir ihtimalle aynı anda 4 tane vuruş gerçekleştiriyor.

  Itanium Çekirdeği : Epic Teknolojisi

  Itanium'un çekirdeği de diğer Intel işlemcilerinden tamamen ayrı. Bu çekirdek Epic teknolojisini kullanıyor. Bu teknoloji herhangi bir veriyi parçalara bölüyor. Böldükten sonra onları daha hızlı birleştirip işlemi gerçekleştiriyor. Bu, verileri tümüyle almaktan çok daha hızlı bir yöntem. Buna benzer bir teknoloji internet yazılımlarında bile kullanıyor. Örneğin flashget adlı bir download programı parçalara böldüğü yazılımı internetten daha hızlı çekiyor ve en sonunda işlem bittiğinde parçaları birleştiriyor. Kullanıcı programı tek parça olarak çalıştırıyor. Böylece çok daha hızlı download'lar mümkün. Birden bire yazılım incelemesine döndü olay ama basit bir örnek verebilmek için aklıma geldi.

  Sonuç olarak Itanium'un çekirdeği çok hızlı ve tamamen değişik bir teknolojiyle üretilmiş. Birçok bakımdan PIII'lerden 2 kat daha hızlı olduğu söyleniyor.

  Çalışma sistemini gösteren iki imaj var burada, tıklayıp büyütebilirsiniz

  http://www.turk-hardware.com/itanium/outlinebig.jpg

  http://www.turk-hardware.com/itanium/epicbig.gif


  Bu iki imaj , çekirdek üzerinde daha fazla bilgi isteyen kullanıcılar için. Bu kadar ayrıntıya girmeyeden ön incelememize devam ediyoruz.

 4. #4
  ToLGa isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Bulunduğu yer
  ServeR 2003
  Mesajlar
  23

  Arrow Tarihler..

  Normal olarak Itanium'un bu yıl sonu çıkması gerekiyordu fakat olmadı, 2001'de çıkması bekleniyor şu anda. Umarım zamanında çıkar.

  Ama Intel, IBM ve DELL'e ilk örneklerini göndermeye başladı bile. Ayrıca işlemcinin geleceği ile ilgili birçok bilgi de vardı. Tabi bunlar şirket politikası doğrultusunda çok önemli bilgiler içerdiği için bu şirketler arasında büyük sır oluşturuyor.

  Bu gönderilen örneklerin 400MHz 'lik Itanium'lar olduğu rapor edildi. Yani bunlar piyasaya sürülecek versiyonlardan çok daha yavaş, dediğim gibi büyük ihtimalle işlemcilerin çekirdek hızı 800MHz'den itibaren başlayacak. Bu işlemcilerin gücünü size daha iyi açıklayabilmek için bir örnek veiryorum : Dell 35 tane server'ını bu işlemcilerle donattı ve dakikada 18.500 hit alacak şekilde kurdu bu web server'ları.

  Tabi Sony, Playstation için çok daha hızlı server'lara ihtiyacı var. (Çünkü site geçen hafta dakikada 100.000 hit aldı)

  Bu oem işlemcilerini büyük bilgisayar üreticilerine gönderen Intel yanında tabi ki de bazı örnek çipsetli anakartlar da gönderdi.  1- 2 tane Itanium anakart ile çalışan anakart

  2- FSB Konnektörü (ki bu konnektör anakarta iki tane işlemci bağlıyor)

  3-WTX güç konnektörleri

  4- Hafıza kartı (64 tane DIMM slotuna kadar destek veriyor = 64gb ram)

  5-AGP Pro Yuvası

  6- I/O kartı ve konnektörü (242pin tıpkı Slot1 gibi)

  7- SCSI PCI 66 yuvası

  8- PCI 66MHz yuvası (33MHz ile uyumlu)

  9- Sistem Çipseti (AL460GX, içinde Hafıza Kontrol edicisi v.s)

 5. #5
  ToLGa isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Bulunduğu yer
  ServeR 2003
  Mesajlar
  23

  Arrow Eski Tas Yeni Hamam

  Herşey tamam, anakartımızı dahi tanıdık ve taktık. Peki ya yazılım ? Yazının başında da dediğim gibi şu anda 32 bitlik işlemciler ile 32 bitlik programlar kullanıyoruz. Bu ne demek ? Yani Itanium ile şu andaki programlar çalışmayacak mı ? Elimdeki Windows 98 'i Itanium'lu bir bilgisayara kuramayacak mıyım ?

  Yo, hepsini yapabilirsiniz. Çünkü IA32 desteği de var Itanium'un. 32 bitlik işletim sisteminiz veya programınız Itanium ile çalıştırabileceksiniz, ama gerçek verimi alamayacaksınız. Dediğim gibi yüksek hit alan web-sunucularının tercih etmesi gereken bir ürün olduğundan (zaten o pazara yönelik şu anda) 32 bitlik işletim sistemlerini kullanmaya gerek yok. Zaten tam verim alabilmek için Windows 2000'in ve Linux'un 64 bitlik versiyonları yapılıyor. Bu işletim sistemleri Intel'in gönderdiği Itanium örnekleri üzerinde test ediliyor. Yani bir bakıma demoları hazır bu işletim sistemlerinin.

  Tabi ne kadar uyumlu olsa da Microsoft cephesinde tedirginlik yaşanıyor : Çünkü 32 bitlik yani şu an kullandığımız Windows'lar ile Itanium kullanımında problem var deniliyor.

  Itanium'un çalışma prensibi olarak "emülatör gibi" tanımı yapılıyor. Yani nasıl Linux üzerinde Windows uygulamalarını Wine emülatörü ile çalıştırabiliyorsak, 64 bitlik bu işlemci üzerinde 32 bitlik uygulamaları çalıştırabiliyoruz. Ama pek de sağlıklı olmayabilir ve her uygulamayı çalıştıramayabilir. Tıpkı Wine gibi...

 6. #6
  velikadirkozan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Mesajlar
  10

  Standart

  mükemmel bir çalışma

+ Konuyu Cevapla

Bu Konuyu Paylaşın !

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok