NETWORK TİPLERİ

Local Area Network: (LAN)Aynı lokasyonda veya birbirlerine çok yakın lokasyondaki makinaların olusturdugu network tipidir.

Wide Area Network: ßirbirinden uazk lokasyonlari birbirine bagladıgınız network tipidir. Örnegin turkiyenin çeşitli illerinde şubeleri olan netwrok veya dunyanın çeşitli ülkelerined lokasyonları olan uluslar arası network u olan şirket wan ile yönetilir.

NETWORK YAPILARI
1. YAPI BUS

BUS: bu yapıda kuaksiyel kablo kullanır makinalar bu kablolar bnc t connectorle r ile baglanır ve ana kablonun 2.ucunada sonlandırıcı takılması gerekir. Bu yapının dez avantajları sunlar kablo kirliligi stabile olmatyna bir network( connectorler sıkı degildir çıkabilir) zor işçilik esnek olmayan kablolama ve en kötusu baglantılaradn herhangi birinin arzalanması durumunda tum network durur.Busyapısında ethernet kartları kullanılıyor

TOKEN RİNG: token ring kartları kullanmaktadır.Makinalar birbirine kuaksiyer kablo ile baglanır.Tum makinalar ugrayan digital bir tane jeton vardır makinalar göndermek istedigi veriyi bu jetona yuklerler jeton makinalara ugrarken hedefe geldiginde veriyi bırakır.Kablolardan biri çıkarsa iletişim durur.

MESH : Tum makinalar bir birine direk baglanır.Anormal kablolama ve karmaşık yapı.

STAR: swich yada hub olan bir toplama noktasında makineler bulusur.Twisted pair kabloları tercih edilir.Network kartı olarka ethernet kartı kullanılır.
AVANTAJLARI: Kolay kurulum.Hızlı iletişim.Çok kolay sorun tespit edilir kolay çözulur.Hangi makinanın kablosu çıkarsa sadece o makina networkten duser.

HYBRİD: 2ayrı yapının birlikte kullanılmsı demek.

NETWORK CİHAZLARI

1-HUB: Birden fazla mainaya ir araya toplamak için kullanılan bir cihazdır fakat bu cihaz aynı network İD sindeki ( aynı network numarasındaki)makinaları bir araya toplayabilir.
Hub ın çalışma prensbi uzerine gelen bir paketi sadeec hedefe degil ona baglı olan herekeze gönderirHub için söyle de denir hub broadcast ile çalışrı da denir.

2-SWİCH: Aynı network idsindeki birden fazla makinayı birbirien baglamak için kullanılır.
Çalışma prensibi: swich uzerine gelen paketi ilgili hedefine gönderir paketi butun portlarından göndermez.Bununla birlikte swich e bu paketi herkeze gönder derseniz herkeze gönderir.

Swichler akrif ve pasive olarak 2tiptir

Aktif Swichler:uzerine gelen paketin sinyal seviyesini yukseltip oşekilde gönedrirler boylece 100metrelik taşıma mesafesi sınırını artırabilirsin.
Pasiveler bu işlemi yapamazlar.

REPEARTER: düşmüş olan sinyal seviyesini yükseltmek için kullanılır.
ROOTER: Farklı network idlerine sahip olan maknaları bir birine baglamak için kullanılır. Genelde WAN teknolojisinde kullanılır...
Kolay gelsin