OSI Katmanları
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 9 sonuçtan 1 ile 9 arasındakiler gösteriliyor.
OSI Katmanları

CCNA için önemli olan Transport Layer OSI modelini referans alarak anlatmaya çalışacagım.Belki gereksiz gelebilir bu temeller ögrenilmeden özellikle network yapısını anlamanız mümküm degil.İşte tranporttun OSI de yeri kendisi,bana göre çok

witurk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart OSI Katmanları

CCNA için önemli olan Transport Layer OSI modelini referans alarak anlatmaya çalışacagım.Belki gereksiz gelebilir bu temeller ögrenilmeden özellikle network yapısını anlamanız mümküm degil.İşte tranporttun OSI de yeri kendisi,bana göre çok önemli yapıda ve yerde duruyor.Network ile Applicationslar arasında köprü-geçiş görev yapıyor diyebilirim
    Transport Layerden daha üst layerler direk son kullanıcı aygıtta çalışıyor.Bu yüzden Transport Layer bana göre çok önemli.
    Tranport Layer için şöyle diyebiliriz segmentasyon ve reassembly(bütünleştirme) olaylarına ve bunları üzerinden veri paketlerin kontrolünü yapar(TCP-UDP) ve başka görevler port adresleme gibi,Sırayla konulara gireyim.

Segmentasyon yukarıda gibi bölümlendirme yapmasıdır,segmentasyon nedeni yukarıdan aşagı katmana giderken paketlerin daha kontrol edip,ve böylece veri paketlerini istenen yere adressler.Segmentasyon ederken geçirdigi evreler vardır.Bu evereleri TCP-UDP ile başlıyor diyelim İşte TCP - UDP temel olarak yavaş-hızlı mantıksal atama yapabiliriz.

Evet devamını getiriyorum,Portlarada degineyim.Transport görevinde port lara gönderme vardı,burada amaç hangi applications(uygulama) çalıştırma amacına hizmet eder(Aşağıda var.).Destination(hedef) ve source(kaynak) portlar vardır,bunların amacı uygulamaların çeşitlenmesi ve hız-güven veriyor,mesela web server dışarıdan içeriye sadece 80. porttu açıktır,client(istemci) 1024den 49151kadar(genelde) portları applicationslarda kullanabilr,source port istemci tarafındadır destination port server tarafındadır.Şöyle ip ucu vermek istiyorum,diyelim destination port belli degil,o zaman ne olacak ben derim ki bütün portları dinleyecek bana göre bir paket var mı?burda sizin düşüncelerinizi bekliyorum. Anlamışsınız dır inşaallah.Portlarla ilgili standartlar burda http://www.iana.org/assignments/port-numbers
    Önemli olan konumuza gelelim.TCP-UDP

Konu witurk tarafından (27.03.2008 Saat 17:50 ) değiştirilmiştir.

Serhatx isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

dediğiniz gibi çok önemli , başlı başına bütün Layer 'lar öyle ama Physical , Session ve Transport gibi üst seviye layer 'ların yeri daha önemli. Teşekkürler

AcLMasteR isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

teşekkürler kardeş.gerisi gelecek mi bu kadar mı ??
    The day that never comes

gelecek evet şimdi yazıyorum.Deneme amacıyla yazdım bbcodeleri denemek için ama,silme modülü yok muş.Düzelterek yazmaya çalışacagım.

x25
    x25 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

herbir layer ın önemi muhakkak göz ardı edilemez ama piyasada bir ccna olarak çalışmaya başladığınızda şunu net olarak göreceksiniz bütün çalışmalarınız layer 2 ve layer 3 safhasında gerçekeleşecek bu yüzden bu katmanlar ile yapacağınız çalışmalara daha çok öncelik vermelisiniz.

TCP - UDP yi yeni konu açarak anlatmayı düşünüyorum.

root isimli Üye şimdilik offline konumundadır Moderator

TCP ile ilgili bir bolum olmasi ve detayli anlatilmasi forumun eksikliklerinden biri

e-mky Guest

tcp ip ve udp üzerine bende detaylı bilgi ye herkesin ihtiyacın var bilen bilmeyen farke tmez netwok ü iyi bilmenin ylu tcp ip protokol kümesi ve osi referasn modelinden geciyor gerçi tcp ip osi nin içind e osi iyi bilen biri gözleri kapalı gezer netwok dünyasında...

root isimli Üye şimdilik offline konumundadır Moderator

sanirim o kisi benim harbiden uykusuzluktan gozlerim kapali geziyorum network network

+ Konuyu Cevapla