Straight-Through, Cross Over, Roll-Over Kablo Yapımı
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.
Straight-Through, Cross Over, Roll-Over Kablo Yapımı

Kablolama nasıl yapılır? Kullanıcıların bir çoğunun kendi ağlarını oluştururken kafaları karıştıran en önemli noktalardan biri kablolama konusudur. Genelde bize gelen sorular şu yönde: "Renklerin bağlanma sırası önemli mi? 2 bilgisayarı

 1. #1
  root isimli Üye şimdilik offline konumundadır Moderator
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu yer
  Ankara
  Mesajlar
  1,409

  Arrow Straight-Through, Cross Over, Roll-Over Kablo Yapımı

  Kablolama nasıl yapılır?
  Kullanıcıların bir çoğunun kendi ağlarını oluştururken kafaları karıştıran en önemli noktalardan biri kablolama konusudur. Genelde bize gelen sorular şu yönde: "Renklerin bağlanma sırası önemli mi? 2 bilgisayarı bağlarken hangi renkleri nasıl bağlayacağım?"
  Kablolama konusunda bu karışıklığı gidermek için bu soruların cevaplarını, nasıl CAT5 kablo oluşturacağınızı, resimler eşliğince göstereceğiz.
  Network için kablo yaparken öncelikle bakmanız gereken şey kablonuzun standardı. CAT5 kablolar için genel olarak kullanılan iki standart var 586-A ve 586-B. Bu standartlar kablonuzun üzerinde yazar. Kablonuzu renklerine göre bağlayacağınız standartlarda bunlardan ibarettir.  Bilgisayarları Hub ya da Swich yardımıyla bir birine bağlamak için kablo yapma
  Birden çok bilgisayarı bir birine bağlamak istiyorsanız, Hub ya da Swich yardımıyla bu işi rahatlıkla yapabilirsiniz. Kablonun renklerine göre bağlama yöntemi ise yine kablonuzun üzerinde yazan standart'a göre yapmanız tavsiye edilir. Tavsiye edilir diyorum çünkü ben kendi kafama göre yaptığım farklı renklerde bağlamada da bir network ağını çalıştırabildim. Ama en iyi performans alacağınız biçim kablonun üzerinde yazan standart'a göre kablo'nun uçlarını bağlamaktır.
  Bilgisayarları Hub yada Swich ile birbirine bağlıyorsanız, kabloyu düz bağlayacaksınız yani kablonun her iki ucu da, kablonun üzerindeki standart'a göre ya 586-A yada 586-B'ye göre bağlanacak.
  İki Bilgisayarı birbirine bağlamak için cross kablo yapma
  İki bilgisayarı birbirine bağlamak için cross(çapraz bağlantılı) kablo yapmak gerekir. Bunun için de kablonun bir ucunu 586-A'ya göre bir ucunu da 586-B'ye göre yapmanız yeterli olacaktır.
  Adım Adım kablomuzu oluşturalım  Malzemelerimiz hazır:
  CAT 5 kablo, RJ45 konnektör, kablo sıkma pensesi ve konnektöre takmak isterseniz pabucu

  Kablomuzun ucunu 4-5 cm kadar sıyırıyoruz. Bunu sıkma pensesinde bulunan makas yardımıyla yapabilirsiniz. Dikkatli olun kabloyu sıyırırken fazla derin'e girmeyin. Yoksa içindeki çift sarılmış tellere de zarar verebilirsiniz. Ufak bi çizik atıp elinizle kabloyu sıyırın. Gördüğünüz gibi 4 tane birbirine sarılmış çift tel çıkıyor.


  Bu dolanmış telleri açtıktan sonra kablonun standart'ına uyarak (586-A veya 586-B için) tellerin renklerine göre sıralamaya başlıyoruz.Kablonun renklerini ayarladıktan sonra bir elinizin baş ve işaret parmağını kullanarak sıyrılmış kablonun başlangıçını, diğer elimizin yine baş ve işaret parmağını da renk sırasına göre dizilmiş tellerin bitişini sıkı bir şekilde tutup yukarı aşağıya elimizi kıvırarak telleri düz bir hale getirmek için uğraşıyoruz.
  Sıyrılmamış kablodan itibariyle 1,5-2cm'lik kısmı yeterince düzleşmişse, Yine sıyrılmamış kablonun başlangıçı itibariyle 1-1,5cmlik bir kısmından düzgün bir şekilde kesiyoruz.


  Kablomuzu, RJ45 konnektörün alt ve üst kısmını kontrol ederek doğru bir şekilde takıyoruz.  Kablo sıkma pensesi yardımıyla RJ45 konnektörümüzü kablomuzla sıkıştırıyoruz.
  Evet kablomuz hazır. Daha önceden de değindiğimiz gibi eğer hazırlayacağınız kablo 2 PC içinse diğer ucu çapraz bağlayacaksanız, ama Hub/Swich'e bağlamak içinse düz bağlayacaksınız.

 2. #2
  Captan_Carter isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Bulunduğu yer
  Bursa
  Mesajlar
  13

  Standart

  güzel analtım paylaşımın için saol yalnız enk sıralaması şöylede değişebilir yani bir çift renk bir tek renk örneğin başlangıç ; mavi-beyaz turuncu - kahverengi beyaz - yeşil gibi de oalbilir demek istediğim bir çift enk bi tek renk olursada olur ama kablo sonu da aynı ilk baştaki gibi renk düzeninde olması lazım biraz mualifet gibi oldu ama af buyur

 3. #3
  root isimli Üye şimdilik offline konumundadır Moderator
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu yer
  Ankara
  Mesajlar
  1,409

  Arrow

  Alıntı Captan_Carter Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  güzel analtım paylaşımın için saol yalnız enk sıralaması şöylede değişebilir yani bir çift renk bir tek renk örneğin başlangıç ; mavi-beyaz turuncu - kahverengi beyaz - yeşil gibi de oalbilir demek istediğim bir çift enk bi tek renk olursada olur ama kablo sonu da aynı ilk baştaki gibi renk düzeninde olması lazım biraz mualifet gibi oldu ama af buyur
  bizim öyle bir düşüncemiz yoktur. söylediklerimiz gerçekten yanlış ya da kusurlu da olsa bunu düzeltecek olanları görmekten gocunmayız.

  yanlız şöyle bir şey var ki bizim orda izah ettiğimiz bir standart
  kafadan uydurulmuş bir şeyler değil. şöyleki
  1. Turuncu beyaz
  2. Turuncu
  3. Yeşil Beyaz
  4. Mavi
  5. Mavi Beyaz
  6. Yeşil
  7. Kahverengi beyaz
  8. Kahverengi
  Bu sıralama düz kablo'da iki ucu aynı gelecek şekilde
  cross kablo'da bir ucu aynı
  diğer ucu 1 ile 3 , 2 ile 6 yer değiştirecek şekilde olur.
  Bunun nedeni aynı katman cihazlarda bazı teller gönderen , bazı teller de veriyi alan taraf olduğu için yer değiştirilir.
  Bunu yapmazsak ne olur ?
  ikisi aynı anda veri gönderirse hem alıp hem veri göndermeyi iki uc da doğru yapamadığı için collision denen olay olur ( çarpışma )

  roll over 'de de bir ucu düz sıralama diğer ucu ona sayıca tam ters olan taraf yani

  1-8
  2-7
  3-6
  vs. şekliyledir.


  bunun haricinde 8 tel olan kablo'nun 4 ile de veri göndermek mümkündür

  ayrıca sizin dediğiniz sıralamaya göre bir ucu rasgele bir dizilim yaptık varsayalım , diğer ucu da aynı şekilde yaparsak kablo yine çalışır.

  bizim gösterdiğimizse standart'lara uyan kısımdı.
  umarım yardımcı olabilmişimdir

 4. #4
  x25
  x25 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member
  Üyelik tarihi
  Aug 2007
  Mesajlar
  331

  Standart

  aslına bakarsanız marifet kabloda değil ethernetin üzerindeki 4 yada 8 kanallı yoldadır.renk elbette önemli ama olayın mantığı şudur ethernetin bir tarafına RX olarak taktınığız 2 yada 4 teli karşı tarafa TX yine aynı şekilde TX olarak taknığız kablonun karşı tarıfını RX olarak ayarlamaktır.cross un espirisi arada bir çevrici olmadğı için karşı tarafın mantıksal olarak düz olması beklenmemektedir.

 5. #5
  zerrin Guest

  Standart

  isterse arkadas yeni renklerde koyalım herneyse anlatım çok gzll gayet açık

 6. #6
  newbie Guest

  Standart

  peki ben şunu soracağım ;
  mesela iki pc arasında bağlantı için cross kablo gerekiyor ya, bazı ethernet kartları straight through kablo bağlansa bile bağlantıyı sağlıyabiliyor.. yani şu rx tx olaylarını kendisi ağın durumuna göre ayarlıyabiliyormuş... benim ethernet kartımın bu özelliği destekleyip desteklemediğini nasıl anlayabilirim ? yani windowsta nereye bakmam gerekir everest home editionda bulamadım ya da anlayamadım herneyse...

+ Konuyu Cevapla

Bu Konuyu Paylaşın !

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok