Speed & Bandwidth
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Reply to Thread
Results 1 to 5 of 5
Speed & Bandwidth

Öncelikle merhaba; genelde aynı zannedilen fakat farklı terimler olan ve bandwidth-devre hızı farkını anlamaya çalışıyorum. İnternetten bir sürü döküman okudum .Genelde hortumdan akan su miktarı örneği verilmiş. Ben aşağıdaki gibi

ymuhendis83 is offline Member

Default Speed & Bandwidth

Öncelikle merhaba;
    genelde aynı zannedilen fakat farklı terimler olan ve bandwidth-devre hızı farkını anlamaya çalışıyorum. İnternetten bir sürü döküman okudum .Genelde hortumdan akan su miktarı örneği verilmiş. Ben aşağıdaki gibi anladım ama yine de emin olamadım. Doğru anlamış mıyım acaba?
    Mesela Türk telekomdan 1 Mbps hat istedik.Ankara- İstanbul arası. Hat türü önemli değil ama TDM olsun diyelim. Öncelikle burdaki 1 Mbps ibaresi Speed değil bandwidth olması gerekir? önce teyit etmem gereken bu. Şimdi senaryolara geçelim.

1 Mbps bandwidth doğal olarak sabit kalacak çünkü direk aylık ücret buna göre belirleniyor. o yüzden aşağıdaki senaryoların hepsinde bantgenişliğini 1 Mbps olarak kabul ediyorum.( Türk telekom tarafından müsade edilen maksimum paket sayısı)

Senaryo 1- Ankaradan İstanbula 250 kblik(KB değil. hesap kolay olsun diye bit üzerinden gidiyorum) veri gönderiyorum. bu durumda speed 250 kbps( çünkü bantgenişliğini aşmadı) . paketin iletim süresi 250Kb/1 Mbps = 0.25 sn

Senaryo 2- Ankaradan İstanbula 1 Mblik veri gönderiyorum. bu durumda speed 1Mbps. 1 Mblik paketin iletim süresi 1 Mb/1 Mbps = 1 sn
    Senaryo 3-Ankaradan İstanbula 4 Mblik veri gönderiyorum. bu durumda speed 1 Mbps ( çünkü hız, saniyede müsade edilen bant genişliğini yani saniyede iletilecek maksimum paket boyutunu geçemiycek) paketin iletim süresi
    4 Mb/1 Mbps = 4 sn

Biraz uzun oldu şimdiden teşekkürler.

AcLMasteR is offline Administrator

Merhabalar;

speed alt yapının size sağladığı hız, bandwidth ise bu hız üzerinden sizin bu hattı ne kadarlık bölümünü kullanabileceğiniz değerdir. otoyolu düşünün yol üç-beş şeritlidir ancak size 1 şerit kullanma izni verilir gibide düşünebilirsiniz.

mesela ethernet teknolojilerini düşünelim; normalde ethernet,fast ethernet,gigabit ethernet diye liste uzar gider.. bu teknolojilerin alt yapsal olarak sağladığı hız sırasıyla 10,100,1000 Mbps tir. siz anlık olarak 3 Mbps lik bir veri gönderebiliyorsanız bu sizin kullandığınız bant genişliğiniz ingilizcesiyle bandwidth olmuş oluyor.
    The day that never comes

öncelikle teşekkürler. Peki TTden 1 Mbps devre tahsis edildiğinde buradaki 1 Mbps telekomun tahsis ettiği hız mı bandwidth mi?

AcLMasteR is offline Administrator

eğer kullanılan devre xDSL vb ise burada hız kriteri mesafe ile alakalı olarak değişebilir. ancak size kullanabileceğiniz bir aralık verilir buda sizin kullanabileceğiniz bandwidth dir.
    The day that never comes

Teşekkür ederim hocam.

+ Reply to Thread

Bookmarks