WEB ve DNS Server sorunu
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 3 sonuçtan 1 ile 3 arasındakiler gösteriliyor.
WEB ve DNS Server sorunu

Arkadaşlar açmak istediğim konu ile ilgili bir başlık göremediğim yada dikkatimden kaçtığı için buraya açma gereği duydum. Beni yönlendirebilecek birileri varsa konu altına yazarsa sevinirim. Sorunumu yazıyım; http://m1310.hizliresim.com/1g/d/tj1qt.jpg TOPOLOJİM bu

H4mm3R isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart WEB ve DNS Server sorunu

Arkadaşlar açmak istediğim konu ile ilgili bir başlık göremediğim yada dikkatimden kaçtığı için buraya açma gereği duydum. Beni yönlendirebilecek
    birileri varsa konu altına yazarsa sevinirim. Sorunumu yazıyım;

http://m1310.hizliresim.com/1g/d/tj1qt.jpg TOPOLOJİM bu şekilde.

Server 2012 Hyper-V kullanıyorum. 4 adet sanal makine açtım.

1- Web Server ( 192.168.1.100 ) ve DNS Server ( 192.168.1.101)
    2- Router ( 192.168.1.254 ) ( 100.100.100.1 )
    3- Router 2 ( 100.100.100.2) ( 192.168.2.254 )
    4- Client ( 192.168.2.100 )

açtığım 5 makine yukarıdaki IP lere ve özelliklere sahiptir. Routerlarda Server 2008 diğerlerinde server 2012 kuruludur. Yapmak istediğim şey ise şudur. DNS ve Web
    server aynı private IP içinde ve Router-1'de NAT yapısı açık durumdadır. Clientten Web serverından açtığım bir web serverına bağlanmak istiyorum. Routerda Port olarak :
    53-80 portlarını açtım. Ping attığımda gerekli koşulları sağlıyorum. Fakat web serverına ping atmak istediğimde yanıt alamıyorum. DNS de forward ve A Host açık durumda.
    Bütün heryere baktım ve gerekli araştırmaları yaptım fakat bir türlü neden web serverına ping atamadığımı bulamadım. DNS serverını web ile aynı network ID sinden çıkardığımda
    bir problem yok. Fakat aynı Network ID'ye girdiklerinde bu sorun ile karşılaşıyorum. Bununla karşılaşan ve çözen veya bana yardımcı olabilecek arkadaşların ayrıntılı
    yada ufak bir ipucu verebilirlerse çok sevinirim.

Not : Web ve DNS server aynı makinada. NAT sadece Router-1de açık.

ocal Guest

Selamlar,

Topolojiye baktığımda, sizin client tarafından web sunucuya ve dns sunucuya ayrı ayrı ping atamayacağınızı düşünüyorum.

Çünkü DNS ve web sunucu bir NAT' ın arkasında port yönlendirerek sistemin Reel IP' sinden erişebilirsiniz. Fakat ayrı ayrı ping atabileceğinizi sanmıyorum.

Gerekli portlarda yönlendirme yapmışsınız.

DNS sunucusunu denemek için, sunucuya bir dns sorgusu yapabilisiniz. Client DNS adresi : DNS sunucusunun reel IP' sini yazarak.
    Web suncusuna ise, client tarafındaki tarayıcıdan Web server' ın reel ıp' sini yazarak test edebilirsiniz.

Nexus isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Hyper-V'de network'de sanallaştırılıyor ama aynı pc'de routing gerekmez. V-switch her türlü işi görür.

Senin yapında 3 adet VM Network var bu demek oluyor ki bu yapının haberleşmesi için 3 adet VM NIC gerekir. Ve bu Vm network'lerde subnetlerin farklı olması gerekir. Yani subnetlerde Overlapping olayı olmamalı. Senin yapında DNS ve WEB subnetleri overlap durumundalar. Eğer NAT ve routing'de problem yoksa bu problemi düzelttiğinde DNS ve WEB çalışırlar . Anlattığın üzere de çalışıyor görünüyorlar.

Tek VM network altında 3 tane Virtual Subnet oluşturmak daha mantıklı.
    “Bir kez kaçar uçurtman, sonra gökyüzüne küser insan…”

+ Konuyu Cevapla